Samoakceptacja jest konieczna, by nasze dni wypełnione były radością, płynącą z tego, że po prostu jesteśmy. Jesteś i nic więcej nie trzeba. Żadnych starań, napięcia, niepotrzebnego działania, by coś udowodnić sobie i światu. Dlatego praca nad akceptowaniem siebie jest tak istotna. Jak to zrobić?
1. Miej intencję samoakceptacji
Najważniejsze jest to, że chcemy świadomie siebie zaakceptować. Chcemy zmiany. Chcemy wyjść z poczucia winy, wstydu, zwątpienia w siebie, braku zaufania do siebie, braku tolerancji dla siebie. Jeśli będziemy mieć intencję, że chcemy akceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy, bez usilnych starań wypierania trudnych części siebie i naprawiania własnej osoby, już wkroczyliśmy na drogę samoakceptacji.
2. Świętuj swoje mocne strony
Może i nie jesteś najlepsza w nauce języków obcych, ale jesteś przemiłą osobą. Z pewnością oszczędzanie pieniędzy nie idzie ci najlepiej, ale za to znajomi mówią, że potrafisz z prezentami trafiać w dziesiątkę. Nie masz pamięci do cyfr, ale napisałaś kilka świetnych wierszy. Nie wiedzie ci się w związkach z mężczyznami, ale córka mówi, że uwielbia z tobą rozmawiać. Skoncentruj się na drugiej części powyższych zdań, a samoakceptacja będzie się do ciebie zbliżać. Zrób listę swoich mocnych stron.
3. Przyjrzyj się ludziom, którzy są wokół ciebie
Kto cię krytykuje? Kto jest wobec ciebie złośliwy? Czy jest ktoś, kto bezczelnie cię ignoruje? Albo ktoś, kto udaje miłego, ale tak naprawdę czegoś od ciebie chce i to dostaje? Wyeliminuj takie osoby.
4. Stwórz system wsparcia
Przy kim czujesz się doskonale? Kto ci pomaga i ciebie wspiera? Otocz się tylko życzliwymi osobami. Przez chwilę może się wokół ciebie zrobić pusto, ale gdy będziesz miała intencję, że chcesz tylko osób, które cię dobrze traktują, takie się znajdą. Ty też bądź dla ludzi życzliwa.
5. Wybacz sobie
To ważne, żeby wybaczyć sobie przede wszystkim wcześniejszy brak akceptacji, dotychczasową samokrytykę, pomniejszanie siebie i tkwienie w starych wzorcach. Wybacz sobie, że nie znałaś siebie i nie słyszałaś własnej duszy.
6. Ucisz swojego wewnętrznego krytyka
Wewnętrzny krytyk to zaraza, która sprawia że życie nie smakuje dobrze. Rozpoznaj jego głos, powiedz, że jego czas dobiegł końca i pożegnaj na zawsze.
Jutro 6 kolejnych kroków do samoakceptacji