fbpx

Rysy na szkle psychiki

Rysy na szkle psychiki
123rf

 

Czy nasze codzienne nawyki mogą zdradzać to, co dzieje się w głębinach psychiki? Co o tobie mówią nieco wstydliwe nawyki?
W policji funkcjonuje teoria „rozbitych szyb”. Zakłada ona, że kiedy społeczność toleruje drobne przejawy przestępczości, takie jak na przykład rozbite okna na klatkach schodowych, brudne przystanki autobusowe, graffiti czy picie piwa w miejscach publicznych, w tym rejonie są popełniane poważniejsze przestępstwa. Gretchen Ribin, autorka bestselleru na liście New York Timesa „The Happiness Project” uważa, że na poziomie osobistym także mamy takie „rozbite szyby”. Są one ważnymi sygnałami tego, co się dzieje w naszej psychice. Jeśli nie jesteśmy świadomi tego, co dzieje się w naszym świecie wewnętrznym, świat zewnętrzny z dużą precyzją nam to pokazuje. Widać to też w naszym codziennym zachowaniu. Dlatego warto zastanowić co robimy nie tak, jak zawsze. Albo mamy jakiś nawyk, który zdecydowanie nam nie służy, a trudno nam się z nim rozstać. Jakie nasze zachowanie zdradza nasze wewnętrzne nierozwiązane sprawy? Gretchen Ribin podaje przykłady osobistych „wybitych szyb”.

– Niezaglądanie do skrzynki pocztowej na listy (może oznaczać lęk przed niezałatwionymi sprawami natury finansowej czy urzędowej).
– Niesortowanie korespondencji (może być objawem wewnętrznego chaosu i niemożności ustalenia życiowych priorytetów).
– Stosy gazet (może to być sygnał przywiązania do przeszłości, z którą nie chcemy się rozstać).
– Buty w dziwnych miejscach (oznaczać mogą tłumioną chęć zrobienia kroku w przyszłość lub ucieczki od teraźniejszości, miejsca w którym obecnie się jest).
– Brudne naczynia (może to być objaw potrzeby bieżącego oczyszczania się z negatywnych emocji, która nie jest zaspokajana).
– Pozostawanie w piżamie przez większość dnia (jeśli powtarza się, może być znakiem ucieczki w sen na jawie, unikowego podejścia do życia).
– Jedzenie prosto z opakowania bądź garnka (może być objawem nienasycenia, głodu, lęku że zabraknie jedzenia lub innych dóbr materialnych).
– Noszenie poplamionych ubrań (to również może być symptom tego, że trudno nam się rozstać z przeszłością a także niedawanie sobie prawa do nowego wizerunku).
– Niepościelone łóżko (może pokazywać, że mamy głęboką potrzebę wejrzenia w swoją nieświadomość, która jest jednak dla nas cały czas zagadką).

To mogą się wydawać drobiazgi, ale Gretchen Ribin, uważa że są one istotne. Kiedy wreszcie posortujesz korespondencję lub wreszcie zadzwonisz do księgowej, okaże się że pokonałaś ważny próg na coś, co było dla ciebie trudne. Porządkowanie przestrzeni wokół nas, uwalnia nas od przeszłych wydarzeń i sprawia, że robi się miejsce na nowe. Dzięki temu czujemy, że mamy większy wpływ na nasze życie i czujemy się szczęśliwsi.