1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 8 rad na temat komunikacji

8 rad na temat komunikacji

123rf.com
123rf.com
Największym problemem w komunikacji jest złudzenie, że ona miała miejsce, powiedział George Bernard Shaw. Dobra komunikacja może być znacznie trudniejsza, niż sobie wyobrażamy.

Jak łatwo jest zranić lub zostać zranionym przez słowa. Jak często nieporozumienia nas bolą. Dzieje się tak, ponieważ mówimy bez uważności, robimy to bezmyślnie i bez kontaktu z uczuciami swoimi i tej drugiej osoby.

Stąd rada 1:Włącz swój mózg, zanim otworzysz usta i zadaj sobie pytanie, komu i czemu mają służyć twoje słowa. Niektórych rzeczy lepiej nie mówić. Lepiej być hojnym w pozytywnych stwierdzeniach, a bardziej powściągliwym w dostarczaniu negatywnych opinii.

Drugi najczęstszym błędem komunikacyjnym jest nasze założenie, że rozmówca wie, co chcemy mu przekazać. Dlatego rada 2 brzmi: im bardziej istotne informacje przekazujemy, tym bardziej musimy być uważni, czy nasz komunikat jest odbierany. Dlatego warto dopytywać się, czy zostaliśmy zrozumiani. To może być nudne, ale jest skuteczne.

Rada 3: Słuchaj bez planowania tego, co masz za chwilę powiedzieć. Podczas rozmów z reguły jesteśmy przekonani o swojej racji i o tym, że inni się mylą. Taka postawa sprawia, że jesteśmy w energii walki, myślimy o naszych reakcjach zamiast empatycznie słuchać. Albo blokujemy się, nie starając znaleźć wspólnej płaszczyzny z rozmówcą.

Idąc za tym, rada 4 dotyczy porzucenia wszelki założeń. Słuchaj i zadawaj pytania z otwartym sercem i czystym umysłem.

Rada 5 dotyczy tego, żeby pamiętać o doborze słów, a także niewerbalnym przekazie – tonie głosu czy postawie ciała. Szacunek i ciepłe uczucia okazujemy spokojnym tonem głosu, łagodnymi słowami i nawiązaniem kontaktu wzrokowego.

Mów za siebie – poucza rada 6. Nie próbuj powoływać się na argumenty innych czy ogólnie panujące przekonania. Mów o tym, co ty czujesz i myślisz, a będziesz bardziej wiarygodna. Trzymaj się tematu i nie dokonuj oskarżeń.

Rada 7: Ćwicz akceptację różnic, innych preferencji, wierzeń. Pamiętaj, że niektóre problemy i odmienne punkty widzenia nie znikną, jeśli ty powiesz, że się z nimi nie zgadzasz. Naucz się przemilczać pewne sprawy.

Nie bój się przepraszać za swoje słowa. Rada 8 dotyczy akceptacji tego, że nie jesteśmy doskonali i że czasem zdarzy nam się powiedzieć słowa, które kogoś zranią. Miej na uwadze powyższe rady i bądź świadoma, że mistrzostwo przychodzi wraz z praktyką.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze