1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak uwolnić napięcia w ciele?

123rf
Zwłaszcza w sytuacjach stresowych, kiedy dzieją się trudne rzeczy, możemy pomóc sobie prostymi ćwiczeniami, które uwolnią napięcia w naszym ciele.

Czekasz na wyniki ważnego egzaminu, na wyniki badań lekarskich, wyniki rozmowy o pracę. Lub przeżywasz po prostu stresującą sytuację albo doszłaś już do momentu, że stres na stałe rozgościł się w twoim życiu. W takich momentach zwykle czujemy, że nasze mięśnie są napięte, wręcz sztywne. Najczęściej czujemy to w karku, ramionach, barkach. Wówczas dopadają nas lęki, a w dłuższej perspektywie grozi depresja. Każdy z nas potrzebuje sposobu, żeby się uspokoić. Można to zrobić, oddziałując bezpośrednio na ciało. W nim bowiem kumulowane są skutki naszych zmartwień, powodów dręczącego nas niepokoju. Poniższe dwa ćwiczenia pomogą ci zlikwidować napięcie w ciele.

1. Skoncentruj się na mięśniach twarzy i szyi. Poczuj je. Napnij mięśnie twarzy, wyobrażaj sobie, że twoja twarz to ściśnięta kulka, wytrzymaj tak od 5 do 10 sekund. Następnie rozluźnij mięśnie twarzy. Pozwól im odpocząć przez 30 sekund i powtórz ćwiczenie. Teraz czas na ramiona i mięśnie szyi. Podnieść ramiona w kierunku do uszu i trzymaj od 5 do 10 sekund jak najwyżej. Następnie opuść ramiona. Teraz wyobrażaj sobie, że całe twoje napięcie spływa z twarzy, szyi i ramion w dół ciała aż do ziemi. Ziemia je wchłania i neutralizuje. Poczuj się wolna od zmartwień i bezpieczna.

2. Skoncentruj się na swoich dłoniach. Poczuj je. Zaciśnij pięści tak mocno, jak możesz i przytrzymaj od 5 do 10 sekund, następnie puść je. Przez trzydzieści sekund pozostań w rozluźnieniu, wyobrażając sobie że napięcie spływa z twych dłoni. Możesz strzepywać palce, wizualizując, że strząsasz napięcie. Jeszcze raz zaciśnij pięści i powtórz powyższe czynności. Powtarzaj dotąd, aż poczujesz, że twoje ramiona są rozluźnione. A ty zrelaksowana.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze