1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Czy detoks sokowy skutecznie oczyszcza organizm?

123rf.com
Detoks na bazie świeżych soków i odżywczych koktajli znów jest popularny. Czy tego typu dieta jest bezpieczna i rzeczywiście działa zbawiennie na nasz organizm, wyjaśnia dietetyk Ewa Kurowska.

Strach przed toksynami Wokół detoksów przez lata narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Jednym z nich jest powszechna opinia, jakoby konkretne pokarmy miały właściwości „wypłukiwania” toksyn z organizmu. Kilkudniowa dieta zwiększająca spożycie błonnika i wody w istocie może poprawić nasz metabolizm, ale dzieje się to przede wszystkim wskutek odciążenia organów takich jak wątroba czy nerki.

– W powszechnie krążących opowieściach o korzyściach różnych diet detoksykacyjnych zapomina się często, że u zdrowego człowieka funkcję oczyszczania organizmu  pełnią nade wszystko wątroba i nerki. Uwalniając wątrobę od ciężkostrawnych składników, w istocie poprawimy pracę tego narządu. Nie powinniśmy jednak dać się zwariować. Jeśli na co dzień nasza dieta jest zrównoważona, organy te skutecznie wykonują swoją pracę, jeśli natomiast odżywiamy się niewłasciwie przez większość czasu, 1 tydzień detoksu nie zniweluje wielomiesięcznego zaniedbania – mówi Ewa Kurowska, dietetyk i ekspert kampanii Wybieram Siebie.

W szczególnych przypadkach, kiedy czujemy, że zdecydowanie odchyliliśmy się od zbilansowanej diety, a  nasz metabolizm zwolnił, dieta sokowa może być jednym z elementów powrotu do dobrych nawyków żywieniowych. Istotne jednak, aby nie trwała dłużej niż 3 dni, a także była przeprowadzona z uprzednim przygotowaniem organizmu.

– Nie brak  jednak przykładów osób, które zwiedzione narracją o zbawiennych efektach oczyszczania organizmu diet sokowych, stosują je jako zastępnik zrównoważonej diety dostarczającej wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników. Taka postawa to popadanie w zupełną skrajność, która nie przyniesie dla naszego organizmu nic dobrego – dodaje Kurowska

Natychmiastowy efekt? Zanim zdecydujemy się na oczyszczanie oparte na sokach, warto rozważyć jednak naszą motywację. Wiele osób chwyta się bowiem tego typu rozwiązań z nadzieją na szybkie pozbycie się niechcianych kilogramów, co okazuje się być nieskuteczną metodą.

– Zanim pacjentki trafiają na konsultację do dietetyka, bardzo często same próbują  różnych rozwiązań na własną rękę. Głodówki, detoksy, mocno eliminacyjne diety, o których huczą damskie fora,  niosą w sobie obietnicę natychmiastowego efektu. Jeśli jednak takiej kuracji nie towarzyszy zmiana nawyków żywieniowych i po tygodniu, dwóch wyrzeczeń wracamy dawnych przyzwyczajeń, uzyskany efekt w postaci smuklejszej sylwetki szybko się ulatnia – uprzedza ekspertka i radzi, że najlepiej sprawdza się metoda małych kroków, czuli wprowadzanie do diety dodatkowej porcji warzyw owoców każdego dnia, a nie uciekanie się do gwałtownych zmian.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze