Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w 2014 roku 39% dorosłych miało nadwagę, a 13% było otyłych. Według ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia w Polsce już 64% mężczyzn i 49% kobiet ma nadmierną masę ciała. Otyłość nazywana jest chorobą XXI wieku.
W 2014 roku ponad 1,9 miliarda dorosłych miało nadwagę, a 600 milionów było otyłych zdrowotne ostrzegają, że problem nadwagi i nieodpowiedniej diety to domena współczesnego społeczeństwa i jedno z najgorszych zagrożeń zdrowotnych. Otyłość zwiększa ryzyko występowania m.in. chorób układu krążenia i oddechowego, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz niektórych nowotworów.
„Ocenia się, że w ciągu ostatnich 100 lat zawartość tłuszczu w naszych dietach wzrosła z 15-20% do 40-45%. W dodatku coraz dłuższe godziny pracy sprawiają, że jemy nieregularnie i sięgamy po wysokokaloryczne przekąski popierane przez agresywną reklamę. Jednocześnie liczne udogodnienia dnia codziennego (windy, samochody, piloty, telefony bezprzewodowe, itp.) sprawiają, że zmniejsza się nasza aktywność fizyczna – systematyczne ćwiczenia fizyczne 2-3 razy w tygodniu wykonuje co dziesiąty Polak, co plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie”, wyjaśnia Aneta Strelau, dietetyk kliniczny z Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Zagadnienia związane ze zdrowym odżywianiem to wciąż nowy temat dla Polaków. Chodź moda na odpowiednio zbilansowaną dietę i zdrowy styl życia staje się coraz popularniejsza, to większość z nas, w swoim codziennym menu, preferuje wybór kalorycznych, pozbawionych wartości odżywczych posiłków. Jak wynikach z danych PizzaPortal.pl, największej platformy do zamawiania jedzenia online, 26,5% użytkowników serwisu zamawia fast foody, a tylko 5% decyduje się na zdrową żywność.