W dużej mierze nasze życie kręci się wokół pieniędzy. Od nich zależy w jakich warunkach mieszkamy, w co się ubieramy, co jemy, jakie mamy rozrywki. Nic dziwnego, że pieniądze, zwłaszcza w czasach kryzysu ekonomicznego, są źródłem stresu. Jak sobie z nim radzić? Uważnością na siebie.
Wskazówki, dotyczące zarządzania ekonomicznym stresem za pomocą uważności
1. Bądź świadoma swoich myśli
Większość naszych myśli, dotyczących pieniędzy, jest nierealnych. Są one bezużyteczne, karmią jedynie nasze zmartwienia. Zidentyfikować te myśli. Zaobserwuj, jak one wpływają na twoje emocje i wynikające z nich zachowania. Stopniowo zmieniaj je na pozytywne. Nie zastanawiaj się, skąd weźmiesz pieniądze, tylko czuj, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Kiedy uwolnisz napięcie, spowodowane negatywnymi myślami, pomysł na nowe źródło dochodów sam się pojawi i będzie dobry.
2. Zaakceptuj sytuację
Nie oznacza to, że godzisz się na zbyt małą ilość pieniędzy. Chodzi o to, żeby zaprzestać oporu i walki z zaistniałą sytuacją, bo koncentracja na niej tylko potęguje postawę zwalczania jej. I nie jest to taktyka skuteczna. Dopiero jak się pogodzisz z tym, co jest, będziesz mogła to zmienić.
3. Bądź w teraz
Masz tylko chwilę obecną, gotujesz zupę, odrabiasz z dzieckiem lekcje, leżysz w wannie, jesz kanapkę. I nic więcej się nie liczy, twój stan konta w przyszłym tygodniu również.
4. Głęboko oddychaj
Praktykowanie świadomego oddechu przeponowego lub korzystanie z innych metod relaksacyjnych, zmniejsza skutki stresu i czyni nas „przebudzonymi”, uwolnionymi od czarnych myśli i takich scenariuszy.
5. Zrób sobie przerwę
Od trosk, zmartwień, kieratu. To ci przywróci ostrość widzenia i dobre samopoczucie. Niech na przykład piątkowy wieczór i cała sobota będzie wolna od myślenia o pieniądzach. Codziennie zapewnij sobie kwadrans tylko dla siebie.
6. Dbaj o siebie
Niezależnie od tego, jak bardzo stres ekonomiczny ci dokucza, dbaj o siebie - zdrowo się odżywiaj, ruszaj się (chodź przynajmniej na spacery), zapewniaj sobie drobne przyjemności. Bez tego zwiększasz ryzyko popadnięcia w depresję.
7. Utrzymuj bliskie kontakty z ludźmi
Wsparcie innych ludzi podnosi poczucie bezpieczeństwa. Jest ważnym czynnikiem skutecznego zarządzania stresem. Warto mieć kogoś, kto cię wysłucha, kiedy boisz się o pieniądze, pomoże ci w działaniach i praktyce uważności na siebie podczas kryzysu ekonomicznego.
8 rad na finansowe lęki - TUTAJ