1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Spotkania
 4. >
 5. Dominika Kluźniak - Wszystko mi się zgadza

Dominika Kluźniak - Wszystko mi się zgadza

Jest jedną z najciekawszych aktorek swojego pokolenia. Barbara Krafftówna, kiedy zobaczyła ją w „Mewie” Czechowa, powiedziała: „zjawisko, prawdziwy brylant!”. Dominikę Kluźniak łączą szczególne więzi z granymi postaciami – daje im bardzo dużo z siebie, ale też z nich czerpie. Przyznaje, że jej życiową postawę ukształtowała w dużym stopniu Pippi Pończoszanka. Dzięki niej Dominika nabrała życiowej odwagi. Bardziej też lubi siebie, a mniej martwi się o to, czy lubią ją inni Wszystko.

– Kiedyś chciała pani zagrać postać, która zdenerwuje widza. Udało się?

– Kiedy się gra przez kilka lat postacie, o których zawsze się mówi: „ona taka kochana”, to chce się spróbować czegoś innego. Po jednej z moich ulubionych ról, po Pippi w Teatrze Dramatycznym w reżyserii Agnieszki Glińskiej, pojawiły się propozycje grania cieplutkich, fajnych postaci. A chciałam się przekonać, co z sobą zrobię, grając postać, której nie lubię albo różną ode mnie. I tak trochę próbowałam zrobić z rolą Niny Zariecznej w „Mewie” Czechowa w Teatrze Narodowym. Ja tej dziewczyny kompletnie nie rozumiem. Ma empatię równą zeru. Rani, nawet nie wiedząc, że rani. Kiedy pracowałam nad rolą, zwierzałam się Bartkowi, mojemu mężowi, że wreszcie tworzę człowieka, z którym nie mam nic wspólnego. Nie chciałam, żeby od początku była wstrętna. Okazuje się, że taka postać również może się podobać, ale w nieoczywisty sposób, nie budząc salw śmiechu. Na widowni jest cisza i skupienie, za którym tak naprawdę tęskniłam. Wcześniej, grając role bardziej komediowe w Teatrze Dramatycznym, przyzwyczaiłam się do reakcji widzów. Pewnie rozpuściłam się w którymś momencie, myśląc, że każde zdanie wypowiadane przeze mnie musi wywoływać jakąś reakcję dźwiękową. Potrzebowałam tego,,żeby być na scenie i widzieć, że widz słucha. Więc Nina pomogła mi powściągnąć reakcje, zagrać mądrzej, a nie efektowniej.

– Wspomniała pani Pippi. Czy to prawda, że pani pomogła?

– Załatwienie prostych spraw było dla mnie problemem. Nie umiałam być asertywna. Istotna zmiana we mnie wiąże się i z macierzyństwem, i z rolą Pippi, bo zdarzyła się, kiedy urodziłam dziecko. Oba te doświadczenia dały mi siłę. Nagle miałam pod opieką małego kurczaczka i musiałam stać się taką dużą porządną kurą. Poza tym Pippi kreuje się, wymyka schematom, nie poddaje najprostszym prawom. Okazuje się, że taka postawa zyskuje o wiele większy szacunek i akceptację. Mogę mieć swoje zdanie, nikogo tym nie urażając. Zawsze się bałam, że ktoś mnie przestanie lubić. Chciałabym, żeby mnie wszyscy lubili. A ile ja się wcześniej musiałam nakłamać, odmawiając komuś udziału w czymś. Byle mnie tylko lubiano. Agnieszka Glińska powiedziała mi kiedyś: „trzeba dojrzeć do tego, żeby zrozumieć, że można mieć także wrogów”. Wrogów chyba nie mam, ale mam świadomość, że mogą być, i to mnie nie przeraża.

– Rola Pippi to był dla pani przełom?

– Na pewno, ale takim przełomem był też poprzedni rok. Chyba najfajniejszy w moim życiu. Skończyłam 30 lat i wszystko mi się zgadza – miejsce, czas, dziecko, dom, mąż, praca. Nawet się sobie bardziej podobam. Bardzo długo siebie nie lubiłam. Teraz mam wrażenie, że twarz mi się zmieniła, wydoroślała. Patrzę w lustro i myślę: „wreszcie wyglądasz na więcej niż 17 lat!”. Bo trochę za granie tych fajnych dziewczyn obwiniałam dziewczęcą twarz. Postanowiłam zmienić teatr. To też była moja decyzja. Poszłam do dyrektora Jana Englerta i zapytałam, czy miałby dla mnie miejsce w zespole Teatru Narodowego. Skorzystałam z filozofii Pippi: A co się stanie, jeśli pójdę i zapytam? Ktoś mnie za to zje? Dostałam angaż, a potem ciekawe role u Jerzego Jarockiego i Agnieszki Glińskiej, z którą pracuję od swojego debiutu. – Pippi do dzisiaj panią zaskakuje?

– Zaskakiwała od początku. To było ciekawe, jak domagała się głosu, narzucała pewne gesty. Był już końcowy etap prób, kiedy Agata Kulesza powiedziała: „ta twoja Pippi ma taką superwadę wymowy”. Nagle zdałam sobie sprawę, że to musiało wyjść naturalnie, bo żadnej wady wymowy w tej roli nie planowałam, po prostu Pippi zaczęła mówić nie moim językiem. To było ciekawe, jak ona się sama ze mnie brała, jak się wymykała. Grając ją, przyglądałam jej się z boku. Zrozumiałam, że niczego się nie boi, a kiedy ją obserwuję, to sama też przestaję się bać. Umiem obserwować siebie w trakcie grania, chociaż jestem wtedy w pełni postacią. Moja gra niczego nie traci na tej obserwacji. Mam potrzebę kontrolowania siebie. Nie lubię takich momentów, jak ostatnio przy „Mewie”, kiedy zeszłam po pierwszym akcie i zaczęłam pytać, jak graliśmy, bo byłam tak skupiona, że nie zdołałam na siebie popatrzeć.

