1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło poleca
 4. >
 5. Już jest listopadowe „Zwierciadło”

Już jest listopadowe „Zwierciadło”

Matka i córka. Supermodelki. Cindy Crawford i Kaia Gerber to bohaterki naszej listopadowej okładki.
W Internecie mnożą się quizy – zadanie polega na tym, żeby rozpoznać, która jest która. Rzeczywiście – podobne są bardzo. Kaia przyznaje, że kiedy była młodsza, irytowało ją to trochę, starała się podkreślać różnice, raz nawet obcięła sobie grzywkę, żeby było inaczej. Ale teraz, im jest starsza, tym bardziej cieszy się z tego podobieństwa. Bo jest z matki dumna. I ją podziwia. Czy podobne są do siebie tylko fizycznie? Jaka jest Kaia, czemu zdecydowała się iść drogą modelingu?

Kiedy jesteś córką znanej osoby, masz łatwiej, ale i trudniej. Zderzasz się z cudzymi oczekiwaniami, z góry ukształtowanymi opiniami, a niekiedy i uprzedzeniami. – Czasem czuję, że najpierw muszę  ludzi rozczarować, by udowodnić, ile jestem warta – przyznaje Kaia. I udowadnia to z coraz lepszym skutkiem. Tekst Kary Becker.

Konflikt. Nie ma dobrej prasy. Kojarzy się z kłopotami, złością, agresją, pretensjami i niezrozumieniem. Czy słusznie? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, jak go traktujemy i jak rozwiązujemy. Bo świat bez konfliktów nie istnieje. Spory, różnice zdań to część życia. A skoro tak, trzeba sprawić, żeby działały na naszą korzyść. To się da zrobić. Konflikt sygnalizuje potrzebę zmiany. Pozwala przyjrzeć się głębiej naszym potrzebom i nam samym. Wreszcie – jest szansą na rozwój nie tylko osobisty, lecz także kulturowy, naukowy, społeczny. Każda ze stron może zyskać. Pisze o tym w naszym Temacie miesiąca Alina Gutek.

Lubi grać w filmach czy serialach, które komentują współczesny świat. Lubi mocne, wyraziste, feministyczne role. Takie jak w „Tajemnicach Laketop” czy „Opowieści podręcznej”. „Chciałabym, żeby „Opowieść...” była tylko fantazją. Niestety, stała się aktualna w czasach prezydentury Trumpa i władzy prawicowych populistów w wielu innych krajach świata. Na naszych oczach powstają patriarchalne fundamentalizmy”, mówi Elisabeth Moss. Rozmawiamy z nią o kinie, o dorastaniu, o rodzinie, o kotach i koncie na Instagramie. Nie rozmawiamy natomiast… o Kościele scjentologicznym, do którego należy. „To moja osobista sprawa” – kwituje aktorka. I dodaje: „Wierzę w wolność. Gdy zaczynamy mówić: „nie możesz tak myśleć”, „nie możesz tak mówić” czy „nie możesz w to wierzyć”, rodzą się problemy. Wtedy zaczynasz żyć w Gilead”. Wywiad Marioli Wiktor.

Może należałoby zacząć od tego, że nie lubiłem być dzieckiem. Całe dzieciństwo marzyłem, żeby być starszy, niż byłem. Wysiadywałem w przedszkolu w oknie, patrzyłem na dzieci, które z tornistrami idą do szkoły, i im zazdrościłem. Nudziły mnie rzeczy, które zajmowały moich rówieśników – mnie się wydawały dziecinne. Potem, kiedy byłem w szkole średniej, zwalniałem się z lekcji i jako wolny słuchacz biegłem na studia, bo nie mogłem się tego doczekać. A od pierwszego roku studiów pracowałem na etacie. Wydawało mi się, że wszystko dzieje się w moim życiu za wolno. I  że bycie dzieckiem to jakby bycie gorszym rodzajem człowieka, który wciąż jest do czegoś niedopuszczany”. Cudowne lata Tomasza Raczka. Wysłuchała Zofia Micyk.

Ikona polskiej popkultury. Holly Golightly ze „Śniadania u Tiffany’ego”, Jesienna Dziewczyna z Kabaretu Starszych Panów. Żona pisarza Stanisława Dygata. Emanowała zmysłowością, a seks drażnił PRL-owskich dygnitarzy, bo stała za nim wolność. Wiecznie głodna miłości, zakochiwała się, by żyć. Portret Kaliny Jędrusik kreśli Remigiusz Grzela.

Jesteście razem. Długo. I nagle, przy śniadaniu, on mówi, że odchodzi. Bo jest inna. Czy to rzeczywiście musi oznaczać koniec waszego związku? – Możesz się totalnie obrazić. Wyrzucić go z domu, razem z jego gadżetami i uczuciami, a potem: wpaść w rozpacz, pić wino i skarżyć się przyjaciółkom. Możesz też szlochać i prosić, żeby został, bo dom, bo dzieci, bo miłość... Ale! Możesz też postąpić wbrew romantycznym mitom: spokojnie dopić kawę i powiedzieć: „Daj sobie trochę czasu. Upewnij się, że to na pewno to” – mówi psychoterapeutka Katarzyna Miller. A jeśli on zechce wrócić, pozwól mu na to. Tyle że na nowych warunkach. Rozmawia Beata Pawłowicz.

Regina Brett to jedna z najpopularniejszych w Polsce autorek. Jej najnowsza książka nosi wiele mówiący tytuł „Trudna miłość. Mama i ja”. – Widocznie Bóg dał mi moją mamę po to, żebym ją kochała. Nie wiem, czemu akurat z jedenaściorga dzieci wybrał mnie, ale to głównie ja zajmowałam się nią w ostatnich latach. Jestem przekonana, że ten czas został mi podarowany po to, by uleczyć naszą relację, bym pokochała ją bardziej, niż ona była w stanie kochać mnie – mówi pisarka Joannie Olekszyk.

Czy da się przygotować do bycia rodzicem? Zaplanować, jak będziemy nasze dziecko wychowywać? Mielibyśmy na to większe szanse – zdaniem psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera – gdybyśmy uczyli się w szkole psychologii relacji. Trzeba pamiętać, że „rodzice są po to, żeby dziecko jak najprędzej stało się osobą od nich niezależną. I samodzielną, Czyli wolną i ufającą sobie. Aby nauczyć dziecko tego, co mu naprawdę w życiu się przyda, nie obejdzie się bez rodzicielskiej pokory i solidnej pracy nad sobą. Dzieci czerpią z żywych przykładów, jakimi są ważni dla nich ludzie, a szczególnie ci, którzy powołali je na świat – dodaje terapeuta. Wywiad Aliny Gutek.

Jeszcze niedawno modne było hasło anti-aging. Wszyscy próbowali zatrzymać czas. Dziś proponuje się inne podejście. Slow aging. Bo nie chodzi o to, żeby zaprzeczyć upływowi czasu. Chodzi o to, by dla nas płynął wolniej. Żebyśmy dłużej byli w dobrej formie. Zdrowi, z energią i błyskiem w oku. Jest na to kilka sposobów. A wszystkie razem tworzą receptę na młodość.

Przyszła jesień, nie ma na to rady. Choć właściwie kilka by się znalazło. Na przykład odpowiedni strój. Jak go wybrać? Służymy pomocą – mamy dla Was modowe inspiracje. Zapachy koją, przyciągają, zachwycają – przedstawiamy historie perfum inspirowanych literaturą. Możemy też poprawić sobie nastrój pysznym jedzeniem. Tu proponujemy sprawdzić kulinarne pomysły Nigela Slatera, który zachęca do powrotu do smaków dzieciństwa.

Listopad może być piękny!

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło poleca

Martyna Wojciechowska na okładce majowego wydania miesięcznika "Zwierciadło"

Jest we mnie więcej akceptacji, spokoju, łagodności, ale również pokory i wątpliwości - mówi bohaterka naszej majowej okładki Martyna Wojciechowska

– Kiedyś kojarzyłaś mi się z wojowniczką, dziś powiedziałabym, że z matką naturą – zaczyna rozmowę z bohaterką naszej majowej okładki Martyną Wojciechowską Joanna Olekszyk. – Podoba mi się to porównanie – mówi Martyna. – Bo chyba dobrze obrazuje moją przemianę. Oczywiście nadal potrafię skutecznie walczyć, ale metody tej walki, jeśli w ogóle do niej dochodzi, są już inne. Jest we mnie więcej akceptacji, spokoju, łagodności, ale również pokory i wątpliwości.

