1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Kontakt wzrokowy a komunikacja niewerbalna. Dlaczego nie patrzysz mi w oczy?

Dziewczynki od urodzenia utrzymują kontakt wzrokowy z ludźmi, podczas gdy wzrok chłopców jest zdecydowanie mniej kontaktowy. (Fot. iStock)
Dziewczynki od urodzenia utrzymują kontakt wzrokowy z ludźmi, podczas gdy wzrok chłopców jest zdecydowanie mniej kontaktowy. (Fot. iStock)
Oczy są oknami duszy. Umiejętność kontaktu wzrokowego w komunikacji niewerbalnej można rozwijać i świadomie wykorzystywać dla rozwoju ważnych dla nas relacji.

Unikanie kontaktu wzrokowego – przyczyny

Słowa mogą mylić, podobnie jak czyny. Natomiast w oczach widać intencje oraz uczucia. „Kocham cię” wypowiedziane prosto w oczy mają zupełnie inną moc niż to samo wyznanie napisane w SMS-ie czy powiedziane ze wzrokiem wbitym w ziemię. Zgodnie z teorią intymności kontakt wzrokowy to jedno z zachowań komunikacji niewerbalnej, które pozwala określić poziom zażyłości między ludźmi – im bliższa i głębsza relacja, tym bardziej intensywny kontakt wzrokowy.

Kiedy kłamiemy, bardzo trudno nam utrzymać kontakt wzrokowy. Unikamy spojrzenia, gdy chcemy coś zataić, gdy nie jesteśmy do końca szczerzy. Taka jest mowa naszego ciała, która wysyła komunikaty niewerbalne, niezależne od kontroli umysłu nad myślami. Kobiety intuicyjnie czują, że kontakt wzrokowy w miłosnej relacji świadczy o jej prawdziwości i jest czymś w rodzaju papierka lakmusowego jej rozwoju. Jeśli chodzi o unikanie kontaktu wzrokowego przez mężczyznę – mężczyźni podchodzą do sprawy inaczej – trochę ignorują temat, a trochę się go lękają.

Okazuje się, że te różnice wynikają z tego, że mózgi kobiety i mężczyzny funkcjonują inaczej. Odmienności są widoczne już w wieku niemowlęcym. Dziewczynki od urodzenia szukają kontaktu wzrokowego i utrzymują go z ludźmi, podczas gdy wzrok chłopców jest zdecydowanie mniej kontaktowy. Badania osób dorosłych wykazały, że kontakt wzrokowy przez kobiety jest postrzegany jako narzędzie pomocne w celu osiągnięcia porozumienia, a mężczyźni uważają, że stanowi on potencjalną barierę w komunikowaniu się. Wynika to z tego, że obszary mózgu odpowiedzialne za socjalizację i komunikację (nie tylko niewerbalną) są u kobiet bardziej aktywne niż u mężczyzn. Naukowcy odkryli również, że część mózgu rejestrująca ból emocjonalny jest bardziej pobudzona u mężczyzn, kiedy są proszeni o rozmowę o uczuciach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze