Atopowe Zapalenie skóry dotyka coraz większą liczbę dzieci. Ponieważ jest to choroba o bardzo złożonym podłożu, niezwykle ciężko z nią walczyć. Jednak przestrzeganie pewnych zasad i odpowiednia pielęgnacja przynoszą dziecku bardzo dużą ulgę.
AZS to przede wszystkim choroba przewlekła, o charakterze nawrotowym i o podłożu genetycznym. Układ odpornościowy w odpowiedzi na bardzo mało alergenów reaguje nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał, co skutkuje osłabieniem bariery ochronnej skóry i częstymi nadkażeniami bakteryjnymi.
Niestety AZS najcięższy przebieg ma w dzieciństwie, dlatego tak ważne jest wówczas unikanie czynników wyzwalających chorobę. Do takich czynników zalicza się dym papierosowy,zanieczyszczenia środowiska, stres, sierść zwierząt, roztocza, detergenty, owoce cytrusowe,sztuczne i wełniane tkaniny. Atopia ta objawia się suchością i swędzeniem skóry, nietolerancja pokarmową,zaczerwieniem i pękaniem skóry. Towarzyszą jej również plamy skórne, wysięki, pęcherze, wysypki i nietolerancja wełny. Zmiany zazwyczaj umiejscowione są zgięciach kolanowych i łokciowych, na twarzy oraz na szyi.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby jeszcze w czasie ciąży, można zażywać laseczki kwasu mlekowego i unikać pokarmów z dużą ilością konserwantów i glutaminianu sodu. Dla dziecka najbezpieczniejsze jest mleko matki i stopniowe wprowadzanie produktów do jadłospisu.
Pielęgnacja skóry dziecka objętej atopią
Przy pielęgnacji takiej skórę bardzo ważne jest natłuszczanie, nawilżanie i lecznicze kąpiele. Należy unikać detergentów, mydeł i wysuszających żeli, a do kąpieli używać silnie natłuszczających produktów z jak najmniejszą ilością konserwantów i środków zapachowych. Dobre rezultaty przynoszą kąpiele z dodatkiem siemienia lnianego bądź krochmalu.
Przesuszenie skóry nasila objawy choroby, dlatego trzeba dbać o stałe nawilżenie i natłuszczenie zgodnie z zasadą, by na mokre zmiany używać preparatów nawilżających, a na suche natłuszczających. Ponieważ choroba ta bardzo osłabia barierę ochronną skóry dziecka, czasem konieczne jest włączenie do pielęgnacji preparatów chroniących przed patogenami, jednak decyzje o tym powinien podjąć lekarz.
Jeżeli dziecko bardzo się drapie, ulgę przyniosą mokre okłady, jednak po nich należy dodatkowo natłuścić skórę, bo zwykła woda bardzo ją wysusza.
O czym jeszcze należy pamiętać
Właściwe postępowanie to nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale również drobiazgi z codziennej pielęgnacji. Maluch powinien mieć krótko obcięte paznokcie, co uchroni przed drapaniem; jego dieta powinna być skonsultowana z lekarzem, by wykluczyć potencjalne alergeny z pokarmu. Należy wybierać ubranka bawełniane, lekkie i przewiewne. Absolutnie nie wolno palić w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Należy unikać również bardzo gwałtownych zmian temperatury i drobnoustrojów. W mieszkaniu trzeba regularnie sprzątać, żeby usuwać roztocza, a także utrzymywać odpowiednią temperaturę, tak by dziecko nie zgrzało się.