1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Zgaga – nowoczesna dolegliwość

123RF.com
123RF.com
Pieczenie w okolicy mostka, pieczenie w gardle, zgaga – to najczęstsze objawy choroby refluksowej, w której to, co trafia do żołądka, cofa się.

Coraz więcej osób ma takie nieprzyjemne dolegliwości, za co należy winić złe nawyki żywieniowe. Soki z kartonów, chipsy, dania z torebek, czekolada, dieta bogata w tłuszcze zawierają związki, które sprzyjają obniżeniu napięcia dolnego zwieracza przełyku. Za dużo kawy, za dużo alkoholu, zbyt ostre potrawy. Spożywanie zbyt dużych posiłków o zbyt późnej porze.

U zdrowej osoby cofanie się kwaśnej treści żołądkowej w górę przełyku także występuje, ale trwa krótko (do 5 minut) i  przechodzi niezauważone. Jeśli natomiast proces ten utrzymuje się długo, pojawia się zgaga. Do objawów refluksu należy także ból w klatce piersiowej, przypominający ból kardiologiczny, tyle że występujący po posiłku. Inne często niekojarzone ze zgagą objawy to chrypka (kwaśna treść żołądka podrażnia struny głosowe), kaszel, ból gardła między posiłkami. Mdłości, które pojawiają się zaraz po jedzeniu.

Dolegliwości nie należy lekceważyć. W wielu przypadkach wystarcza zmienić dietę i zwyczaje. Można też pomagać sobie środkami na zgagę dostępnymi bez recepty, które neutralizują sok żołądkowy. Jeśli jednak po kilku tygodniach samodzielnego leczenia przykre objawy nie mijają, trzeba się zgłosić do gastrologa. Długotrwała zgaga powoduje uszkodzenia przełyku i zwiększa ryzyko zachorowania na raka wpustu żołądka.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze