Niestrawność, wzdęcia, uczucie ciężkości to tylko niektóre symptomy przejedzenia.
Pokusie delektowania się wykwintnymi, pięknie pachnącymi, kuszącymi wyglądem daniami trudno się oprzeć. Co robić, gdy zjesz nieco za dużo? Z pomocą przyjdą Ci zioła, które znajdziesz we własnej kuchni.
W czasach, kiedy nie było jeszcze aptek z półkami pełnymi różnorodnych syntetycznych leków, pastylek, syropów i suplementów diety, ludzie na całym świecie łagodzili swoje dolegliwości układu pokarmowego właśnie za pomocą roślin, które rosły w ich własnych ogródkach. Dziś wiele z nich pozostaje w powszechnym użyciu. Sporządza się z nich m.in. wyciągi wodne lub alkoholowe, nalewki i mieszanki ziołowe, które pomagają w leczeniu typowych problemów trawiennych.
UWAGA! Pamiętaj, że nadużywanie niektórych ziół może powodować różnorodne działania uboczne, dlatego też zawsze zachowaj ostrożność przy ich stosowaniu, a najlepiej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Poznaj ziołowych wspomagaczy trawienia:
1. MIĘTA PIEPRZOWA
Należy do najbardziej popularnych roślin leczniczych roślin. Wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, a jedną z najważniejszych jest wspomaganie trawienie. Dobroczynne działanie tego zioła na układ pokarmowy to głównie zasługa zawartych w nim aromatycznych olejków. Olejek mentolowy pomaga uregulować częstotliwość skurczów jelit, wspomaga wydzielanie soków trawiennych, bardzo silnie pobudza trawienie.
2. NASIONA KOPRU WŁOSKIEGO
Koper włoski jest niezwykle skuteczny, delikatny i – co ważne – bezpieczny, dlatego też bardzo często podaje się go niemowlętom z kolką. Ziele to zawiera mnóstwo olejków eterycznych, które uśmierzają skutki spożywania ciężkostrawnych potraw. Jego aromatyczne nasiona łagodzą zaburzenia gastryczne, uczucie pełności, ból brzucha i wzdęcia. Pomagają regulować skurcze ścian jelit, dzięki czemu przywracają prawidłową perystaltykę.
3. LUKRECJA
To roślinne panaceum na dolegliwości żołądkowo-jelitowe działa silnie przeciwzapalnie i rozkurczowo. Dzięki zawartości kwasu glicyretynowego, który wpływa na organizm podobnie jak leki steroidowe, skutecznie łagodzi bóle brzucha i inne objawy niestrawności. Uwaga! Ze względu na liczne przeciwwskazania i interakcję z innymi lekami lukrecję powinno się stosować po konsultacji z lekarzem.
4. RUMIANEK
Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych roślin leczniczych. Rumianek stosuje się wewnętrznie i zewnętrznie, leczniczo i profilaktycznie, bez ograniczeń co do wieku. Napar z rumianku wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe, kojące i odkażające. Powoduje rozluźnienie mięśni gładkich błony śluzowej żołądka i jelit, dzięki czemu łagodzi wszelkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
5. BAZYLIA
Ta słynąca z walorów smakowych i zapachowych śródziemnomorska przyprawa zawiera antybakteryjny eugenol, który przeciwdziała skurczom brzucha, nudnościom i biegunkom. Bazylia poprawia trawienie, wspomaga pracę układu pokarmowego, działa przeciwpasożytniczo, wiatropędnie i zapobiega wzdęciom. Stanowi skuteczny środek na wiele schorzeń przewodu pokarmowego.
PAMIĘTAJ! Choć wybór ziół na dolegliwości trawienne jest duży, najbardziej wskazana metoda radzenia sobie z nimi to umiar w jedzeniu i piciu.
Autor: Vimed.pl