 
– Zagrała pani ostatnio u Andrzeja Saramonowicza w filmie „Jak się pozbyć cellulitu”. W filmie też umie pani siebie tak obserwować?

– Wymyśliłam coś innego. Ponieważ to komedia, wyobraziłam sobie, że gram do wypełnionej sali, bo przecież przed kinowym ekranem siedzi widownia, więc nie tyle grałam do kamery, co wyobrażając sobie tę publiczność.

– Rola Ewy Silberberg, wielbicielki narzędzi tortur, została napisana specjalnie dla pani. To znaczy, że Saramonowicz pisał tę postać z pani?

– Jest coś takiego jak energia danej roli, którą się widzi w aktorze, znając jego możliwości. Pewnie Andrzej tę możliwość we mnie zobaczył. Ale mam też w charakterze lekką nadpobudliwość i optymizm, które – tak myślę – Andrzej ze mnie dla tej roli wziął.

– Kiedy kończy się u pani ta dobra energia?

– Przy złych ludziach. Kiedy okazuje się, że ktoś, kogo cenię i lubię, jest kimś innym. Wtedy się zamykam, jest mi przykro. Czasem kończy się przy chorobach, przy stanach, które są niezależne ode mnie. Ale na szczęście nie na długo.

– Są reżyserzy, którzy kochają aktorów, i tacy, którzy idą z nimi na wojnę. Isabelle Adjani powiedziała o pracy z Andrzejem Żuławskim, że przy filmie „Opętanie” zeszła do piekła, bo jego sposobem na reżyserowanie jej było poniżanie. Miała pani kiedykolwiek takie doświadczenia?

– Nie, a gdyby mi się przytrafiło, zrezygnowałabym. Nie mam 15 lat, żeby reżyser mógł mną manipulować dla sztuki. Takie zachowanie jest śmieszne. Słyszałam anegdotę o tym, że Dustin Hoffman, przygotowując się do „Maratończyka”, zwierzył się chyba Laurence’owi Olivierowi: „nie jadłem, nie spałem, żeby być zmęczonym”. Olivier zapytał: „a nie można tego zagrać?”. Chcę powiedzieć, że zawsze lepiej spróbować zagrać, niż siebie dobijać albo pozwalać się poniżyć. Nie ma takiej opcji w ogóle.

– Ale podobno legendarny reżyser Robert Wilson trochę państwa ćwiczył w Teatrze Dramatycznym?

– Przyjechał cztery dni przed premierą, a wcześniej zrobił casting. Na tym castingu w ogóle nie zwracał na nas uwagi, patrzył w kartkę, byliśmy blisko przegryzienia mu żyły. Później okazało się, że tego oczekiwał. Zdziwił się, że nikt nie wyszedł. Wiedzieliśmy, że na próbach go nie będzie, że mamy się przygotować pod nagrany na DVD spektakl. Przyjechał przed premierą i już było tyranie, żeby zdążyć. Ale pamiętam, jak ustawiał światło. Było gorąco jak w piekle, a on ustawiał światło na Danusię Stenkę. No to ona stała nieruchomo w nieskończoność. Strasznie ją za to podziwiam, że nie grała przed kolegami, że ma dość, że go zaraz zabije, nie wzdychała, tylko stała, a kiedy się odwracał albo z kimś rozmawiał, cichutko odpoczywała.

– Pani mąż Bartosz Głogowski jest aktorem. Jak się ze sobą dogaduje para aktorów?

– Dobrze się dogaduje. Nie mamy z tym problemu, bo aktor z aktorką nie mogą rywalizować i nie ma roli, której by mogli sobie zazdrościć. Na pewno mogą zazdrościć sobie sukcesu albo większej zajętości, ale tak z nami nie jest, bo nigdy nie chcieliśmy iść tą samą drogą. Mojego męża bardziej interesuje film, mnie teatr. Nie ma problemu.

– Jak wygląda państwa dom przed premierą?

– Kiedy zbliżam się do premiery, Bartek jest najwspanialszą istotą na świecie, zawsze staje na wysokości zadania, ale też ja od czterech lat nie przynoszę emocji z pracy do domu. Zrobiłam to dla dziecka. Pomyślałam, że aby było zdrowe psychicznie, muszę nauczyć się, że do czternastej jestem aktorką, a potem odbieram córkę z przedszkola i staję się mamą. Córka nie ma prawa wiedzieć, że za kierownicą zastanawiam się, jak rozgryźć Ninę Zarieczną. Czasami przed premierą, wieczorem, kiedy córka śpi, zwierzam się Bartkowi, że nie mam zbudowanej roli, nie dam rady, i Bartek za każdym razem umie mnie uspokoić. Kiedy mam intensywniejsze próby, rano i wieczorem, Bartek przejmuje wszystkie obowiązki domowe i wtedy dom działa dzięki niemu. Kiedy się znów wszystko uspokaja, mamy nieustanną potrzebę wymiany myśli, opowiadania sobie. Niedawno na papierosie rozmawiałam z Bartkiem, że teraz jest mi w końcu fajnie, bo zaczynam czuć, że Teatr Narodowy to moja rodzina. Jeśli kocha się teatr, to musi stać się drugim domem.

– Co to znaczy „rozmowa na papierosie”?

– Najfajniejszy jest ten papieros, na który wychodzimy, kiedy Julka położy się spać. Wieczorem mogę wyjść bez obawy, że zobaczy mnie z papierosem, i mogę opowiedzieć Bartkowi coś ważnego. Lubimy sobie przy tym papierosie pogadać. To nawet nie chodzi o stanie na dworze i marznięcie, bo potem też gadamy ze sobą cały wieczór, ale jest coś w tym pierwszym wspólnym papierosie, co daje początek rozmowie. Wczoraj byłam w audycji w radiowej Trójce, mogłam podzielić się ze słuchaczami ulubioną muzyką i zadedykować ją bliskim. I ten pierwszy papieros z Bartkiem wieczorem był o szczęściu, bo mogłam zadedykować muzykę rodzicom, bo to była moja ukochana Trójka.

 
– Jaki był pani dom?

– Mieszkaliśmy we Wrocławiu, przy Starym Rynku. W domu było mnóstwo książek. Rodzice mimo zawodów niezwiązanych z kulturą zawsze byli w bliskim kontakcie z muzyką, z literaturą. Tata pracuje w urzędzie miasta, a tak naprawdę przez lata był dziennikarzem, pisał, był też człowiekiem czynu, w stanie wojennym przesiedział rok za rozrzucanie ulotek. Mama pracuje w akademii stomatologicznej. Mam młodszego brata Kubę, który ma już trzy córeczki. Słuchaliśmy razem hip-hopu. W domu było pianino, na którym codziennie ćwiczyłam. Przez 12 lat uczyłam się w szkole muzycznej. W liceum zmieniłam fortepian na dyrygenturę.

– Mimo braku asertywności?

– Kiedy nauczycielka pozwoliła mi na dwóch koncertach zadyrygować żeńskim chórem, potraktowałam to jak rolę. Jednak po koncercie zostałam ze swoim brakiem asertywności.

– Aktorstwo to było późniejsze marzenie?

– Zdecydowałam rok przed maturą. Kupowałam miesięcznik „Film”, który publikował adresy aktorów, np. Roberta De Niro, Ala Pacino czy Meryl Streep. Patrzyłam na te nazwiska i myślałam: „O, Jezu…” Kiedy miałam 16 lat, zobaczyłam film „Bulwar Zachodzącego Słońca” Billy’ego Wildera. Miał coś w sobie, mimo że wydawał się manieryczny. Pamiętam scenę, w której Gloria Swanson powoli schodzi ze schodów, pamiętam jej suknię i te długie schody. To mnie ujęło i zapisałam się do kółka teatralnego.

– Zdarzyło się pani zejść z takich schodów?

– Jak dotąd nie. Trochę się tego boję, bo myślę, że akurat ja się na nich potknę. Poza tym niezbyt dobrze się czuję na obcasach.

– Dlaczego myśli pani akurat o potknięciu?

– Kiedy się czegoś bardzo chce, czasem przydarza się coś, co to ośmiesza. Z drugiej strony, jakbym się potknęła, to byłoby nawet fajne, bo w zgodzie z moim charakterem. Nie jestem bardzo serio, lubię łamać schematy i konwenanse. Wyobrażam sobie siebie w pięknej sukni, idę, idę, fotoreporterzy robią zdjęcia, a tu, obcasik trzask. Zaśmiałabym się pewnie, bo zadziorna jestem.

– Widzi pani w córce siebie z dzieciństwa?

– Na pewno jest podobna do mnie, ale jest też podobna do Bartka, bo widzę u niej gesty, które na pewno nie są moje. Na pewno też, już to widzę, jest dużo silniejszą osobowością niż ja, kiedy byłam mała. Byłam może radośniejsza, słodsza. Julia jest ostrzejsza, ma bardziej wyrazisty charakter. Poradzi sobie z najsilniejszym chłopakiem w przedszkolu. Ja taka na pewno nie byłam.

– Wyobraża pani sobie jej przyszłe życie?

– Czasem wydaje mi się, chociaż to jest bardzo mało oryginalne, że będzie aktorką i będzie lepsza od nas, rodziców, ale tak się zawsze mówi, bo dzieci mają zdolności aktorskie. Myślę, że nie miałabym nic przeciwko temu. Kilka nocy przed jej urodzeniem przyśniła mi się jako dorosła kobieta. Była kimś w rodzaju fizyka i, proszę się nie śmiać: dostała Nagrodę Nobla. Julia już pisze i czyta, chociaż ma cztery i pół roku. Kiedyś może być naprawdę jakąś mądrą osóbką. W tym śnie miała jasne blond loki, była drobną, szczupłą, ale bardzo energiczną kobietą, była w niej siła i przekonanie, że zawsze wie, co robić. Już teraz jest bardzo pewna siebie. Zapisuję jej teksty, żeby nie zapomnieć. Założyłam album, w którym są jej zdjęcia i moje podpisy wyjaśniające, co wiąże się z danym zdjęciem. Pomyślałam, że dam jej go, kiedy zostanie mamą. Moja mama zbierała bardzo dużo moich i brata listów, opowiadań, naszych obrazków, różne ważne drobiazgi, np. pierwsze ścięte włoski itd. Potem mi to wszystko pokazywała.

– Powiedziała pani, że patrzy w lustro i widzi kogoś dojrzalszego. Jakie marzenia ma ta kobieta z lustra?

– Potrafię się teraz cieszyć każdym dniem, staram się nie planować, bo Bóg się śmieje z naszych planów. Fajnie jest mieć marzenia. Teraz zostały mi dwa. Chciałabym, żeby wszyscy moi bliscy byli zdrowi, ale nie mam na to wpływu. Drugie: chciałabym mieć większe mieszkanie, bo obecne ma 40 metrów. Jest własne, ale bardzo małe.

– Jaka jest Dominika Kluźniak?

– Bardzo zwyczajna, niezbyt towarzyska, ostrożnie i długo dobiera znajomych, nie jeździ na nartach, nie pływa, lubi książki i filmy, swoje dziecko, męża i gotowanie. Lubię się jej przyglądać.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło

Słodka niespodzianka pod choinkę

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Rozpakowywanie prezentów to jeden z tych momentów, na który w czasie świąt czekają nie tylko dzieci. Upominki, to przecież dowód na to, że o sobie pamiętamy i chcemy sprawić sobie przyjemność.

Jednym ze sprawdzonych pomysłów na prezent od Świętego Mikołaja jest małe co nieco, czyli paczuszka pysznych słodkości. Ucieszą się z niej zarówno małe łasuchy, jak i dorośli smakosze. Słodycze spod choinki smakują wyjątkowo, zwłaszcza jeśli mają kojarzące się ze świętami smaki - pomarańczy, wanilii i przypraw korzennych. Dekoracyjne opakowanie ozdobione bożonarodzeniowymi motywami tabliczkę czekolady, pudełko pralinek, czy paczkę cukierków przemieniają w wyjątkowy słodki prezent.

Wybierając słodkości pod choinkę trudno pominąć siłę tradycji – są marki, które od lat kojarzą się z jakością i smakiem. Jedną z nich jest E.Wedel. Marka, jak co roku, przygotowuje z okazji świąt specjalną edycję swoich kultowych produktów, wzbogacając je o dodatki takie jak pomarańcza, cynamon, wanilia i żurawin. Z okazji Bożego Narodzenia, znane wedlowskie produkty otrzymają nową, świąteczną szatę graficzną.

Są wśród nich , Torcik Wedlowski, kultowe Baryłki i duże tabliczki czekolady – gorzka z żurawiną, mleczna z cząstkami pomarańczowymi oraz czekolada Cookie, w dwóch świątecznych smakach: korzennym i Orange Mocha. W tegorocznej ofercie Mieszanka Wedlowska, cukierki Pierrot i świąteczne pralinki opakowane będą w nietuzinkowe puszki w kształcie kuli, dzwonka i choinki. Dzięki temu mogą także stanowić idealną świąteczną ozdobę.

Słodkości dla najmłodszych

Dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie można umilić kalendarzem adwentowym E.Wedel. W ozdobnym pudełku podzielonym na 24 okienka znajdują się czekoladki w dwóch smakach w kształcie Buźki Krówki. 
Na Mikołajki lub pod choinkę można sprawić im zestawy słodyczy na przykład: pudełko z opaską w kształcie rogów Renifera - bohatera motywu graficznego, Domek Krówki, a także czekolady mleczne z chrupiącymi kawałkami wafelków i chrupek lub z kawałkami pianek marshmallow. Świąteczne produkty dla dzieci E.Wedel ozdobiono postaciami Renifera, Mikołaja, Bałwanka oraz Znajomej Krowy Kucharza.

 

Produkty z portfolio świątecznego E.Wedel są w sprzedaży od początku listopada.

 1. Zwierciadło

Stwórz atmosferę Świąt. Inspiracje od marki Fyrklövern  

Zobacz galerię 23 Zdjęcia
Święta to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera, spotkania z bliskimi oraz pyszne potrawy. Smakowanie ich to również delektowanie się pięknem odświętnie nakrytego stołu. Zainspiruj się propozycjami marki Fyrklövern - specjalistą w dziedzinie dekoracji stołu - i stwórz świąteczną aranżację, która oczaruje twoich gości!

ÅSA’S WINTER 

Rajskie jabłuszka, pomarańcze, granaty i pachnące gałązki to elementy doskonałe na świąteczny stół! By całość wyglądała bajecznie warto wybrać perfekcyjną zastawę, która spełni nasze oczekiwania co do dekoracji stołu i zachwyci wszystkich gości! Po raz pierwszy w Polsce, w cudownej aranżacji świątecznej, prezentujemy Serwis ÅSA’S WINTER, zaprojektowany przez skandynawską artystkę Anne Rooslien. Najwyższej jakości, trwała porcelana skaleniowa, urzekające, ręcznie litografowane zdobienia oraz wyjątkowy design tworzą ponadczasowy serwis obiadowy! Dzięki zastawie, dekorowanej skrzatami – wykreowanymi przez znaną w Skandynawii Åsę Götander, uzyskasz wspaniałą zimowo-świąteczną atmosferę. Porcelanę możemy umyć w zmywarce i odgrzać w niej dania korzystając z kuchenki mikrofalowej – to dodatkowy atut tego eleganckiego serwisu.

SANTA CHRISTMAS

Do świątecznej dekoracji stołu warto wybrać nastrojowe świece, serwety i oczywiście doskonałą porcelanę. Serwis SANTA CHRISTMAS ręcznie zdobiony platyną, skrzącymi się płatkami śniegu oraz uroczymi krasnalami to spełnienie świątecznych marzeń zarówno dzieci jak i dorosłych. Klasyczny design kolekcji wypełniają kolorowe, ręcznie malowane wizerunki skrzatów i zwierząt w zimowej scenerii. Pełne fantazji i artystycznego kunsztu, tworzą ciepły i radosny klimat, podkreślając wyjątkową atmosferę świąt.

ÅSA’S CHRISTMAS

Skrzaty i dekor wzbogacony elementami z 18-karatowego złota to przewodnie elementy Serwisu ÅSA’S CHRISTMAS. Zastawa z motywem uroczych ludków idealnie ozdobi świąteczny stół i stworzy atmosferę bajkowego klimatu przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. To serwis, który przykuwa wzrok oryginalnym kształtem przypominającym pofałdowane śnieżne zaspy, na których zagościły urocze skrzaty. Ośnieżone choinki dekorowane prawdziwym złotem stanowią ekskluzywny element ozdobny! Gałązki, pierniki w kształcie serca, gwiazdy z jabłek czy złote szyszki w kieliszkach to elementy dekoracyjne, które komponują się idealnie z tym eleganckim serwisem.

ÅSA’S CHRISTMAS WHITE

Porcelana Åsa’s Christmas White zachwyca klasycznym designem i ręcznie malowanymi krasnalami w białych i srebrnych kapturkach. Serwis przepięknie prezentuje się w monochromatycznym stylu, gdzie na drewnianym stole w odcieniach szarości układamy zielone gałązki przyprószone śniegiem, szyszki i pachnące pierniki.

VICTORIA 

Drewno, pachnący świerk, nastrojowe lampki i przepyszne potrawy podane na luksusowej porcelanie skandynawskiego projektu pomogą nam stworzyć perfekcyjną atmosferę w czasie świąt! Serwis Victoria zachwyca delikatną formą, a zdobienia z 18-karatowego złota nadają mu królewskiego splendoru. Czerwona serweta przyprószona sztucznym śniegiem, pomarańcze, goździki i soczyste, czerwone jabłka w zimowej okrasie w połączeniu z elegancką porcelaną Victoria tworzą dekorację stołu w iście królewskiej aranżacji. Ta zastawa to świetny wybór zarówno na święta jak i inne okazje, jej klasyczny i elegancki design sprawia, że będzie pasowała na każdą uroczystość.

CELEBRATION

Świąteczny stół stanowi doskonałe pole do popisu dla miłośników dekoracji wnętrz. Spektrum możliwości jakie możemy zastosować jest nieograniczone. Pachnące gałązki świerku, złote świece, kryształowe wazony, eleganckie serwety czy też subtelne herbaciane róże i złote sztućce będą prezentować się perfekcyjnie w otoczeniu porcelany Celebration. Serwis o lekko falistym kształcie z ręcznie nanoszonymi platynowymi zdobieniami zachwyca subtelnością i elegancją.

Zobacz więcej na: ,

 1. Zwierciadło

Herbaty Newby - doskonały prezent pod choinkę

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Kolekcja światowej sławy projektanta mody Matthew Williamson dla Newby to idealny prezent na Święta dla każdej wielbicielki najwyższej jakości herbaty oraz mody.

Przepiękne puszki skrywają w sobie 3 wyjątkowe herbaty: Maharaja’s Breakfast (czarna herbata Assam), Exotic Earl Grey (herbata z olejkiem z gorzkiej pomarańczy i płatkami róży) oraz Jasmine Rose Garden (zielona herbata z różą i jaśminem). Do wyboru będzie także pudełko zawierające wszystkie 3 produkty.

Najwyższej jakości liście herbaty wraz z kwiatowymi dodatkami, ukryte w pięknych opakowaniach będą idealnym prezentem dla bliskiej osoby, a także przyjemnym uzupełnieniem każdego dnia.

Produkty dostępne są na stronie 

 1. Zwierciadło

Rodzina patchworkowa: Jak przeżyć święta?

Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Rodzina patchworkowa podczas Świąt Bożego Narodzenia musi się zmierzyć z dużym wyzwaniem nie tylko logistycznym, ale przede wszystkim emocjonalnym. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
O czym pamiętać, o czym zapomnieć w świąteczny czas – zastanawia się Wojciech Eichelberger, współautor książki „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Znam dobrze funkcjonujący w ciągu roku patchwork, który rozpruwa się w czasie świąt. Wszyscy zbierają się w jednym miejscu i od razu wybucha awantura. Ostatnio zaczęło się od wyrzutu, że były mąż spóźnił się pół godziny.
Zaczyna się zazwyczaj od błahych spraw – że ktoś czegoś nie kupił, nie zrobił, powiedział o jedno słowo za dużo. To kropla, która przelewa czarę goryczy.

Czyli to preteksty. Co się za nimi kryje?
Zamiatane pod dywan sprawy, niewyjaśnione żale i pretensje, nierozwiązane problemy, do których boimy się wracać. Ale one wcześniej czy później wybuchają, na przykład właśnie w czasie świąt.

Może to i dobrze, bo wreszcie możemy się z nimi skonfrontować.
Porządny kryzys jest dobrym początkiem zmiany. Oczywiście, może mieć pozytywne konsekwencje tylko wtedy, kiedy jego destrukcyjną siłę będziemy potrafili konstruktywnie wykorzystać. Kryzys pokazuje to, czego brakuje w systemie, więc nie ma się co obrażać, tylko trzeba podjąć trud dogadania się i przemiany.

A może dobrym pomysłem jest niespotykanie się w święta zwaśnionych stron? Pewna matka (teściowa, babcia) wymyśliła, że Wigilia odbędzie się według grafiku, w którym każdemu wyznaczyła towarzystwo i godzinę wizyty, z zapasem czasowym, żeby najbardziej zwaśnieni zdążyli się minąć i na siebie nie powpadali. Ta pani jest dumna z autorskiego rozwiązania.
W Wigilię nie chodzi o to, aby się nawzajem unikać. Ale Wigilia sama z siebie nie jest w stanie uczynić nas świętymi. Droga do świętości, czyli do otwartego serca, wymaga od nas podejmowania wysiłku i ryzyka. O tym warto pamiętać. Jeśli jednak nie stać nas jeszcze z jakichś powodów na wysiłek i ryzyko spędzenia Wigilii z ludźmi z naszego rodzinnego systemu, których nie lubimy, bo na tym etapie nasze resentymenty są dla nas ważniejsze niż religijne nakazy, to trudno. Może następnym razem. Więc owa pani z twojego przykładu robi dobrą robotę. Przynajmniej jej serce stanowi przestrzeń, w której skłóceni i zaślepieni ludzie wirtualnie się spotykają. Chwała jej za to.

Ona naprawdę chce dobrze.
W patchworkowym systemie taka osoba odgrywa doniosłą rolę kleju, nici i agrafki. Każdy może do niej przyjść, bo wie, że spotka się z miłym przyjęciem, a ona pozostanie bezstronna. Może też odgrywać rolę rodzinnej skrzynki pocztowej i przekazywać skłóconym stronom ważne informacje. Po jakimś czasie dzielna babcia będzie mogła zrobić krok dalej i skrzyknąć wszystkich członków skłóconego patchworku w jedno miejsce, na przykład przy okazji swoich jubileuszowych urodzin, informując ich o tym, że to jest jej święto, więc zaprasza wszystkich, których kocha, i prosi o to, by wszelkie konflikty na ten czas zawiesić, tak jak kiedyś w dobrej przeszłości ustawały wojny, gdy trwała olimpiada.

Święta są szczególnie ważne dla dzieci, które potem całe życie pamiętają Świętego Mikołaja, choinkę. Więc choćby ze względu na nie dobrze jest zadbać o atmosferę tych dni – pozytywną, przesyconą dobrymi emocjami. O czym jeszcze pamiętać, przygotowując święta?
Boże Narodzenie to dla patchworkowego systemu doskonała okazja i zarazem trudny sprawdzian tego, czy przestrzegana jest w praktyce święta zasada wszelkich patchworków: wszystkie dzieci są nasze. Praktyczna troska o sprostanie tej zasadzie może sprawić, że same święta przestaną być tylko rodzinnym rytuałem objadania się i obdarowywania prezentami, ale ujawnią swój głęboki duchowy wymiar. Bo święta zapraszają każdego do „królestwa nie z tego świata”, czyli do takiego wymiaru istnienia, w którym jednoczą się przeciwieństwa, zasypywane są przepaści dzielące zantagonizowane strony. Gdzie wszystko ujawnia swoją świętą, wspólną z całym istnieniem prawdziwą naturę, gdzie w jednolitej świetlistej przestrzeni rządzą: miłość, szacunek i cisza. A z tego punktu widzenia chciwość, nienawiść, konflikty, resentymenty i wojny jawią się jako wielka, przerażająca egzystencjalna pomyłka i strata czasu. Patchworkowa rodzina jest z pewnością trudniejszą, a przez to lepszą okazją do praktykowania świętości niż stawianie na wigilijnym stole pustego talerza dla symbolicznego zbłąkanego wędrowca. Więc jeśli dojrzali dorośli chcą udzielić patchworkowym dzieciom ważnej duchowej lekcji, to święta Bożego Narodzenia są do tego doskonałą okazją. Będzie się do czego odwoływać przez całą resztę roku.

Gdybyśmy jeszcze mimo konfliktów potrafili spektakularnie przebaczyć sobie nawzajem przy dzieciach, to byłaby dopiero lekcja. 
O tak. Sam fakt, że ludzie podchodzą do siebie i składają sobie dobre życzenia, chociaż jeszcze dzień wcześniej sobie złorzeczyli, to wspaniała nauka dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Ale nie tylko nauka. Także chwila zasłużonego wytchnienia. Bo dla dzieci najważniejszą wartością i najlepszą glebą do wzrastania jest bezpieczna, harmonijna, spójna społeczność, której członkowie odnoszą się do siebie z szacunkiem i miłością.

Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer) Wszystkie niezałatwione problemy i relacje, których rodzina patchworkowa nie przerobiła, wylewają się zwykle „na świąteczny stół”. (Ilustr. Tomasz Wawer)

Marzeniem dziecka z rozbitej rodziny jest to, żeby mama była z tatą, nawet jeśli nie na zawsze, to chociaż w święta. Czy wspólny wyjazd rozwiedzionych rodziców z ich dziećmi to dobry pomysł?
Pomysł bardzo dobry, ale przy innych okazjach niż święta. W patchworkowej rodzinie dorośli często mają dzieci z dwoma, a nawet z trzema partnerami. Jak te rodziny obsłużyć w kilka dni świąt? Widziałem wielu ojców i wiele matek, którzy z obłędem w oczach starali się pojawić w ciągu kilku godzin na dwóch albo trzech wigiliach w oddalonych od siebie miejscach, wszędzie pozostawiając za sobą żal i zniecierpliwienie. To nie ma sensu. Lepiej organizować wspólnie z innymi chętnymi z tego samego systemu duże rodzinne spędy wigilijne. Natomiast wyjazdy rodziców z biologicznymi dziećmi w uroczystej, świątecznej atmosferze, z dekoracjami mogłyby dawać wspólnym dzieciom nadzieję, że ich rodzice będą znowu razem.

A spotkanie świąteczne obu zwaśnionych rodzin w którymś z domów?
W sytuacjach konfliktu powinni raczej spotkać się na neutralnym gruncie.

Dlaczego?
Jeśli ludzie, którzy niedawno się rozstali, spotykają się w domu, który przesiąknięty jest wspólnymi przeżyciami, a każdy jego fragment jest jakby pamiątką w muzeum ich wspólnej przeszłości i przywołuje jakieś wspomnienia, to trudno się w nim racjonalnie porozumiewać w sprawach bieżących i przyszłych.

Znajoma rozwódka, która ma w miarę poprawne stosunki z byłym mężem i jego żoną, nie chce ich zapraszać ani odwiedzać, a tym bardziej organizować wspólnych świąt, bo obawia się zmiany status quo.
Dorośli i odpowiedzialni ludzie, którym przyszło żyć w patchworkowym systemie, powinni podejmować decyzje służące porozumieniu i zgodzie, a nie jątrzeniu. Skoro patchworkowa rodzina jest faktem, to róbmy wszystko, żeby wykorzystać jej potencjał. Budujmy, a nie dzielmy, troszczmy się o część wspólną, a nie bójmy się na zapas. Nie traktujmy patchworku jako dopustu bożego czy tragedii, którą będziemy się nieustannie karmić i którą będziemy celebrować do końca życia. Egoistyczna troska o status quo swojego zakątka prędzej czy później się zemści. Przetrwanie patchworku w ogromnej mierze zależy od tego, jak szybko dorośli zdadzą sobie sprawę z tego, że wszystko jest w nim ze sobą powiązane.

Owa kobieta zakłada, że jeśli spotka się z rodziną byłego, to odżyją urazy.
Jeśli unikamy kontaktów, to siłą rzeczy komunikujemy się w sprawach błahych i nudnych, a tak naprawdę tracimy czas i potencjał, jaki drzemie w głębinach patchworkowego oceanu. Więc przy każdej okazji, zamiast marzyć o na zawsze minionym status quo, zróbmy cokolwiek, aby wzmacniać patchworkowe szwy.

Może zaapelujemy do patchworków – dajcie się zainspirować świętom!
Apelujemy: wykorzystujcie je do tego, żeby przełamać niechęć, wrogość, urazy. Róbcie to dla siebie i dla wszystkich patchworkowych dzieci. Dajcie im przykład, jak układać relacje mimo trudnej przeszłości.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wspólnych świąt rozwiedzionych partnerów?
Jeśli mamy spotykać się po to, żeby się kłócić, a przy okazji ranić uczucia naszych dzieci, to lepiej się nie spotykać. Święta są okazją do propagowania dobrych uczuć i dobrych życzeń. Jakże są teraz deficytowe.

A do obdarowywania się prezentami?
Dobrze jest zachować w tym umiar. Najwspanialszymi prezentami dla patchworkowych dzieci są dojrzałe i mądre zachowania dorosłych, szczególnie te objawiające się w przekraczaniu negatywnych uczuć i postaw wobec byłych partnerów, byłych teściów, zięciów czy synowych. Gdy dziecko widzi, że dorośli, których kocha, trudzą się, by przełamać urazy i żale, bo chcą zbudować nową, bezpieczną społeczność rodzinną, to mu serce rośnie i dusza się śmieje. Ono nie chce się truć złymi emocjami i nastawieniami rodziców. Superprezentem w obecnych czasach są czas i uwaga, które poświęcamy drugiej osobie.

O czym jeszcze pamiętać przy okazji świętowania?
Żeby to nie był prosty rytuał. Żeby nie przedobrzyć, czyli pamiętać o zasadzie, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Na przykład chcę kogoś uściskać i przytulić, ale wiem lub czuję, że ta osoba tego nie lubi. Trzeba to uszanować. Albo mam przemożną chęć zadania jej pytania, bo chcę zaspokoić swoją ciekawość, a ona wyraźnie się krępuje albo daje sygnał, że nie ma ochoty poruszać tego tematu. No to nie pytam, wycofuję się, ewentualnie przepraszam. W psychologii nazywa się to szanowaniem granic drugiej osoby. W dodatku dzisiaj powinniśmy też uważać na rozmowę o poglądach.

Nie tylko w rodzinach patchworkowych lepiej chyba nie poruszać tematów politycznych?
Poruszać można, ale bezpiecznie jest ograniczać się do wypowiadania swoich poglądów, nie atakując przekonań drugiej osoby. Unikać fraz takich jak: „w przeciwieństwie do ciebie”, „nie zgadzam się...”, „twoje poglądy są…”, „jak można tak…” itp. Każdy z nas ma prawo do własnych sądów. Nie należy próbować zmieniać zdania innych, bo to tylko wzbudzi opór.

Co robić, żeby zapobiec kłótni na tym tle?
Zacząć trzeba od wysłuchania i zrozumienia tego, co usłyszeliśmy. Dopiero potem można zastanowić się, czy ktoś chce być przekonany do innego poglądu, czy forsując swoje zdanie, nie naruszam granicy jego wolności.

Dobrze jest wykrzesać z siebie ciekawość tego, co ktoś myśli.
Ciekawość tego, co ktoś ma do powiedzenia, pomaga zrozumieć siebie nawzajem, a o to chodzi w rozmowie. W dyskusjach o poglądach najpierw jedna osoba przedstawia swoje zdanie, potem druga, następnie pierwsza dzieli się wątpliwościami co do przekonań oponenta, potem robi to druga.

Tylko trzeba się zdobyć na intelektualny wysiłek.
Także emocjonalny. Aby taka rozmowa była możliwa, muszą się postarać obie strony. Prowadząc w ten sposób dyskusję, szukamy pomostów i wzajemnego zrozumienia, nie zamykamy się w swoim jedynie słusznym widzeniu świata. Otwarta postawa w patchworkowych rodzinach to jeden z podstawowych warunków ich przetrwania, bo różnorodność poglądów, wyznań, stylów życia itd. bywa w patchworku ogromna. W klasycznych rodzinach tak się dobieramy, żeby w sprawach światopoglądowych za bardzo nie iskrzyło, ale w patchworkach ta kwestia zupełnie wymyka się spod kontroli. To może dotyczyć również poglądów w sprawie sposobu obchodzenia świąt.

 1. Zwierciadło

Czy prezent daje więcej radości obdarowanemu czy darczyńcy?

Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Komu prezenty sprawiają największą radość? (fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Wolimy dawać prezenty czy je otrzymywać? Czy istnieje prezent uniwersalny odpowiedni dla każdego? O naszych problemach, wyborach i motywacjach związanych z obdarowywaniem bliskich mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

Zróżnicowanie preferencji, upodobań, gustów, marzeń i potrzeb sprawia, że znalezienie idealnego prezentu pasującego do każdego wydaje się niemożliwe. Zadanie to staje się jeszcze trudniejsze, gdy weźmiemy pod uwagę realia względnego dobrobytu, które pozwalają zaspokoić znaczącą większość ważnych życiowych potrzeb. Prezenty, które przekazujemy sobie z okazji świąt Bożego Narodzenia, w coraz większym stopniu przestają pełnić funkcję uzupełniającą stan gospodarstwa domowego i stosunkowo rzadko służą wspieraniu rodzinnego budżetu.

W czasach, gdy większość towarów jest łatwo dostępna, dobrem, którego brak odczuwamy coraz mocniej staje się bliskość i uwaga. Doświadczamy deficytów dotyczących przede wszystkim dostrzegalnych wymiarów pozytywnych uczuć takich jak dotyk, przytulenie, możliwość bycia razem i spędzania ze sobą czasu. Oczywiście wiele osób ma konkretne pragnienia dotyczące np. nowego modelu telefonu czy torebki, jednak niejednokrotnie w toku rozmowy o rzeczywistych potrzebach okazuje się, że o wiele lepszym pomysłem na prezent będzie wspólny bilet do kina, wyjazd lub spacer. Również dzieci warto wcześniej zapytać jakiego rodzaju prezenty niepochodzące ze sklepów chciałaby otrzymać. Kolejnym krokiem może być sporządzenie listy tego rodzaju podarunków i ustalenie, które z nich są dla córki lub syna najważniejsze i dlaczego.

Otrzymywanie prezentu często wiąże się z uczuciem radości u osoby obdarowanej. Jednak wyniki badania przeprowadzone przez psycholog Larę Aknin z Simon Fraser University w Kanadzie jednoznacznie wskazują, że w sytuacji, gdy dochodzi do wręczenia prezentu, o wiele większego zadowolenia doświadczają wręczający podarunek. W celu zbadania poziomu satysfakcji obu grup, badaczka przeanalizowała wyniki Światowego Sondażu Gallupa przeprowadzonego w latach 2006 – 2008 na próbie 234 917 osób reprezentujących 120 państw. Wyniki otrzymane przez jej zespół wskazują, że niezależnie od regionu, pochodzenia i posiadanych dochodów, samopoczucie badanych było lepsze, gdy przeznaczali swoje pieniądze na potrzeby innych, a nie zaś na własne.

Choć nie wydaje się to oczywiste, radość z otrzymanego prezentu może łatwo zastąpić przykrość, jeśli podarunek przewyższa możliwości finansowe osoby obdarowanej. Efekt ten wynika m.in. z silnie zakorzenionej w życiu społecznym reguły wzajemności. W sytuacji, gdy otrzymujemy zbyt drogi podarunek odczuwamy dyskomfort i napięcie związane z kulturową zasadą odwdzięczenia się ofiarodawcy równie wartościowym prezentem. Pojawia się poczucie winy i uczucie przykrości wynikające z faktu, że nie stać nas na równie drogi dar.

Nietrafiony prezent wyzwala innego rodzaju reakcje i wiąże się przede wszystkim z ujawnionym lub zatajonym niezadowoleniem. Do pewnego wieku najmłodsi odbiorcy prezentów świątecznych, nie kryją się z wyrażaniem emocji i opinii, gdy podarunki nie spełniają ich oczekiwań lub są zupełnie inne niż te opisane w liście do Świętego Mikołaja. Z czasem jednak dzieci przyswajają zasady życia społecznego w tym zakresie i uczą się ukrywania uczucia zawodu lub niechęci. To na ile dorośli decydują się na ujawnienie prawdziwych uczuć w sytuacji otrzymywania niechcianego prezentu, zależy od rodzaju relacji z ofiarodawcą.

Najtrudniej tego rodzaju sytuacje znoszą osoby, które łączy silna więź oraz przekonanie o znajomości gustów np. matki i córki. Rozczarowanie spotyka zarówno matki, które są pewne swoich wyborów gwiazdkowych dotyczących np. odzieży, biżuterii dla córek, jak i córki, które były pewne, że ich podarunki z pewnością ucieszą mamy. Złotym środkiem pomiędzy bezpośrednią krytyką nietrafionego prezentu, a radością pokrywającą niezadowolenie jest dyplomacja. Warto zadbać o to, aby pozostać w zgodzie z własnymi odczuciami, a jednocześnie wyrażać je z szacunkiem wobec dobrych chęci i intencji ofiarodawcy. Zawsze warto dziękować, jak również nadmienić, że w razie czego, następnym razem, służymy pomocą w zakresie wyboru wymarzonego prezentu.

W przypadku problemów z podjęciem decyzji odnośnie prezentu świątecznego, wybierzmy to, co najlepiej wyraża naszą miłość do drugiej osoby. Postarajmy się ofiarować innym ciepło, bliskość, zrozumienie i akceptację – tego rodzaju prezenty nigdy nie wychodzą z mody, pasują do każdego. Okazujmy sobie miłość, nie tylko na Święta ale każdego dnia.

Dr Ewa Jarczewska-Gerc zajmuje się psychologią motywacji, efektywnością i wytrwałością w działaniu oraz symulacjami mentalnymi (materiały prasowe Uniwersytet SWPS).