1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Detoks krzemowy, czyli kuracja dla wszystkich kochających jeść

Detoks krzemowy, czyli kuracja dla wszystkich kochających jeść

Kasze i warzywa to podstawa detoksu krzemowego (Fot. iStock)
Kasze i warzywa to podstawa detoksu krzemowego (Fot. iStock)
Zobacz galerię 5 zdjęć
Chciałabyś się oczyścić w możliwie najmniej radykalny sposób, jednocześnie nie rezygnując ze smaku? Nie wyobrażasz sobie jednak jedzenia przez 7 dni praktycznie tych samych dań (jak w przypadku detoksu ajurwedyjskiego)? A może zastanawiasz się, czy - będąc w podeszłym wieku - powinieneś w ogóle oczyszczać? Jeśli odpowiedź, na któreś z powyższych pytań jest pozytywna, detoks krzemowy jest propozycją dla ciebie.

Detoks krzemowy, czyli kilkudniowa dieta oparta na zbożach bogatych w krzem, jest dobrą metodą dla każdego.

Jaki jest wspólny mianownik detoksu jaglanego i orkiszowego wymyślonego przez św. Hildegardę z Bingen?" - zapytał mnie Maciek, kiedy opracowywaliśmy plany kolejnych kuracji oczyszczających. "Obie te metody wykorzystują kasze?" - odpowiedziałam niepewnie pytaniem. "Prawie... Obie te metody wykorzystują zboża bogate w krzem!" - poprawił mnie mój podekscytowany mąż.

"Wyobraź sobie delikatny detoks oparty na zbożach (m.in. kasza jaglana, orkisz, kasza gryczana i owies) oraz owocach i warzywach bogatych właśnie w krzemionkę. Do tego niewielka ilość lekkostrawnej surowizny i dużo pieczonych lub parowanych warzyw. Do picia skrzyp (woda krzemowa) i dodatkowo odżywczy (i również zawierający krzem) i oczyszczający sok z buraka, marchwi i jabłka, a na dodatek ziemia okrzemkowa" - radośnie wymieniał. Spodobało mi się.

Detoks krzemowy - podstawowe zasady

- ustal rytm posiłków. W trakcie detoksu ważne jest ustalenie rytmu dnia: śniadanie staraj się jeść między 7.00 a 9.00; obiad w godzinach południowych (od 12.00 do 14.00); kolację w opcji idealnej najlepiej zjeść przed zachodem słońca - optymalnie między godziną 17.00 a 19.00 i najpóźniej 3 godziny, przed pójściem spać.

- nie pij w trakcie jedzenia. Płyn rozrzedza soki trawienne i gasi tzw. ogień trawienny. Pić powinieneś około 30 minut przed i po posiłku.

- wszystkie posiłki przygotuj na świeżo, czyli w dniu, kiedy zamierzasz je zjeść. Nie odgrzewaj jedzenia w kuchence mikrofalowej.

- odczekaj 2-4 godziny, nim siądziesz do kolejnego posiłku. W tym czasie poprzedni powinien być już całkowicie strawiony.

- nie podjadaj między posiłkami. Jedz tylko o wyznaczonych godzinach.

- każdy dzień rozpocznij do 1-2 szklanek ciepłej wody z cytryną i imbirem. Wypij ją od razu po przebudzeniu. Około 20-30 minut później wypij szklankę soku z buraka, marchwi i jabłka.

- każdego dnia jedz tylko jeden rodzaj zboża. Codziennie przygotowuj potrawy z innym rodzajem zboża, a więc zrób sobie dzień gryczany, jaglany, owsiany lub orkiszowy.

- jeśli masz taką możliwość, w trakcie detoksu korzystaj z ekologicznych warzyw i owoców.

Detoks krzemowy, podobnie jak wszystkie inne opisywane przez nas metody, szczególnie w przypadku poważnych zaburzeń i przewlekłych chorób, należy skonsultować z lekarzem (prowadzącym lub integracyjnym, czyli łączącym medycynę naturalną z konwencjonalną). Może on również pomóc wybrać najlepszą metodę oczyszczania.

Co najlepiej pić w trakcie detoksu krzemowego?

Najlepiej wodę. Jednym z podstawowych warunków bezpiecznego i efektywnego oczyszczania organizmu jest picie dużej ilości wody - nawet do 2-3 litrów dziennie.

Świetnym napojem, który zwiększy ilość krzemu w diecie i oczyści organizm jest sok z buraka, marchwi, jabłka i cytryny. Dlaczego? Burak znany jest ze swoich właściwości oczyszczających krew. Nawilża jelita, korzystnie wpływa na wątrobę i pomaga w przypadku zaparć, które mogą się pojawić w trakcie detoksu. (...)

W trakcie tego detoksu gorąco warto pić również herbatkę ze skrzypu, której aż 20% stanowi rozpuszczalna w wodzie organiczna krzemionka. W skład skrzypu wchodzą również bioflawonoidy i kwasy organiczne. Obecność roślinnych odpowiedników estrogenów - fitosteroli - sprawia, że jest ona szczególnie korzystna dla kobiet.

Jak możesz wspomóc proces oczyszczania?

1. Oddychanie przeponowe

Czy wiesz, że nawet ponad 7-% toksyn z organizmu jest usuwanych właśnie podczas oddechu? Jednym z najefektywniejszych, tym samym najprostszych i niewykorzystanych sposobów oddychania jest właśnie oddychanie przeponowe. Wystarczy usiąść wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem i położyć prawą dłoń na brzuchu. Nabierając powietrze, wypełniasz brzuch jak balon, a przy wydechu opróżniasz go. Oddychaj w ten sposób od 5 do 10 minut. W miarę możliwości w trakcie dnia staraj się świadomie wpływać na każdy swój wdech i wydech tak, aby stały się przeponowe. W trakcie detoksu możesz wykonywać to ćwiczenie nawet dwa razy dziennie: rano po prysznicu i wieczorem przed pójściem spać. Dodatkowo możesz zamknąć oczy, co pomoże ci się wyciszyć i uspokoić.

2. Kąpiele w soli

Sól ściąga toksyny z ciała. Pomaga również pozbyć się obrzęków, czyli nadmiaru wody. Dzięki soli organizm pozbywa się toksyn, ale wchłania mikroelementy w niej zawarte. Rozpoczyna się obustronnie korzystna wymiana. Najbardziej polecane są kąpiele w soli himalajskiej (zawiera ponad siedemdziesiąt mikroelementów).

Do kąpieli w soli używaj zawsze tej nierafinowanej np. kamiennej (tzw. do przetworów), morskiej lub wspomnianej himalajskiej. Warto wiedzieć, że stężenie fizjologiczne soli człowieka wynosi 0,9%. Im więcej soli dodasz do wody i tym samym większa będzie różnica między wspomnianym stężeniem fizjologicznym, a stężeniem soli w kąpieli, tym mocniejszy będzie proces oczyszczania.

Więcej o detoksie i sposobach na oczyszczenie organizmu w książce "Jak oczyścić swój organizm, czyli detoksy dla zdrowia i urody" Karoliny i Macieja Szaciłło, Wydawnictwo Zwierciadło.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze