Senność jest zjawiskiem naturalnym, pod warunkiem, że jest adekwatna do stanu danego człowieka.
Nie niepokoi nas, gdy możemy ją bez wahania wytłumaczyć zmęczeniem czy późnym godzinom wieczornym. Jest również zależna od pogody, może stanowić objaw obniżenia się wartości ciśnienia tętniczego czy spadku glukozy we krwi.
Jeśli jednak senność dokucza niezależnie od tego, ile spaliśmy i jak długo wypoczywaliśmy, trzeba się zastanowić, czy przypadkiem coś nam nie dolega. Senność może być objawem niedoczynności tarczycy, cukrzycy, może być także związana z zespołem obturacyjnego bezdechu sennego czy anemią.
Najnowsze badania dowodzą, że uczucie senności w ciągu dnia, może być również przyczyną spożywania wysokokalorycznej żywności – wyniki zostały przedstawione w 2011 na posiedzeniu Associated Professional Sleep Societies. W badaniu wzięło udział 12 zdrowych osób w wieku od 19 do 45. Uczestnikom pokazywano zdjęcia żywności o niskiej lub wysokiej kaloryczności. W ciągu czterech minut obserwowano, jakiej zmianie ulegały skanowane obrazy mózgu. Wolontariusze biorący udział w badaniu skupiali się na wizualizacji, myśląc że będą poddawani testowi na pamięć.
Co kilka sekund przed oczyma uczestników migały zdjęcia obrazujące zdrowe potrawy tj. sałatki, świeże ryby, owoce oraz produkty wysokokaloryczne: sernik, frytki, cheeseburgery i ciasto czekoladowe. Jako kontrolę, naukowcy przyjęli zdjęcia drzew, skał i kwiatów. Wolontariusze wypełniali również kwestionariusz, dotyczący zwyczajowego spożycia żywności, preferencji żywieniowych oraz napadów senności w ciągu dnia. Uczestnicy badania nie byli przewlekle pozbawieni snu – byli zmęczeni ze względu na późną porę zasypiania. Naukowcy odkryli, że im bardziej jesteśmy śpiący, tym obszar mózgu odpowiedzialny za zmniejszenie apetytu i hamowanie przyjmowania pokarmu jest mniej aktywny.
Działo się tak w momencie, gdy uczestnicy badania patrzyli na zdjęcia obrazujące wysokokaloryczne produkty. Nawet nieznaczne wydłużenie snu może wpłynąć na zmniejszenie apetytu, utrzymanie prawidłowej masy ciała i wybór zdrowej żywności.- William Killgore, profesor psychologii na Harvard Medical School i McLean Szpital w Belmont, Massachusetts
Wykazano silne korelacje pomiędzy mniejszą aktywacją mózgu a spożywaniem wysokokalorycznych posiłków.
Jak wykazano, krótki sen powiązany jest z nieprawidłowym żywieniem i wzrostem apetytu. Wypoczęci i spokojni ludzie częściej sięgają po zdrowe i odżywcze posiłki – dowodzą naukowcy z Harvard Medical School i McLean Hospital w Massachusetts.
Autor: Vimed.pl