fbpx

Czy narcyzm ma zalety?

narcyzm
123rf.com

Najnowsze badania udowadniają, że pewne narcystyczne cechy mogą być pozytywne. Zwłaszcza wtedy, gdy ktoś ma ochotę zostać prezydentem.

narcyzm
123rf.com

Amerykańscy naukowcy zauważyli, że najbardziej charyzmatyczni prezydenci Stanów Zjednoczonych potrafili dobrze wykorzystać swoją osobowość narcystyczną. Narcyzm wiąże się z ekstrawertyzmem, ekstrawagancją, dominacją. Narcyzi odznaczają się wysoką publiczną perswazją, potrafią dobrze zarządzać sytuacjami kryzysowymi, bez trudu i zbędnych nerwów podejmują ryzyko, są też odważnymi inicjatorami. Te cechy akurat pomagają startować w wyborach powszechnych, wygrywać je i zarządzać państwem. Jednocześnie, według wyników badań, narcystyczne osoby są bardziej skłonne do oszustw i naginania zasad.

– Nasze badania pokazują, że istnieją jasne i ciemne strony narcyzmu – powiedział Ashley Watts, kierujący badaniami. Narcyzami byli m.in.: Lyndon B. Johnson, Theodore Roosevelt , Andrew Jackson, Franklin D. Roosevelt i John F. Kennedy. Mieli oni więcej cech narcystycznych od przeciętnego obywatela i te cechy nasilały się podczas sprawowania przez nich władzy. Z powodu swojego narcystycznego egocentryzmu potrafili na sobie skupiać uwagę i wykorzystywać do swoich celów media. Każdy z nich stanowił jakby miks pozytywnych i negatywnych cech narcyza, blisko im było do tyranów, charakteryzowali się wysokim poczuciem wrogości i impulsywności, a brak dobrego kontaktu z uczuciami pozwalał im na zachowanie zdrowego dystansu w sytuacjach kryzysowych. Narcystyczni liderzy są zazwyczaj stanowczy i nieustraszeni, co pozwala im na trudną sztukę sprawowania władzy.

źródło: Psychological Science

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>