1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Kiedy odwracasz się od partnera

Kiedy odwracasz się od partnera

fot. 123rf
Raczej nie jest możliwe, żeby w związku wszystko układało się po naszej myśli. Gorsze dni, kryzysy, nieporozumienia są wpisane z relacyjne życie. Jednym z mechanizmów obronnych, który ma nas chronić przed trudnymi przeżyciami, jest ucieczka. Ważne, żebyśmy uchwycili ten moment, kiedy chcemy odwrócić się od partnera.

Zwykle proces odwracania się zaczyna się od tego, że mniej uwagi poświęcamy partnerowi i sprawom związku. Więcej czasu spędzamy w pracy, rozwijamy swoje hobby, spotykamy się z innymi ludźmi a robimy to w taki sposób, że równowaga między sferą związku „my” a sferą „ja” zostaje zaburzona. Powoli oddalamy się od siebie, pojawia się emocjonalny dystans, a następnie niebezpieczeństwo fizycznej zdrady. Zaczynamy dostrzegać atrakcyjność innych ludzi, innych mężczyzn. To, co nie może wydarzyć się w naszej relacji, próbuje się zrealizować poza nią. Zawsze pod takim zjawiskiem kryją się uczucia, które nie zostały przez nas przeżyte. Jeśli mamy poczucie, że partner nas zaniedbuje, być może nie rozwiązałyśmy w sobie lęku przed odrzuceniem. W tej sytuacji spodoba się nam ktoś, kto będzie troskliwy, wręcz nadskakujący. Ale to tylko pozór, bo szybko okaże się, że znowu jest dokładnie tak, jak w naszym związku. Zanim do tego dojdzie, warto zastanowić się, co tak naprawdę dzieje się z nami. Czego możemy się o sobie dowiedzieć dzięki tej właśnie relacji? O co możemy się rozwinąć? Jakich własnych uczuć doświadczyć? Jakie znaczenie ma ten związek? Kim dla mnie jest ten partner?

Gdy uchwycisz w sobie ten moment, kiedy masz ochotę uciec od problemów w związku, przemyśl sobie:

1. Czego szukasz poza związkiem? Jakiej siebie nie doświadczasz w tej relacji? Co chcesz przeżyć?

2. Jeśli skończysz ten związek, jaki to będzie miało wpływ na inne obszary twojego życia? Coś będziesz musiała zmienić? Może chodzi właśnie o tą zmianę? I żeby ona zaistniała, nie trzeba wcale się rozstawać?

3. Co chciałabyś powiedzieć swojemu partnerowi? Tak zupełnie szczerze powiedz mu, czego pragniesz.

5. Czy potrzebujecie pomocy psychoterapeuty?

Lepiej, gdy przejdziemy te kroki przed ewentualnym rozstaniem. Bez tego etapu świadomego podejścia do problemów w związku, zostaniemy nie tylko z nierozwiązanym problemem, ale z poczuciem żalu, winy, krzywdy. Gdy spojrzymy bólowi prosto w oczy, on zniknie. I zrobi się miejsce na coś nowego. W tym związku bądź innym.

Obojętność - jak ją przezwyciężyć w związku - TUTAJ

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze