1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Miłość własna

fot. 123rf
Kochaj siebie - słyszymy to hasło, czytamy o nim, myślimy. Ale to nie wystarczy. Jak naprawdę dotknąć miłości własnej, żyć nią?

Sprawa jest poważna, bo bez miłości własnej nie doświadczymy jej w żadnej relacji ani nie obdarzymy nią nikogo. Jeśli nie kochamy siebie, nie przyjmiemy miłości bądź nie pojawi się ktoś, kto kocha. Kiedy szukamy miłości, którą chcemy dostać od innych ludzi, tak naprawdę nasza miłość szuka nas.

Skoro nie wiemy, nie czujemy jak to jest kochać siebie, możemy pokusić się o zdefiniowanie braku miłości do siebie.

W tych wszystkich przypadkach wstrzymujemy miłość do siebie, tym samym odmawiamy przyjęcia miłości, czujemy się bowiem jej niegodni. To wszystko rozgrywa się na poziomie uczuć, możemy to zracjonalizować, ubrać w zaprzeczające słowa, udawać że tego nie ma. Albo, żeby to ukryć, pobłażać sobie - czekoladkami, zakupami czy na przykład poczuciem wyższości. Jeśli brak miłości jest nieuświadomiony, jest niebezpieczny. Wokół nas pojawiają się wówczas ludzie, którzy nas nie kochają i nas krzywdzą. Są tacy wobec nas, jak my sami wobec siebie. Dzieje się to po to, żebyśmy odkryli tę „tajemnicę”.

Kochasz siebie? Żeby to sprawdzić, stań przed lustrem i patrząc sobie w oczy, powiedz - Kocham Cię.

Potrafisz to zrobić? Jakie uczucia towarzyszą twoim słowom? Jeśli nie umiesz wyznać sobie miłości, albo czujesz że coś w tym wyznaniu jest zafałszowane, zastanów się nad powstrzymywaniem miłości własnej? Jak to możliwe, że „mieszkasz” w swojej skórze bez miłości i współczucia dla siebie? Czy jesteś szczęśliwa, żyjąc w ten sposób? Chcesz być szczęśliwa? Chcesz doświadczyć miłości? Jakie myśli na swój temat potrzebujesz zmienić, żeby poczuć miłość do siebie? Co masz zrobić? Odpowiedzi na te pytania znasz tylko ty.

Samotne chwile - nie bój się ich - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze