Dzień wcześniej nastawiamy rybny wywar. Korpusy najlepiej zamrozić, rozmrozić i opłukać dokładnie przed ugotowaniem. Razem z drobno posiekanymi warzywami zalewamy wywar zimną wodą, dodajemy przyprawy (bez soli) i gotujemy na bardzo wolnym ogniu pod przykryciem – od momentu zawrzenia przez 40 minut, po czym zdejmujemy z ognia i odstawiamy przykryty do naciągnięcia na 1 godzinę. Odcedzamy i chłodzimy. Następnego dnia ubijamy pianę z białek z dodatkiem soli, dodajemy do niej drobno posiekany koper włoski, łączymy z 800 ml otrzymanego dzień wcześniej wywaru.
Na wolnym ogniu doprowadzamy do delikatnego wrzenia. Na powierzchni „białkowej chmury” pośrodku robimy dziurę i gotujemy przez kilka minut, przelewając płyn ze środka po brzegach garnka, aż wywar będzie totalnie klarowny (kilka minut). Chochlą, porcja po porcji, przelewamy przez sito z gazą wywar. Doprawiamy do smaku.
Żelatynę zalewamy 40 ml wody, odstawiamy na 15 minut, po czym rozpuszczamy w gorącym wywarze. Resztę wywaru zagotowujemy i parzymy pokrojone w drobną kostkę warzywa (ok. 3 minut) i rybę – delikatnie, aby się nie rozpadła (ok. 4 minut). Nakładamy warzywa, koperek i podzieloną w palcach rybę do naczynia, zalewamy tężejącą galaretą, odstawiamy do lodówki, aby całkowicie się zestaliły. Możemy podać z sokiem z cytryny i mieszanką sałat.
Składniki
Składniki na 4 porcje:
1,5 l wywaru rybnego:
750 g korpusów z białej ryby (np. z pstrąga, dorsza, karpia)
80 g marchwi
40 g korzenia pietruszki
40 g korzenia selera
30 g selera naciowego
40 g pora
40 g białej cebuli
2 owoce ziela angielskiego
2 liście laurowe
1/2 łyżeczki nasion kopru włoskiego
szczypta szafranu
50 g bulwy kopru włoskiego
1 białko
Dodatki:
500 g filetów rybnych (np. łososia, sandacza, dorsza, karpia)
18 g żelatyny
30 g kopru włoskiego
50 g marchwi
30 g selera naciowego
10 g koperku, sól
Czas przygotowania: wywar 75 minut, dodatki 30 minut, galareta 3 godziny