fbpx

Kobiety w ciąży i troska o zdrowie

Kobiety w ciąży i troska o zdrowie
123rf.com

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) wraz z Millward Brown Healthcare [1] zbadał postawy zdrowotne Polek w ciąży. W badaniu wzięły udział kobiety oczekujące pierwszego dziecka i te, które już są matkami.
Potrzeby kobiet z obydwu grup są odmienne: doświadczenia wynikające z pierwszej ciąży i porodu wyraźnie wpływają na późniejsze postawy życiowe kobiet. Można zaryzykować uogólnienie, że pozytywne doświadczenie pierwszej ciąży i porodu pozwalają im na rzadsze kontrowanie swojego stanu – mamy doświadczone rzadziej niż mamy debiutantki uczestniczą w spotkaniach dla kobiet w ciąży, korzystają ze szkoły rodzenia, szukają wsparcia wśród bliskich, a nawet rezygnują z częstych konsultacji z lekarzem ginekologiem. Poszukują natomiast informacji dotyczących zdrowia dziecka i wtedy częściej korzystają z porad lekarza (ginekologa bądź pediatry), a nie ufają już tak bardzo znajomym czy rodzinie (w porównaniu z kobietami oczekującymi pierwszego dziecka). Badania odkrywają zarazem niepokojący fakt, że gotowość do powstrzymania się od picia alkoholu i palenia papierosów w ciąży maleje przy kolejnym dziecku, podobnie jak zainteresowanie przyjmowaniem preparatów witaminowych.

Wyniki badań pokazują jednocześnie, że w kwestii dbania o zdrowie dziecka zachowania kobiet będących w pierwszej i kolejnej ciąży są podobne. Co jest dla nich najważniejsze?

  • regularne USG (70% mam debiutujących i 69% doświadczonych),
  • poród naturalny (odpowiednio 37 i 39%),
  • badania prenatalne (34 i 30%),
  • pobranie krwi pępowinowej (11% i 13%).

Rośnie świadomość, że pobranie krwi pępowinowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka, a blisko połowa wszystkich mam uważa pobranie i przechowanie krwi pępowinowej za jedyny sposób zabezpieczenia komórek macierzystych.


[1] Badania: mama, ciążą, poród, dziecko – różnice w postawach wśród mam w pierwszej vs kolejnej ciąży. badanie polek w ciąży. Badanie przeprowadzone metodą wywiadów wypełnianych samodzielnie przez Internet (CAWI). MillwardBrownHealthcare, grudzień 2013.

na podst.mat.pras.PBKM