1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Co włożyć do wakacyjnej apteczki?

Co włożyć do wakacyjnej apteczki?

123rf.com
Przygotowując się do wakacji, pamiętajmy o odpowiednio wyposażonej apteczce, bo przy odpowiednim przygotowaniu z wieloma wakacyjnymi przypadłościami można poradzić sobie samemu. 

Inne produkty i leki będą potrzebne w tropikach, a inne na wakacjach w polskich górach czy nad morzem. Ze szczególną uwagą wakacyjną apteczkę powinni kompletować rodzice małych dzieci oraz osoby przewlekle chore. W podstawowej apteczce z pewnością nie może zabraknąć plastrów z opatrunkami, gazików, wody utlenionej lub spray’u dezynfekującego, a także bandaża elastycznego i nożyczek. To absolutne minimum! Warto też wypróbować plastry w spray’u, wygodne w warunkach polowych  – tłumaczy Agata Błońska, lekarz internista z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Z całą pewnością w apteczce na wyjazd przydadzą się także leki na przeziębienie: tabletki lub – w przypadku dzieci - syrop z paracetamolem, termometr i środki na ból gardła. Z racji sezonu na owady przydadzą się repelenty na komary i kleszcze, a także oczywiście środki z D-Panthenolem na oparzenia słoneczne. Wiele osób podczas wyjazdów skarży się na kłopoty z trawieniem, więc ta grupa zdecydowanie powinna pamiętać o środkach na biegunkę i probiotykach, niezbędnych przy zatruciach.

Tym, którzy planują wyjazd w góry dr Agata Błońska przypomina, że oprócz środków na otarcia i odciski, powinni zabrać przede wszystkim wygodne buty i odpowiednio przygotować się na wyjazd. – Nie zalecam, by prosto zza biurka w klimatyzowanym biurze wybrać się na trzydziestokilometrową wyprawę w góry. Wszystko z umiarem! Odpowiednie przygotowanie jest najlepszą profilaktyką urazów w górach – przekonuje.

Gdzie szukać pomocy, gdy nie będziemy radzić sobie z chorobą na wakacjach?Na stronie NFZ, w zakładce „Dla Pacjenta/Gdzie się leczyć” powinniśmy poszukać punktów pomocy doraźnej w miejscu, do którego się udajemy, by w razie choroby skorzystać z porady lekarza. Na tej samej stronie znajdziemy także listę lokalnych ośrodków zdrowia w miejscu naszego urlopu. Przypominam, że w ramach ubezpieczenia pacjenci mogą korzystać z placówek z podpisaną umową z NFZ w całym kraju. Również na wakacjach możemy iść do lekarza rodzinnego. Powinni o tym pamiętać szczególnie rodzice małych dzieci – dodaje ekspertka. 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze