Problemy z erekcją to niejako temat tabu. Nie mówi się o nim, a już na pewno się go nie leczy. Żaden mężczyzna nie ma ochoty przyznać się przed partnerką, że takie problemu u niego występują. Niekiedy ciężko jest przyznać to przed samym sobą. Tymczasem problemy ze wzwodem to w pewnym wieku dość powszechny problem i są sposoby by temu zaradzić.
Jak to działa?
Na biologii uczyliśmy się, że penis złożony jest z ciał jamistych. Jest to układ zatok, które podczas podniecenia wypełniają się krwią, dzięki czemu prącie staje się twarde. Do wystąpienia tego zjawiska potrzeba tak to zwykle w organizmie bywa hormonów, gdyż to one zawiadują wszelkimi funkcjami ciała. W tym wypadku chodzi o dwie substancje chemiczne, czyli cGMP i PDE-5. cGMP jest absolutnie niezbędny by mięśnie gładkie w prąciu rozluźniły się tym samym odcinając odpływ krwi z wypełnionych nią ciał jamistych. PDE-5 działa kiedy podniecenie znika a mięśnie mogą z powrotem zacząć działać by krew wróciła do krwiobiegu. Aby więc wszystko działało sprawnie w organizmie mężczyzny musi istnieć równowaga pomiędzy oboma związkami. Gdy któregoś z nich brakuje, działanie całe systemu jest zaburzone. W pewnym wieku produkcja tych substancji może nie być wystarczająca. Jednocześnie zły stan zdrowia również odgrywa znaczącą rolę.
Co przeszkadza?
Do najczęstszych przyczyn występowania zaburzeń erekcji należą:
- Choroby serca – cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca
- Zaburzenia na tle hormonalnym – przy niskim testosteronie i wysokim poziomie prolaktyny
- Problemy psychiczne – kłopoty w związku, długotrwały stres, złe doświadczenia z przeszłości
- Choroby takie jak przerost prostaty, choroby tarczycy czy wątroby, bezdech nocny
- Rak prostaty czy pęcherza, stany pooperacyjne, leki, radioterapia i inne.
Zaburzenia erekcji a otyłośćW szeroko badaniach zakrojonych na szeroką skalę w Europie oraz Stanach Zjednoczonych dowiedziono bezsprzecznie związku pomiędzy otyłością a problemami z osiągnięciem wzwodu. Naukowcom wydawało się, że związek ten istnieje poprzez zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca, ale w kolejnych badaniach dowiedli, że sama otyłość jako taka jest również wystarczającym powodem wystąpienia zaburzeń erekcji. W krajach gdzie jest mniej otyłych osób w stosunku do całości populacji, zaburzeń erekcji doświadczało mniej panów, niż w krajach gdzie osób otyłych odsetek jest znaczny. Kondycja samego mięśnia sercowego oczywiście także ma tu niebagatelne znaczenie, jednak wysoki procent tkanki tłuszczowej przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego czy do powstawania zaburzeń w gospodarce lipidowej.
Do badań w USA zaangażowano panów, którzy nie nadużywali alkoholu ani nie palili papierosów. Wykluczono u nich choroby przewlekłe oraz początkowo nie cierpli na problemy z erekcją. Dowiedziono, że wraz ze wzrostem wagi panów takie zaburzenia pojawiały się u nawet 50% z nich. Okazało się, że wraz z otyłością pojawiają się u takich osób zaburzenia w gospodarce hormonalnej w tym insulinooporność i zaburzenia funkcji śródbłonka. Niski testosteron natomiast wpływa na zmiany w budowie komórek prącia. Postępujący ubytek mięsnie gładkich, czyli tych które odcinają dopływ krwi do prącia łatany jest kolagenem. Pojawiają się również problemy towarzyszące.
Leczenie zaburzeń erekcji
W powyższych badaniu dowiedziono też, że zwiększenie ruchu oraz zmiana diety i tym samym utrata wag pozwala na polepszenie kondycji seksualnej u aż 30% badanych. Co jest optymistycznym założeniem, jednak wskazuje, że nie warto przybierać od początku. Siedzący tryb życia, tłusta i bogata w cukry dieta to zaproszenie dla impotencji.
Nie tylko otyłość i choroby wpływają na pojawienie się problemów w sferze seksualnej. Wiek ma ogromne znaczenie. U chorych na cukrzycę prawdopodobieństwo impotencji po 65 roku życia sięga nawet 75%. Jeśli natomiast kłopot pojawia się już po 40 roku życia, powinien być traktowany bardzo poważnie gdyż może wskazywać na początek rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Sto lat temu nie mieliśmy tak rozwiniętych metod leczenia impotencji jak teraz. Dawniej zalecano panom by nie spali na plecach lub by przed 21 rokiem powstrzymali się od współżycia. W użyciu były też elektrowstrząsy.
Istnieją sprawdzone sposoby i środki farmakologiczne, które mogą pomóc jeśli występują kłopoty z osiągnięciem wzwodu. Wymaga jest oczywiście konsultacja lekarska, gdyż może stanowić to oznakę rozwijającej się groźnej choroby, ale na rynku dostępne są leki z zwartością Sildenafilu, który jest składnikiem popularnej niebieskiej tabletki. Wprowadzono go do obrotu w 1988 roku i od razu stał się ulubiona tabletka panów. Oczywiście substancje takie jak sildenafil stosuje się do krótkotrwałego leczenia zaburzeń erekcji, po konsultacji z lekarzem oraz po wykluczeniu schorzeń, które w połączeniu z działaniem leku mogą zagrażać życiu.
Obawiasz się, że grozi Ci impotencja? Sprawdź statystyki na stronie