Dieta w istotny sposób uzupełnia leczenie medyczne, ale go nie zastępuje. Poniższe zalecenia mogą więc być stosowane tylko wtedy, gdy nie kolidują ze wskazaniami , jakie pacjent otrzymuje od lekarza prowadzącego w czasie leczenia nowotworów.
W żywieniu osób w czasie chorób nowotworowych szczególne znaczenie mają produkty, które odbudowują i wzmacniają organizm.
Jakie warzywa są zalecane w diecie nowotworowej?
Marchew. Jest źródłem beta karotenu i olejku eterycznego, który niszczy pasożyty jelitowe. Do soku z marchwii można dodawać sok z warzyw takich jak: seler, burak, kapusta,rzodkiew, jarmuż, rzepa, czosnek i inne. Tylko picie świeżych soków zapewnia wykorzystanie obecnych w nim enzymów. Maksymalny czas przechowywania soków w zamkniętych słoikach, w lodówce, wynosi 2-3 h. Warto pamiętać, by przed wypiciem sok miał temperaturę pokojową.
Sok wyciskany w elektrycznych sokowirówkach, z szybkoobrotowymi metalowymi częściami, traci wartości odżywcze. Najlepiej wyciskać sok w wyciskarkach ślimakowych, które nie są wykonane z metalu. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, to można to robić ręcznie: najpierw trzeba zetrzeć warzywa na tarce, a potem wyciskać z nich sok przez gazę.
Oprócz marchwi wspaniałym źródłem betakarotenu jest dynia piżmowa, szpinak i jarmuż. Betakaroten zostaje przez organizm przetworzony w wit.A , która spełnia ważną rolę przy prawidłowym podziale komórek.
Buraki. Wzmacniają serce, oczyszczają wątrobę, działają uspokajająco, nawilżają jelita. Zalecane są przy zaparciach, które często towarzyszą chorobie nowotworowej. Można je gotować na parze lub marynować w occie jabłkowym czy winnym. Można też dodawać do soku z marchwi w proporcji 1:3.
Kolejna zalecana grupa to warzywa kapustne. Kapusta, kapusta włoska, brukselka, brokuły, kalafior mają działanie przeciwutleniające, antybiotyczne i przeciwwirusowe. Zaleca się picie soku ze świeżej kapusty oraz spożywanie kapusty kwaszonej, ale niesolonej, która wpływa na rozwój flory bakteryjnej jelit i wspomaga wchłanianie.
Warto także jeść ziemniaki zawierające duże ilości potasu, a także również pomidory i paprykę bogate w witaminę C i inne antyoksydanty. Cenna jest także rzodkiew, która oczyszcza organizm ze śluzu, oraz szparagi – wystarczy już 50g dziennie. Szparagi działają moczopędnie, usuwają obrzęki i wzmacniają krążenie. Mają dużo witaminy E.
Cebula i czosnek. Mają w swoim składzie kwertycynę – antyoksydant o właściwościach wstrzymujących wzrost komórek nowotworowych. Aby w pełni wykorzystać zawarte w nich przeciwnowotworowe bioflawonoidy, należy je jeść na surowo, dokładnie przeżuwając lub przed dodaniem do potrawy pokroić na cienkie plasterki i zgnieść. W ten sposób doprowadzamy do uwolnienia tych cennych substancji. Czosnek zawiera również german, który ma silne właściwości utleniające. W celach profilaktycznych wystarczy jeść dziennie jedną cebulę i ½ ząbka czosnku. Jeżeli ktoś nie je surowego czosnku, można go zastąpić lekko podgotowanym, czosnkiem al dente.
Kiełki. Są bardzo bogate w substancje odżywcze i łatwo przyswajalne nawet przez osoby z zaburzonym trawieniem, a jednocześnie możliwe do przygotowania w domu.
Zalecane kiełki to: lucerny, brokułów, fasoli mung i innych rodzajów fasoli oraz kiełki zbóż.
Rośliny strączkowe należy natomiast ograniczać i dostosować do stanu osoby chorej, ponieważ są ciężkostrawne i zawierają dużo białka. Najlżej strawne są fasole mung i adzuki. Soja w chorobach nowotworowych jest niewskazana.
W czasie leczenia mikroflora jelitowa jest niszczona, a jej brak powoduje problemy jelitowo –trawienne, takie jak biegunkę , wzdęcia, gazy. W takich przypadkach surowe owoce i warzywa należy stosować ostrożnie. Dzienne zalecane spożycie warzyw to ok. 700g.
Owoce w diecie nowotworowej
Działają oczyszczająco, ale ich spożycie należy traktować bardzo indywidualnie. Podkreślić należy także, że owoce powinny pochodzić z upraw ekologicznych
Jeśli ktoś toleruje owoce, można mu zalecić jabłka uprawiane ekologicznie i sok z nich wyciskany. Ponadto:
- wiśnie
- winogrona
- mango, papaja – jej enzymy biorą udział w rozkładaniu niestrawionego białka oraz niszczą pasożyty
- żurawina i suszone figi.
Zaleca się, by owoce stanowiły odrębny posiłek, Jest to związane z procesem trawienia innych pokarmów. Natomiast soki owocowe należy pić godzinę przed posiłkiem lub co najmniej trzy godziny po jego zakończeniu.