To ona wyzwoliła kobiety z gorsetów i dała światu małą czarną, a następnie skomponowała najsłynniejsze perfumy świata. Była silną postacią w męskim świecie mody. Ale czy wiemy o niej wszystko? Oto kilka nieznanych faktów i historii z życia Coco Chanel.
Projektantka nie miała łatwego dzieciństwa. Gdy miała sześć lat (lub, zgodnie z innymi doniesieniami, jedenaście), zmarła jej matka, a ojciec oddał ją i jej rodzeństwo krewnym. Ci z kolei umieścili dzieci w klasztornym sierocińcu Aubazine. Tam młoda Gabrielle kształciła się pod okiem sióstr zakonnych, które nauczyły ją między innymi podstaw szycia. W klasztorze mieszkała do osiągnięcia pełnoletności, a lata spędzone w nim lata ukształtowały jej estetykę.
Ukochany kwiat Coco Chanel? Bez dwóch zdań kamelia. Chanel pierwszy raz zachwyciła się nią w 1913 roku, gdy charakterystyczny biały kwiat przypięła do paska. Chodziło jednak nie tylko o szlachetny wygląd, ale również o jego witalność, bo kamelia kwitnie także zimą. Szybko stała się ona jedną z ulubionych roślin projektantki oraz symbolem marki, który wracał w wielu kolekcjach (i ta tradycja kultywowana jest przez francuski dom mody do dziś).
(Fot. Bettmann/Contributor/Getty Images)
To co prawda krótki etap jej kariery, ale projektantka w pewnym momencie swego życia pracowała jako piosenkarka. Jako Gabrielle (jej oryginalne imię) występowała na scenach w Moulins i Vichy. Wyróżniała się swoją charyzmą, za którą pokochali ją widzowie. Z tamtych czasów rzekomo pochodzi też jej pseudonim, czyli Coco. Teorie sprzed lat wskazują, że mógł zostać zaczerpnięty z jednego z wyśpiewywanych przez nią utworów: „Cock-a-doodle-doo” albo „Qui qu'a vu Coco?”.
Możliwość zaprezentowania swoich projektów na członkach i członkiniach rodziny królewskiej już w XX wieku było formą nobilitacji. Ale nie dla Coco Chanel. Projektantka regularnie odmawiała projektowania ubrań za darmo w ramach autopromocji – także w przypadku koronowanych głów. „Te księżniczki i księżne… nigdy nie płacą swoich rachunków. Dlaczego mam im dać coś za darmo? Mnie nikt nigdy niczego nie dał” – kwitowała pytana o ten temat.
W 1923 roku w Monte Carlo Coco Chanel poznała Hugh Grosvenora – projektantkę przedstawiła mu bywalczyni salonów Vera Bate Lombardi. Między ekscentrycznym księciem Westminsteru i najbogatszym wówczas człowiekiem w Wielkiej Brytanii a Chanel narodziło się płomienne uczucie, które trwało dekadę. Grosvenor oświadczył się nawet projektantce, ale ta nie chciała przyjąć pierścionka. Zerwanie miała uzasadniać później następująco: „Było wiele księżnych Westminsteru. Jest tylko jedna Chanel”. Ich romans zakończył się w 1933 roku.
(Fot. Phillips/Topical Press Agency/Hulton Archive/Getty Images)
Była bezpośrednia i mówiła co myśli, przez co jej relacje z innymi projektantami mody nie zawsze były najlepsze. Chanel regularnie kłóciła się z takimi kolegami po fachu jak Cristóbal Balenciaga i Yves Saint Laurent. Pierwszego miała nazwać „za starego na projektowanie”, drugiego zaś oskarżała o kopiowanie jej stylu. Ponadto ich projekty nazywała „nielogicznym designem”.
Projektantka była związana z różnymi mężczyznami – miała między innymi romans z Igorem Strawińskim, Étienne Balsanem czy wspomnianym już Hugh Grosvenorem. Jej wielką miłością był jednak Arthur „Boy” Capel. Mimo to nie zalegalizowali nigdy swojego związku, ponieważ Chanel nie była postrzegana jako odpowiednia partnerka dla tak wysoko postawionego mężczyzny. Ich zażyła relacja trwała jednak latami i nie przeszkodził w niej nawet ślub Capela z arystokratką Dianą Wyndham. Coco była z nim związana do jego śmierci w 1919 roku („Boy” zginął w wypadku samochodowym, gdy jechał do projektantki na spotkanie świąteczne). Mimo późniejszych związków Chanel nigdy nie zdecydowała się wyjść za mąż.
Za splecionymi ze sobą dwiema literami C, które są znakiem rozpoznawczym Chanel, stoi bardzo romantyczna historia. Nawiązują one do inicjałów Coco Chanel i… jej ukochanego Arthura Capela. Angielski gracz polo był nie tylko życiowym, ale i biznesowym partnerem projektantki oraz sfinansował otwarcie pierwszego sklepu Chanel. Osobisty styl kochanka – szczególnie jego marynarki – inspirował wielu projektów Chanel.
(Fot. Keystone-France/Gamma-Rapho via Getty Images)
Po śmierci w 1971 roku Chanel została pochowana w swoim ulubionym tweedowym komplecie w odcieniach bieli i beżu, który zdobiły złote rzeźbione guziki.
Kiedy Coco Chanel została uznaną projektantką i udzielała wywiadów, celowo przekręcała niektóre fakty ze swojego życia oraz wprowadzała dziennikarzy w błąd. Nie lubiła wspominać o ciężkim dzieciństwie i twierdziła, że nie wychowały jej zakonnice, a „ciotki”. Chociaż sprawiała wrażenie bezpośredniej, w rzeczywistości była bardzo tajemniczą osobą i dokładnie strzegła swojej prywatności. Do dziś zresztą nie wiadomo, które z jej życiowych historii są fantazją, a które prawdą.