Samoakceptacja – prosta do niej droga (cz. 1)

Droga do samoakceptacji
123rf

Samoakceptacja jest konieczna, by nasze dni wypełnione były radością, płynącą z tego, że po prostu jesteśmy. Jesteś i nic więcej nie trzeba. Żadnych starań, napięcia, niepotrzebnego działania, by coś udowodnić sobie i światu. Dlatego praca nad akceptowaniem siebie jest tak istotna. Jak to zrobić?
1. Miej intencję samoakceptacji

Najważniejsze jest to, że chcemy świadomie siebie zaakceptować. Chcemy zmiany. Chcemy wyjść z poczucia winy, wstydu, zwątpienia w siebie, braku zaufania do siebie, braku tolerancji dla siebie. Jeśli będziemy mieć intencję, że chcemy akceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy, bez usilnych starań wypierania trudnych części siebie i naprawiania własnej osoby, już wkroczyliśmy na drogę samoakceptacji.

2. Świętuj swoje mocne strony

Może i nie jesteś najlepsza w nauce języków obcych, ale jesteś przemiłą osobą. Z pewnością oszczędzanie pieniędzy nie idzie ci najlepiej, ale za to znajomi mówią, że potrafisz z prezentami trafiać w dziesiątkę. Nie masz pamięci do cyfr, ale napisałaś kilka świetnych wierszy. Nie wiedzie ci się w związkach z mężczyznami, ale córka mówi, że uwielbia z tobą rozmawiać. Skoncentruj się na drugiej części powyższych zdań, a samoakceptacja będzie się do ciebie zbliżać. Zrób listę swoich mocnych stron.

3. Przyjrzyj się ludziom, którzy są wokół ciebie

Kto cię krytykuje? Kto jest wobec ciebie złośliwy? Czy jest ktoś, kto bezczelnie cię ignoruje? Albo ktoś, kto udaje miłego, ale tak naprawdę czegoś od ciebie chce i to dostaje? Wyeliminuj takie osoby.