1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Nowe technologie. Co to jest Internet rzeczy?

123rf.com
123rf.com
Parasol powiadomi cię o zbliżających się opadach, lodówka zrobi listę potrzebnych produktów i wskaże te, które są już przeterminowane. Niedługo wszyscy (i wszystko) będziemy podłączeni do sieci. Co nam to ułatwi, a co utrudni?

Mój osobisty mąż od kilku dni nie rozstaje się z silikonową opaską na rękę – to fit bit, urodzinowy prezent od córki – mikroskopijne urządzenie bezprzewodowo łączące się z tabletem, monitorujące nie tylko, ile kroków przemierzasz (i przeliczające to na spalone kalorie), ale także jakość snu – wstajesz i od razu wiesz, jak przebiegał twój nocny odpoczynek i na przykład ile było podczas niego wybudzeń. Co za istotna wiedza o sobie, prawda?! Ciekawe jest jednak co innego – nie potrzebujemy już być podłączeni kablami do maszyn, by te monitorowały nasz dobowy rytm. Mało tego, skomplikowane obliczenia „robią się same”.

Globalnie powiązani

Mimo że jeszcze mało kto słyszał o Internecie Rzeczy, wszyscy z niego korzystamy. Wchodzisz do ulubionej kawiarni, a smartfon lub tablet – bez twojego udziału – wyszukuje połączenia z globalną siecią. Jesteśmy regularnie śledzeni i monitorowani, wystarczy, że używamy komputerów podłączonych do sieci.

W Ikei właśnie pojawiają się meble, dzięki którym bezprzewodowo naładujesz telefon czy tablet. Kładziesz urządzenie na stolik lub szafkę i samo ładuje się przez blat. Na przełomie września i października w sprzedaży ma się pojawić „inteligentna parasolka”, która dzięki zamontowanym czujnikom zbiera dane z najbliższych stacji meteorologicznych i informuje, czy warto ją zabrać z domu.

Już nie tylko ludzie komunikują się ze sobą przez Internet, coraz częściej robią to też przedmioty. Internet Rzeczy (od Internet of Things – IoT), zwany też Internetem Przedmiotów, to koncepcja nieodległej przyszłości, w której przedmioty codziennego użytku, podłączone do Internetu, będą „komunikować się” z innymi urządzeniami, wykorzystując m.in. technologie czujników czy technologie bezprzewodowe. Ale pod hasłem IoT może kryć się więcej – definicja nie jest ścisła i wciąż się rozrasta. Niektórzy używają zamiennie terminu „Internet Wszechrzeczy”, a ten dotyczy powiązań internetowych pomiędzy ludźmi, zwierzętami, przedmiotami, danymi i procesami, czyli połączeń wszystkiego ze wszystkim.

Dalszy scenariusz?

Istnieje ich wiele. Na przykład taki, że każdemu człowiekowi i zwierzęciu zostanie wczepiony pod skórę (psom już się zakłada) identyfikator z możliwością transferu (wysyłania i odbierania) danych, także o lokalizacji. A pacjenci z rozrusznikiem serca bez potrzeby nie pójdą do lekarza, bo praca rozrusznika będzie monitorowana na odległość. Analitycy przewidują, że do 2018 roku do Internetu zostanie podłączonych 900 milionów (!) urządzeń. Nie tylko smartfony, komputery, telewizory, ale też radia i tablety. W ten sposób poprzez jedno kliknięcie będziemy zarządza wszystkimi urządzeniami w domu, a właściwie to sama maszyneria będzie sobą zarządzać. Lodówka zauważy, że kończy się okres przydatności danego produktu i każe ci kupić nowy, zaproponuje też danie, które możesz przyrządzić z tego, co akurat w niej się znajduje. Kwiaty w doniczkach czy uprawy na polach wyślą sygnały do systemów nawadniających z żądaniem podlania. Jak oceniają sceptycy, wróży to koniec epoki człowieka i początek ery myślących maszyn, ale entuzjaści widzą szanse na to, że Internet Rzeczy może przynieść też wiele dobrego. Producenci maszyn lotniczych będą mogli wyposażać obudowy kadłubów w czujniki monitorujące na bieżąco stan techniczny pojazdów, co zwiększy bezpieczeństwo przewożonych osób, ale także pozwoli redukować koszty napraw (system wskaże już drobne usterki), nie mówiąc o kosztach związanych z ewentualną katastrofą lotniczą, wymianą floty czy odszkodowaniami.

Kevin Ashton, ekspert w dziedzinie cyfrowych innowacji, który jako pierwszy w latach 90. użył terminu „Internet Rzeczy”, był optymistą. Uważał, że dzięki IoT ludzkość znacznie ograniczy odpady, straty i koszty, bo dane zebrane przez inteligentne urządzenia będą w stanie, bez ludzkiego udziału, prześledzić i przeliczyć dosłownie wszystko. Obecnie część jego przewidywań się sprawdza: inteligentne sprzęty coraz częściej i śmielej wykorzystywane są przez współczesną medycynę. Z pewnością przyszłość ma, dzięki nowym technologiom, m.in. produkcja żywności czy zarządzanie i gospodarowanie odpadami. Według doniesień prasowych, premier Wielkiej Brytanii David Cameron tak mocno wierzy, że Internet Rzeczy zmieni świat, że rząd brytyjski przeznaczy 45 milionów funtów na finansowanie badań potencjału tego zjawiska. Ten potencjał bezsprzecznie wykorzysta także biznes – nie będzie chyba przedmiotu (może oprócz jedzenia) niepodłączonego do Internetu. Z drugiej strony, co stanie się, gdy te wszystkie urządzenia się popsują? Albo będą jakieś zakłócenia „na łączach”, przerwy w dostawie energii? Kto zabezpieczy te gigabajty danych? Jak widać, świat już nie dzieli się na realny i wirtualny. Z fizycznego, dotykalnego stał się zbiorem informacji i danych. I od nas jedynie zależy, jak zależy, jak z tego fenomenu skorzystamy.

OD IOT-U NIE MA ODWROTU

Jakkolwiek można się zżymać na coraz większe uzależnienie od gadżetów, to bezsprzeczne jest to, że bardzo ułatwiają nam one życie. I to z różnych względów. Jedne mają formę zabawek i cieszą oczy. Drugie służą lepszej komunikacji, a jeszcze inne pozwalają trzymać wiele spraw pod kontrolą. Entuzjaści IoT-u uważają, że te wszystkie urządzenia pobudzają pracę naszego mózgu, jednak jako osoba pasjonująca się tym organem śmiem w to wątpić. Wbrew pozorom mózg jest bardzo leniwy, a Internet Rzeczy pozwala mu leniuchować jeszcze bardziej. Niemniej od IoT-u nie ma odwrotu, po pierwsze dlatego, że ludzie pokochali tę przestrzeń możliwości, a po drugie, bardziej merkantylnie, przynosi on kolosalne zyski. To, na co jako pozytywista chciałbym zwrócić uwagę, to nieustanne edukowanie społeczeństwa w temacie Internetu Rzeczy. Im więcej wszyscy będziemy na ten temat wiedzieli, tym lepiej lepiej dla  nas. Jeśli są możliwości, to warto z nich korzystać i dać wszystkim takie samo prawo dostępu do tego, żeby wybrać z IoT-u to, co dla nas najlepsze.

Ekspert:Tomasz Sobierajski doktor socjologii i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, badacz

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze