Czy można wytrenować mózg?

fot.123rf

Naukowcy zbadali, jak zmienia się sprawność umysłu poddanego regularnym ćwiczeniom. Okazuje się, że sześćdziesięciolatek może podejmować decyzje tak szybko, jak 30 lat wcześniej, a czterdziestolatek może podkręcić pamięć o jedną trzecią i utrzymać ten dobry wynik przez kolejne dekady. Jak ćwiczyć? W treningu mózgu sprawdzają się te same zasady, co przy doskonaleniu ciała na siłowni.
Analiza wyników 5,5 tys. osób, które korzystały ze specjalnych gier służących trenowaniu różnych aspektów działania ludzkiego umysłu: szybkości decyzji, koncentracji uwagi, pamięci i logicznego myślenia wykazała ponad wszelką wątpliwość, że systematycznie ćwiczony mózg poprawia rezultaty w każdej z tych kategorii.

Poprawa „pamięci podręcznej”

Pamięci krótkotrwałej używamy na przykład przy zapamiętywaniu numeru telefonu przed jego wpisaniem na klawiaturze. Jej wyćwiczenie umożliwia gra, w której uczestnicy muszą zapamiętać i powtórzyć sekwencję kilku elementów pojawiających się na planszy. Trenujący na początku utrzymują w pamięci tylko około pięciu elementów, ale po 30 sesjach treningowych mogą zapamiętać w ten sposób już nawet siedem obiektów. W przypadku ćwiczenia pamięci krótkotrwałej największą poprawę wśród dorosłych (34 proc.) odnotowano u grupy w wieku 40-50 lat.

– Dla osób wieku 40+ sprawność umysłu ma szczególne znaczenie – mówi Olaf Furmanek, który we współpracy z naukowcami stworzył aplikację Neurogra. – To często ludzie u szczytu kariery zawodowej, którzy chcieliby przez kolejne lata móc w pełni korzystać ze swojej wiedzy i doświadczeń.

Okazuje się, że czterdziestolatkom służy także trening mózgu w zakresie logicznego myślenia. Przeganiają oni w takich zadaniach młodzież już około 15. sesji treningowej, a swój maksymalny poziom osiągają około 25. sesji. W ćwiczeniu polegającym na zapamiętywaniu i analizie powiązań między ludźmi osoby czterdziestoletnie poprawiają o 28 proc. umiejętność szeregowania i porządkowania informacji, by w razie potrzeby móc wydobyć z pamięci wiedzę niezbędną do wyciągania wniosków. Na co dzień umiejętność ta przydaje się na przykład przy śledzeniu czyjegoś toku rozumowania, czy w kreatywnych zajęciach, gdzie należy poszukiwać zależności między zjawiskami.