1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Domowy dietetyk - jak dbać o dietę swoich dzieci

Domowy dietetyk - jak dbać o dietę swoich dzieci

123rf.com
To, że potrzeby żywieniowe najmłodszych dzieci są inne niż dorosłych, wie każdy. Ale jak jest na co dzień z zapewnianiem małemu organizmowi wszystkich niezbędnych do wzrostu składników odżywczych? Jak dorośli planują jadłospis malucha i co jest dla nich najważniejsze, gdy stają przed sklepową półką?

Zazwyczaj największy wpływ na żywienie najmłodszych mają ich mamy. To one najczęściej kupują odpowiednie produkty, przygotowują posiłki i przekazują dzieciom swoje własne nawyki żywieniowe.

Sposoby na planowanie

Podróż do sklepu może być dobrą okazją, aby pomyśleć o jadłospisie malucha. Zanim wejdziemy do sklepy, warto jeszcze w domu zaplanować listę zakupów, tak by wyszły z nich potrawy na kilka najbliższych dni. Wiele ciekawych artykułów na temat żywienia i przepisów dostosowanych do wieku dziecka można znaleźć w internecie, gdzie powstaje coraz więcej portali i blogów poświęconych żywieniu dzieci.

Dla mocnych i zdrowych kości

Wapń i witamina D to podstawa w diecie małych dzieci. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów, zdrowe dziecko do 3. roku życia powinno przyjmować 18 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia na kilogram masy ciała niż osoba dorosła. Eksperci zalecają podawanie mleka modyfikowanego do 3. roku życia, produkty tego typu są bowiem wzbogacone w wapń i witaminę D.

Witamina D powstaje w organizmie człowieka pod wpływem słońca. Szerokość geograficzna, w której się znajdujemy, sprawia jednak, że wytwarzanie witaminy D przez syntezę skóry może być niewystarczające. Uzupełnianie jej w jadłospisie jest zatem bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Warto wzbogacić dietę dziecka o takie produkty, jak jogurt, kefir, maślanka, ser biały, topiony i żółty.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze