1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Recepta na znalezienie miłości

123rf.com
Któż z nas nie chciałby mieć gotowego przepisu na to, by znaleźć miłość? Życie jest bardziej skomplikowane i nic nie przychodzi w nim tak łatwo. Dzięki temu jest bogatsze w emocje, uczucia i doświadczenia. I choć nie istnieje jeden sprawdzony sposób na to, by odnaleźć miłość, to jednak są pewne wskazówki, które mogą nam w tym pomóc.

Oczekiwania, a rzeczywistość

Niektórzy opierają swoje oczekiwania wobec przyszłego partnera na dość nierealnych schematach. Skąd one się biorą? Bywa, że są to wzorce wpojone dzieciom przez rodziców, którzy wychowywali je w poczuciu: nikt nie będzie tak dobry dla Ciebie jak ja. Taki scenariusz może, (lecz nie musi) pojawić się w sytuacji bycia wychowywanym przez samotnego rodzica, który uzależnia dziecko od siebie. Taki człowiek w dorosłym już życiu ma poczucie, że wiążąc się z kimś, powinien mieć na względzie również zdanie rodzica lub odczucie, że w ten sposób dopuszcza się pewnego rodzaju zdrady. Aby zmienić taki schemat myślowy, często niezbędna jest terapia, by móc zacząć podejmować decyzje jako w pełni dorosła i niezależna osoba.

mogą się również brać ze wzorców kulturowych i mediów promujących nierzeczywiste kanony urody czy zachowania. Wróćmy pamięcią do dzieciństwa i do bajek, w których częstym schematem jest relacja delikatnej i dziewczęcej księżniczki, której przeznaczony jest wspaniały książę lub rycerz na białym koniu. Przyjrzyjmy się też współczesnym komediom romantycznym, gdzie dwoje ludzi najczęściej spotyka się zupełnie przypadkowo i mimo podejmowanych decyzji, które wydają się niezbyt rozsądne, wszystko kończy się happy endem. Osoba, która opiera swoje oczekiwania na takich przykładach, nie może liczyć na to, że scenariusz z bajki czy filmu może spełnić się w rzeczywistości.

Kim jestem i czego pragnę

Zanim jeszcze zaczniemy poszukiwania ważne jest uświadomienie sobie – czego tak naprawdę pragnę w życiu i dlaczego zależy mi, by być z kimś w związku? Czy nie jest tak, że pragnę dowartościowania lub dopełnienia poprzez związanie się z drugą osobą? Pragnąc, by ktoś wypełnił naszą ‘pustkę’ w życiu lub jak za pomocą magicznej różdżki sprawił, że nagle wszystkie problemy znikną, możemy być w błędzie. Miłość jest bez wątpienia pięknym uczuciem, które wzbogaca nasze życie i pomaga nam dojrzewać emocjonalnie. Musimy jednak pamiętać, że bycie w tak bliskiej relacji z drugim człowiekiem wymaga od nas również podejmowania odpowiedzialnych decyzji, które dotyczą wspólnego szczęścia. Nie wolno nam potraktować drugiej osoby jako pocieszyciela czy kogoś, kto ma za zadanie uczynić nas szczęśliwymi. Dojrzały człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że jedyną osobą odpowiedzialną za jego szczęście jest on sam.

Dlatego zanim postanowimy wiązać się z kimś, by rozpocząć tę wspaniałą i czasem niełatwą wspólną podróż przez życie, przygotujmy się tak, jakbyśmy rzeczywiście wyruszyć mieli w długą wyprawę. Skoro planując wyjazd, sporządzamy listę, pakujemy walizki i dbamy o to, by niczego nie zapomnieć, dlaczego nie mielibyśmy w taki sam sposób zadbać o przyszłą relację i własne szczęście. I choć może to czasem wydawać się podróżą w nieznane, nieprzewidywalną, to jednak my sami mamy wpływ na to, czy jej podołamy – wystarczy, że będziemy umieli wyposażyć się w niezbędne ‘przedmioty’ (w tym przypadku mowa tu o np. odpowiedzialności i niezachwianej samoocenie).

Otwieram się na nowe

Nauka i rozwój polegają na tym, że człowiek jest w stanie otwierać swój umysł na nową wiedzę, poszerzać swoje horyzonty myślowe oraz wyciągać wnioski z dawnych porażek i błędów. Tkwiąc w jednym miejscu bądź oglądając się nieustannie za siebie, nie możemy się rozwijać. Nasze życie emocjonalne i uczuciowe również ulega ewolucji. Jeśli zdarzyło nam się być w nieudanej relacji, która była wręcz toksyczna i przyniosła nam wiele cierpienia, powinniśmy głęboko się zastanowić i przeanalizować jej przebieg:

  • Dlaczego związałam/związałem się z kimś, kto mnie ranił?
  • Co unieszczęśliwiało mnie w tym związku najbardziej?
  • Co mogę zrobić, by uniknąć takich relacji w przyszłości?
Ważne jest to, by być w pełni szczerym ze sobą, jeśli chcemy być w stanie uniknąć wikłania się po raz kolejny w związek toksyczny. U źródeł naszej tendencji do wybierania toksycznych partnerów mogą leżeć przeróżne przyczyny. Warto się nad nimi zastanowić, również tutaj pomocna może być terapia w przypadku, kiedy czujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie przeprowadzić zmian w naszym postępowaniu.

Czekając na lepsze czasy

Czy znasz określenie: życie na poczekaniu? Jak wygląda takie życie? To postawa, kiedy nieustannie czekamy na to, co przyjdzie, bo wtedy to już na pewno będzie lepiej. Ale co tak naprawdę miałoby się przydarzyć, żebyśmy nagle stwierdzili, że teraz to już naprawdę jesteśmy szczęśliwi i nie musimy już na nic więcej czekać? Żyjąc z dnia na dzień, nie skupiając się na tym, co mamy teraz i czekając na kolejny dzień, tydzień, miesiąc, rok – możemy przegapić wiele ważnych rzeczy w naszym życiu. I taki kolejny dzień, jeden niby podobny do drugiego, może przynieść nam wiele satysfakcji, jeśli skupimy się na tym, co tu i teraz.

To brzmi jak banał, ale umiejętność doceniania drobiazgów w życiu jest niezwykle ważna. Czy uważasz, że skoro nie potrafisz cieszyć się z małych rzeczy, to te wielkie, na które tak czekasz, przyniosą Ci radość? I tak, jeśli czekasz na miłość, która ma kiedyś wreszcie pojawić się na Twojej drodze, możesz się jej nie doczekać, jeśli nie zaczniesz dostrzegać tego, co otacza Cię na co dzień.

Więcej na temat związków i seksualności można przeczytać na stronie Więcej na temat

 

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze