fbpx

Ochrona energii w związku

Ochrona energii w związku
123rf

Bycie z drugim człowiekiem może „dodawać skrzydeł”, sprawiać, że świat staje się piękniejszy, ale może być wręcz przeciwnie. Wówczas czujemy, że ktoś uziemia naszą energię życiową. Co można zrobić, żeby to zmienić?
Najpierw warto się zastanowić, czy nie jesteśmy z kimś, kto działa tak, że źle się czujemy – nie wykorzystujemy pełni naszego potencjału, jesteśmy osłabieni psychicznie, zniechęceni, poirytowani, zalęknieni. Jeśli tak się dzieje, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego pozwalam, aby ktokolwiek blokował moją energię życiową? I dlaczego energia nie płynie między nami swobodnie? Oto kilka sugestii, które pozwolą pomóc rozniecić na nowo płomień energii odczuwanej w związku.

1. Porzuć kontrolę nad innymi. Każda cząstka energii, którą przeznaczamy na zmienianie innych, jest podwójnie odejmowana od naszej energii życiowej. Być może nasza chęć kontrolowania innych nie jest spowodowana tym, że chcemy zapobiec jakimś złym wydarzeniom, tylko w ten sposób chronimy samych siebie przed odczuwaniem złości, żalu lub rozczarowania.

2. Proś o to, czego chcesz, przez 100 proc. czasu. Odpowiadaj sobie „tak” dwa razy częściej, niż mówisz sobie „nie”, jednak nie unikaj kompromisów.

3. Wybierz pojednanie zamiast ciągłej wendetty. Nigdy nie bierz odwetu ani nie używaj przemocy, bez względu na powód. Częściej okazuj współczucie niż złość i chęć zemsty.

4. Sprzeciw się tym, którzy ciągną cię w dół, chcą tobą rządzić lub kontrolować cię, krzywdzić lub nastraszyć, stosują przemoc werbalną, emocjonalną, fizyczną. Zrób to, licząc się z odejściem, niezależnie od tego, jak są ci bliscy.

5. Wyraź swoją kreatywność. Wprowadź w życie plan, który do tej pory żył tylko w twojej wyobraźni.

6. Bądź sobą pod względem seksualności. Nie bój się realizować siebie w tym aspekcie.

7. Doskonal swoje poczucie humoru, naucz się cieszyć i dostrzegać zabawne sytuacje w codziennym życiu.

8. Bądź dumna z siebie i własnych decyzji.

9. Bądź przyjacielem natury.

10. Zapisz się na kurs tańca lub zacznij pisać wiersze, opowiadania, pamiętnik na temat swoich uczuć.

11. Szukaj alternatywy dla pozornie nierozwiązywalnych problemów. Energia czyli radość płynie, jeśli wyjdziemy za ograniczenia sytuacji „albo…albo”.

12. Wyjaw sekret, którego zachowanie więziło twoją energię.

13. Porzuć wszystkie „tak, ale…”, które przychodzą ci do głowy podczas czytania tej listy.

Więcej w książce „Dojrzałość w związku. Jak kochać świadomie”, dr David Richo, wyd. Sensus

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze