fbpx

Kiedy najlepiej przeprowadzić leczenie żylaków nóg?

Kiedy najlepiej przeprowadzić leczenie żylaków nóg?

Żylaki kończyn górnych to schorzenie, które może dotknąć osoby niezależnie od płci czy wieku. Chociaż najczęściej występują one u kobiet po 40 roku życia, mogą wystąpić również u młodszych osób, w tym także u mężczyzn. Kiedy jest najlepszy czas na to, by zacząć leczenie żylaków? Czy są sprawdzone metody na to, by ich leczenie było w pełni skuteczne?

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko powstania żylaków kończyn dolnych?

Jako jeden z głównych czynników wpływających na powstawanie żylaków wskazuje się przede wszystkim czynniki genetyczne – skłonności do powstawania żylaków są najczęściej dziedziczone. Obok tego jako częstą przyczynę powstawania żylaków wymienia się siedzący tryb życia, brak ruchu, zaburzenia gospodarki hormonalnej, wysokie obciążenia kończyn dolnych, a także nieodpowiednią dietę. Wskazuje się również na to, że ryzyko wystąpienia żylaków znacznie zwiększa się waz z wiekiem. Najwięcej chorych ma ponad 60 lat, jednak żylaki można zaobserwować już nawet u bardzo młodych osób około 20-30 letnich. Do rozwoju żylaków mogą przyczynić się również niektóre leki przyjmowane w związku z leczeniem innych schorzeń.

Na czym polega laserowe leczenie żylaków nóg?

Problemom związanym z niewydolnością żylną o wiele lepiej zapobiegać niż je leczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań, które pozwalają na kontrolowanie stanu żył. Ważne jest, aby regularnie ruszać się, mieć dobrą dietę i nie uciskać żył. Niestety początki choroby często są bagatelizowane, gdyż wiele osób nie kojarzy takich objawów jak opuchnięte kostki, mrowienie, swędzenie czy drętwienie nóg z żylakami. Kiedy pojawiają się już widoczne objawy – czyli nabrzmiałe żyły pod powierzchnią skóry, często oznacza to, że choroba jest w zaawansowanym stadium.

Leczenie żylaków należy rozpocząć jak najwcześniej z uwagi na to, że można wtedy liczyć na lepsze efekty. W początkowej fazie do leczenia wykorzystuje się przede wszystkim preparaty doustne i maści zawierające substancje wzmacniające żyły oraz udrażniające je. Lekarz może zalecić także specjalnie dobrane ćwiczenia, masaże i noszenie rajstop czy skarpet przeciwżylakowych.

Przy bardziej zaawansowanych zmianach zaleca się wybranie zabiegów, które pozwalają na usunięcie żylaków. Jednym z najmniej inwazyjnych i zarazem najbardziej skutecznych zabiegów jest laserowe usuwanie żylaków. Zabiegi takie mogą być wykonane zarówno w szpitalu, jak i gabinecie medycyny estetycznej wyposażonym w odpowiedni sprzęt. Taki zabieg polega na zamykaniu poszczególnych naczyń krwionośnych przy pomocy lasera. Dzięki zabiegowi likwidowane są niewydolne żyły – są odcinane od zdrowych naczyń krwionośnych i z czasem stopniowo zaczynają zanikać. Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych jest zabiegiem nieinwazyjnym, dlatego nie pozostają po nim żadne blizny.

Tego rodzaju metoda leczenia żylaków sprawdza się w leczeniu zarówno dużych zmian, jak i niewielkich żylaków, tak zwanych pajączków.

Gdzie najlepiej usuwać żylaki?

Na laserowe zabiegi usuwania żylaków najlepiej umówić się w klinikach lub gabinetach medycyny estetycznej, które specjalizują się w tego typu zabiegach. Przed wybraniem miejsca, warto porównać ceny i zakres zabiegów oferowanych w kilku ośrodkach. Można to zrobić przy pomocy porównywarki dostępnej na stronie www.tourmedica.pl. Dodatkowo warto też sprawdzić opinie osób, które już wcześniej korzystały z zabiegów w danym miejscu. Można również dowiedzieć się, jakie dokładnie ma kwalifikacje osoba, która będzie przeprowadzała zabieg.