Opowiada też o tym, jak ważne jest – zwłaszcza dla młodych – hasło I’m enough, czyli „Jestem wystarczająca”. Chce powiedzieć młodym ludziom, że są wystarczająco dobrzy, wystarczająco fajni, wystarczająco atrakcyjni. To nowa misja Martyny.

Zamiast kwiatka na Dzień Matki mamy dla was tekst. Nasz Temat miesiąca poświęcamy macierzyństwu. Młodym mamom jest dziś pod wieloma względami łatwiej. Mają jednorazowe pieluchy, gotowe zupki dla dzieci w słoiczkach, otwarty dostęp do wiedzy. I – teoretycznie – wsparcie innych kobiet. Tyle że np. fora internetowe są często raczej źródłem krytyki. „Nie ma większego wroga dla matki niż druga matka. Nie nosisz w chuście – to znaczy, że nie kochasz swojego dziecka. Pytasz o mleko modyfikowane – jesteś złą matką, bo nie karmisz piersią. Przefiltrowanie tych rad, znalezienie złotego środka jest bardzo trudne” – mówi jedna z bohaterek tekstu. A psycholożka Katarzyna Półtorak podsumowuje: „Jeżeli mama pozna swoje potrzeby, to zrozumie źródło swoich problemów i wtedy może poszukać rozwiązań, które będą jej służyły. A gdy je znajdzie – nabierze poczucia kompetencji. I będzie dużo lepiej sobie radzić z ocenami płynącymi z zewnątrz, wszystko jedno, czy z krytyką, czy z pochwałą”. Tekst Aliny Gutek.

„Przyglądanie się z bliska życiu innych ludzi to przywilej” – mówi dziennikarka, reporterka Barbara Włodarczyk. Ona najchętniej przygląda się Rosjanom, zwłaszcza tym z tzw. głubinki, czyli prowincji, bo takie spotkania dają więcej wiedzy o kraju niż nawet nieoficjalne rozmowy z politykami i ekspertami. O Związku Radzieckim zrobiła nagradzany cykl telewizyjnych reportaży „Szerokie tory”. Jest też autorką książek: „Nie ma jednej Rosji” i „Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji”. Rozmowa Remigiusza Grzeli.

Zorientował się, że ma problem, który nazywa się uzależnienie, kiedy czytał swoje robione regularnie zapiski. „Zdawałem sobie sprawę, że mam problem, ale jednocześnie gdzieś to wypierałem. I skuteczne zapominałem. Tak działa jeden z najważniejszych mechanizmów uzależnienia: mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Parę dni jesteś trzeźwy i od razu wydaje ci się, że stany upojenia to są tylko epizody. Dopiero po lekturze moich zapisków dotarło do mnie, że pod wpływem jestem o wiele, wiele za często”. Teraz Jacek Poniedziałek jest trzeźwy. To już rok, dwa miesiące i dwa tygodnie. I napisał „(nie)Dziennik”. Szczera rozmowa o szczerej książce. I nie tylko o niej. Wywiad Dariusza Janiszewskiego.

Pisała o Holokauście, Wikingach, pierwszych Piastach. I o pewnej zapomnianej Piastównie – córce Mieszka I, siostrze Chrobrego. „Mieszko, Bolesław i Świętosława to wielka trójca początków państwa polskiego. Fascynująca rodzina! Mamy tu silnego ojca, silnego syna, ale najsilniejsza z nich jest Świętosława, córka i siostra, która miała długie życie, siedziała po kolei na czterech tronach”.

Elżbieta Cherezińska, królowa polskiej powieści historycznej, w rozmowie z Katarzyną Kazimierowską.

Jeśli czytaliście i lubicie „Stulecie Winnych” albo jesteście miłośnikami serialu – mamy coś dla was. Po Brwinowie – tym z powieści i tym współczesnym – oprowadza pisarka Ałbena Grabowska. Na spacer wybrała się tam z nią Joanna Olekszyk.

– Zamiast posiadać ziemię, zacznijmy się o nią troszczyć. Stańmy się strażnikami ziemi, a nie jej posiadaczami – przekonuje Mary Reynolds, irlandzka projektantka ogrodów, aktywistka ekologiczna i autorka książki „Ogrodowe przebudzenie”.

On, nałóg i ja. – Wiele kobiet bagatelizuje zachowanie partnera, nawet kiedy ten kolejny raz się upije czy przegra pensję. Dlaczego? Bo w głowie noszą iluzję: „ja go zmienię” – mówi psychoterapeutka Katarzyna Miller. I dodaje: – Pomysły o uzdrowieniu mężczyzny to początek drogi do współuzależnienia. Wywiad Beaty Pawłowicz.

Dziecko w łóżku z nami czy osobno? Usypiać czy zostawiać, aż samo zaśnie? „Poczucie bezpieczeństwa i wartości, jeśli mocno się w dziecku zakorzeni, będzie niezastąpionym skarbem na resztę jego życia. Dziecko w wieku do dwóch lat powinno do woli korzystać z bliskości i obecności rodziców” – uważa psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Rozmowa Aliny Gutek.

„W młodości godziłyśmy się na kiepski seks, a nawet udawałyśmy orgazm, żeby nie zrobić mu przykrości, teraz możemy robić to, na co mamy ochotę. W dodatku znikają problemy młodości – dzieci za ścianą, rata kredytu do zapłacenia, szef, który w pracy wylał na nas swoje frustracje. Jest jeszcze jeden powód, dla którego seks po menopauzie daje nam już tylko radość – znika lęk, że zajdziemy w niepożądaną ciążę”. O kobiecych orgazmach w każdym wieku (zwłaszcza tym dojrzałym) pisze Beata Biały. 

Niektóre z nas wciąż słyszą o sobie: „przewrażliwiona”, „histeryczka”. Psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz proponuje określenie: „kobiety, które czują za bardzo”. – Tego nie można się „oduczyć” i dzięki pracy nad sobą stać się osobą nisko wrażliwą. To, co można zrobić, to się o tę swoją inność zatroszczyć. Wywiad Karoliny Morelowskiej-Siluk.

Majowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 1 kwietnia, w cenie 9,80 zł (wersja podstawowa).  Magazyn dostępny również z dodatkami: kosmetykiem (miks kosmetyków do wyboru), kremem do rąk i żelem antybakteryjnym Foslek lub książką (różne tytuły do wyboru).

[embed]https://youtu.be/Lwv8yjsypJM[/embed]

 1. Zwierciadło poleca

Już jest kwietniowy numer "Sensu"

Już jest kwietniowy numer
Już jest kwietniowy numer "Sensu"
Na okładce najnowszego wydania Anne, a raczej Annie – jak sama woli się nazywać – Hathaway. 

Nasza okładkowa bohaterka ma wszystko, czego można oczekiwać od gwiazdy: wdzięk Audrey Hepburn, uśmiech Julii Roberts. I do tego wszechstronny talent, który potwierdza w swojej najnowszej produkcji „Skazani na siebie”.  Ale mimo atutów, które powinny jej zapewnić podziw i powszechną sympatię, to przez całe lata musiała mierzyć się z... hejtem. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie przybliża dziennikarka Mariola Wiktor.

Annie Hathaway to nie jedyna gwiazda kina obecna na łamach "Sensu". Zapraszamy do wywiadu z Anthonym Hopkinsem. „Z wiekiem złagodniałem” – mówi legendarny aktor.

Kwietniowemu Tematowi Numeru nadaliśmy tytuł „Więcej radości w twoim życiu”. O propozycje, jak tego dokonać poprosiliśmy m.in. terapeutkę Marię Rozwadowską  i psychoterapeutkę Katarzyna Miller. Poza tym radość warto inspirować odpowiednio zaprojektowaną przestrzenią  i dobrym przykładem Francuzów, którzy skutecznie przyswoili sobie joie de vivre.

„Masz to w naturze” – to hasło Dodatkowego  Temat Numeru. To, czyli co? Psycholożka Ewa Klepacka-Gryz zachęca do terapii ogrodem, botanik Łukasz Łuczaj odsłania uroki seksu w lesie, fizyk atmosfery Szymon Malinowski odkrywa przed nami tajemnice chmur a ekowystarczalna Paulina Górska podpowiada, żeby zamiast giąć się pod poczuciem winy, że to za mało być eko w drobnych sprawach.

Jak zawsze, w naszym magazynie cykle: filmoterapia, w której Grażyna Torbicka i Martyna Harland rozmawiają o uhonorowanym dwoma Złotymi Globami dramacie „Nomadland”;  psycholastrologia Aleksandry Nowakowskiej wspieranej przez astrologa Piotra Gibaszewskiego  i wychowanie z SENSem pedagożki Ewy Nowak i jej apel do dorosłych: zadbajcie o to, by pandemia nie odebrała najmłodszym radość dzieciństwa.

W kwietniowym SENSie nie zabrakło także książek, filmów, seriali z SENSem oraz propozycji warsztatów i wyjazdów rozwojowych.

Z życzeniami dobrej lektury i radości na święta Wielkanocy

Redakcja magazynu "Sens"

 1. Zwierciadło poleca

Kwietniowe "Zwierciadło" z Lidią Popiel na okładce

Kwietniowe
Kwietniowe "Zwierciadło" z Lidią Popiel na okładce już w sprzedaży
Właśnie upływa rok od chwili, kiedy zamknęliśmy się w domach i kiedy zmieniło się wszystko. Nasza praca, nasz dzień codzienny, nasze plany, także marzenia. Pora więc na podsumowania. Dokonują ich bohaterowie naszego Tematu miesiąca: Karolina Korwin-Piotrowska, Michał Rusinek, Natalia de Barbaro.

 

Karolina Korwin-Piotrowska pisze o odkrytym siostrzeństwie, wadze spacerów z psami i oswajaniu technologii. Michał Rusinek, jak na językoznawcę przystało, zajmuje się zmianami, które zaszły w naszym języku. Wiecie, co to kawantanna? Albo kim jest covidiota? I dlaczego stwierdzenie „jestem pozytywny” stało się nagle negatywne? Natalia de Barbaro pisze o tym, co ją w tym roku budowało, co było zaskoczeniem pozytywnym. Ale i o tym, co rozczarowało. I zadaje pytanie: Co teraz będzie inaczej? Autorką tekstu „Dziwny czas” jest Joanna Olekszyk.

Pozostając w klimacie pandemicznym: Joanna Olekszyk pyta filozofa Marcina Fabjańskiego, czy (i jak) stoicyzm pomoże nam przetrwać trudny czas (okazuje się, dla stoika tym lepiej, im czas trudniejszy), a Joanna Derda rozmawia z psychoterapeutą Michałem Czernuszczykiem o nastolatkach – jak na ich życie i dojrzewanie wpływa covidowa izolacja.

Na naszej kwietniowej okładce – Lidia Popiel. Kiedyś modelka, dziś fotografka. Buntowniczka z natury? – Chyba urodziłam się z oporem przeciwko robieniu czegoś tylko dlatego, że ktoś mi każe. Jestem w stanie zrobić prawie wszystko dla kogoś, kto jest miły, ale rozkaz, żądanie – jak to? Należy mi się prawo wyboru – mówi.

Świadoma siebie, swojej siły, swojego ciała. – Nie wiem, co bardziej mnie wkurza: to, że uznaje się, że po przekroczeniu pewnego wieku nie możesz używać czerwonej szminki czy to, że w pewnym wieku musisz, bo przecież jak to tak bez?

Opowiada też o sposobach na zachowanie życiowej równowagi, o pracy i o minionym roku. A także o pożytkach płynących z nudy. Wywiad Joanny Olekszyk. A zdjęcia – Bartka Wieczorka.

Mistrzyni polskiego jazzu. Diwa. Ikona. Czyli Krystyna Prońko. W czasie pandemii wydała płytę „Lubię… specjalne okazje…”. Ale mówi, że nie chce opowiadać życia tekstami piosenek. Rozmowa Remigiusza Grzeli.

Twierdzi, że aktorką została, bo nie była zbyt dobra w niczym innym. Kiedyś pewien dziennikarz napisał o niej, że nie nadaje się do ról królowych, bo ma… lewicową twarz. A ona nie tylko zagrała królową, ale jeszcze dostała za tę rolę Oscara. Mowa, rzecz jasna, o Olivii Colman. Z aktorką – skromną, dowcipną i zażenowaną komplementami – rozmawia Mariola Wiktor.

Jest w tym filmie poruszająca scena przy szpitalnym łóżku. Scena, w której wiele osób widzi siebie. I swoje nieodbyte rozmowy ze swoimi rodzicami. „Potem wiele osób pisało mu, że dzięki temu, że go obejrzeli, zaczęli dbać o rodziców. Nie spodziewałem się takiej reakcji, że oto mój film spowoduje, że dzieci okażą rodzicom trochę serca. Tu nie chodzi o heroiczne rzeczy, tylko drobne gesty, które niewiele kosztują” – mówi Mariusz Wilczyński. Jego animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zdobyła Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni. Wywiad Aliny Gutek.

Pisarz, scenarzysta, reżyser, producent reklam, fotograf. A co jest najbliższe jego sercu? – To zależy, kiedy zostanę o to zapytany – mówi Igor Brejdygant. – Dziś odpowiem: scenarzysta, bo pracuję nad adaptacjami serialowymi moich dwóch książek, „Rysy” i „Układu”. Chociaż nie, właśnie wczoraj skończyłem pisać kolejną książkę, „Wiatr”, więc na dziś odpowiedź brzmi: scenarzysta i pisarz. Rozmowa Karoliny Morelowskiej-Siluk.

Czy to prawda, że im mniej chłopiec otrzymał od matki bliskości, czułości, troski i akceptującej miłości jako dziecko, tym bardziej będzie z nią związany jako dorosły? Mówi o tym w cyklu „Męska strefa” psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Rozmawia z nim Beata Pawłowicz.

– Czy dorosłe dziecko to moment „zbierania owoców”? Nie, ponieważ jako matka nigdy nie czekałam na żadne „owoce”. Oczekiwania na efekty wychowania wydają mi się kompletnym nieporozumieniem; dziecko to nie przedmiot, który ma spełnić nasze wymagania”. W cyklu „Jak wychowuję” Agnieszka Pilaszewska, aktorka i scenarzystka, matka 27-letniej Neli, też aktorki. Tekst Aliny Gutek.

Jak wiosna, to nowe trendy. „Wszyscy mówią o tych najtrudniejszych emocjach – strachu i niepokoju, ale my chcemy myśleć pozytywnie. Z optymizmem patrzymy w przyszłość i marzymy o powrocie do tego, za czym tęsknimy”, podkreśla Felipe Oliveira Baptista z Kenzo, który swoją najnowszą kolekcję, pełną soczystych barw i wzorów, pokazał w różanym ogrodzie. Jak jeszcze widzą modę w nachodzącym sezonie projektanci?

No i co z urodą – jak ma wyglądać makijaż w czasach pandemii? Wszystkie światła na oczy! I na fryzury. Zobaczcie, co wymyślili wizażyści na czasy zarazy.

Wielkanoc bez kiełbasy? Bez szynki? W wersji wege? Takie są święta w Nadbużańskim Domu, królestwie Wojtka Błaszczyka na Podlasiu. Święta nietypowe, ale to nie jest zwykłe miejsce. Poczytajcie o jego historii, skorzystajcie z autorskich przepisów nadbużańskiej kuchni.

Kwietniowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 4 marca, w cenie 9,80 zł (wersja podstawowa).  Magazyn dostępny również z dodatkami: żelem pod prysznic Be BIO, dwoma lakierami do paznokci AA Wings lub książką (różne tytuły do wyboru).

 1. Zwierciadło poleca

Już jest marcowe wydanie miesięcznika "Sens"

To już 150. numer "Sensu". Na okładce nasza przyjaciółka i mentorka, psychoterapeutka Katarzyna Miller. „Kim naprawdę jesteś” i „Dzień Kobiecej Mocy” to dwa wiodące tematu marcowego wydania magazynu.

Twoja życiowa droga, twoje powołanie, twój żywioł...  Kim naprawdę jesteś? – pytamy w marcowym Temacie Numeru.  Odwołujemy się do życiowego mitu; warny (czyli hinduistycznego odpowiednika powołania) i pięciu żywiołów. Mamy nadzieję, że te podpowiedzi ułatwią Czytelnikom odkrycie siebie.

A kim jest nasza okładkowa bohaterka? Psycholożką, doświadczoną terapeutką, autorką poradników i wierszy. Ale to nie wszystko, bo Katarzyna Miller właśnie wydała... autorską płytę „Choćby tylko na chwilę”. Te piosenki, tak jak i wiersze zresztą, właściwie same do mnie przyszły. Napadły na mnie. Bez żadnej mojej prośby czy świadomej intencji. Ja jestem natchnieniowiec – coś mi się układa w głowie, gada do mnie, a kiedy mi się spodoba, to zapisuję” – mówi w rozmowie z Joanną Olekszyk. A zaraz potem dodaje: „Chciałabym, by te piosenki po prostu się ludziom spodobały. Kiedy pierwszy raz dałam do przeczytania swoje wiersze mojej grupie terapeutycznej, to zaraz dziewczyny zaczęły je przepisywać, bo to było o nich. Jak ja się ucieszyłam!”.

No właśnie, cieszmy się, być dorosłym nie oznacza być super poważnym. „Nie, po prostu w dorosłym życiu zmienia się rodzaj zabawy oraz zmieniają się zabawki –przekonuje Joanna Keszka, edukatorka seksualna i trenerka kreatywnego seksu, która zachęca do swobodnego przeżywania seksu”.  Ponadto w dziale Relacje: w rubryce „Rodzaj męski”  psycholożka Martyna Harland pyta terapeutę Roberta Milczarka o współczesnych singli, psychoterapeutka Hanna Samson pisze o przyjaźni w dojrzałym wieku a pedagożka Ewa Nowak proponuje naukę relaksacji dla dzieci i młodzieży.

Dodatkowy Temat Numeru poświęcamy kobiecej mocy, czerpanej ze znajomości siebie i zdrowej troski w każdym wieku. Będziemy do tego wracać w kolejnych miesiącach w nowym cyklu psychoterapeutki Ewy Klepackiej-Gryz. Zainaugurowaliśmy go artykułem „Nie z głowy a z ciała.

W marcowym SENSie nie zabrakło również naszych stałych cykli: filmoterapii Grażyny Torbickiej i Martyny Harland, psychoastrologii Aleksandry Nowakowskiej wspieranej przez astrologa Piotra Gibaszewskiego czy mentorek, gdzie tym razem gości współautorka projektu „Entuzjastki”, Aleksandra Hirszfeld. A także książek, filmów, seriali z SENSem i ćwiczeń rozwojowych.

150. numer to oczywiście dla nas okazja szczególna... Choć z drugiej strony każdy SENS jest na swój sposób szczególny, bo co miesiąc staramy się przygotować najlepszy numer – inspirujący, rozwojowy i praktyczny. I obiecujemy, że tak pozostanie!

Dziękujemy Wam, Drodzy Czytelnicy, za obecność. A wiemy, że niektórzy są z nami od samego początku!

Z życzeniami najlepszych emocji przy lekturze.

 1. Zwierciadło poleca

Monica Bellucci na okładce marcowego wydania "Zwierciadła"

Czy piękno ma wiek? Bohaterka naszej marcowej okładki jest żywym dowodem na to, że nie, nie ma. Monica Bellucci w wieku lat 56 jest równie zachwycająca jak 30 lat wcześniej. – Jestem Włoszką – mówi – i jak dla wszystkich Włochów najważniejsi są dla mnie przyjaciele, dobre jedzenie i rodzina. Bardzo chciałam mieć dzieci, ale wiedziałam też, że najpierw muszę zbudować karierę, aby później móc spokojnie poświęcić się ich wychowaniu.

I rzeczywiście kształtowała karierę świadomie, choć sam jej początek nie był zaplanowany, bo Monica myślała nie o aktorstwie, a o studiach prawniczych. Strategia okazała się trafiona – teraz Bellucci ma wolność w angażowaniu się w te projekty, które ją interesują, bez względu na wynagrodzenie. A jaką jest matką? „Muszę pozwolić córkom na znalezienie własnej drogi – tak jak moi rodzice pozwolili mnie. Moja rola to być oparciem i drogowskazem. I zawsze, zawsze kochać”. Tekst Zuzanny O’Brien.

Jeszcze nie jestem gotowy – mówią. Nie jestem gotowy na bycie w związku. Na bliskość. Zdanie to wypowiadają wszystkie osoby z lękiem przed bliskością we wszystkich językach na całym świecie. W ten sposób pozostawiają sobie możliwość wyboru, jednocześnie zwodząc partnerów. Bo co oznacza to stwierdzenie? Tak naprawdę to dwa stwierdzenia w jednym: „teraz jeszcze nie jestem gotowy” oraz: „ale, być może, kiedyś będę”. I to adresat tych słów ma zgadnąć, co autor chciał powiedzieć: Czy: „nie chcę trwałego związku”, czy „może coś z tego jeszcze będzie”. Takich ludzi łączy jeszcze jedno rozdarcie wewnętrzne, miotanie się przed pragnieniem bliskości, a strachem przed nim, między „chcę i nie chcę”. Unikać bliskości można zresztą, mieszkając z partnerem, dzieckiem i psem w jednym pokoju. Bo nie chodzi tylko o bliskość fizyczną. Boimy się też tej emocjonalnej…

O ludziach, którzy boją się bliskości, o tym, skąd wziął się w nich ten lęk i czy można się go pozbyć, pisze w Temacie miesiąca „Uciekam, więc jestem” Alina Gutek.

Pełna sprzeczności. Lubi być osobna, a potem prosi ukochanego: „Przytul mnie”. Albo: „Mam w d… pięćdziesiątkę”, a po chwili wpada w rozpacz: „Kiedy to minęło?”. Postanawia: „W czasie pandemii nie kupuję nowych ciuchów”. A potem tłumaczy: „Nie mogłam się oprzeć”. U Izy Kuny nie ma nic pośrodku. Z aktorką rozmawia Beata Biały.

„To wielka frajda poznawać świat, zmieniać strefy klimatyczne i scenerię, oglądać różne oblicza natury, to fascynujące, ale kontakt z drugim człowiekiem to dla mnie esencja odkrywania” – mówi dziennikarz, dokumentalista i podróżnik Przemek Kossakowski. I dodaje: „Down the Road” i to, co wydarzyło się po tym programie, to jedna z najlepszych rzeczy, jaką zrobiłem w życiu. Mam też bardzo dobry czas w życiu prywatnym. Zdecydowanie nie tylko nieszczęścia chodzą parami”. Wywiad Karoliny Morelowskiej-Siluk.

Beata Poźniak. Polka w Hollywood. Oprócz ról w filmach i teatrze ma też na koncie role, których nie widać. Jako pierwsza w historii aktorka nieanglojęzyczna zdobyła właśnie Voice Arts Award, prestiżową nagrodę dla artystów pracujących głosem. A od trzech dekad walczy, żeby miały szansę wybrzmieć głosy innych kobiet. Wywiad Zofii Fabjanowskiej.

Losy świata decydują się w dziecięcych łóżeczkach i pokojach – mówi w cyklu „Rodzice na nowe czasy” psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Dlaczego? Bo „tylko dzieci traktowane z szacunkiem i miłością będą w swoim dorosłym życiu odruchowo zdolne do traktowania innych z szacunkiem i miłością”. Rozmowa Aliny Gutek.

Gdzie jest granica między krytyką a nielojalnością? Czy nielojalność niszczy miłość skuteczniej niż zdrada? Podstawą lojalności jest uznanie uczuć partnera za ważne – mówi psychoterapeutka Katarzyna Miller. I dodaje: – Kiedy jesteśmy lojalne wobec siebie, umiemy być lojalne wobec innych, a więc tworzyć udane związki. Wywiad Beaty Pawłowicz.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi idą przez życie jak inni, ale mają trochę trudniej. Tak jakby niosły cięższy plecak, miały w nim kilka „nadprogramowych” kamieni – mówi Cleo Ćwiek. Jej fundacja „Można Zwariować” chce odczarować to, jak mówimy i myślimy o zdrowiu psychicznym. Rozmowa Joanny Olekszyk.

Cztery lata w drodze. Ponad tysiąc dni zdjęciowych, trzy tysiące godzin zarejestrowanego materiału, ponad 200 osób ekipy w 31 krajach na sześciu kontynentach... To najnowsza produkcja Sir Davida Attenborough „Planeta doskonała”. O ludziach i naszej egzystencji na Ziemi, o degradacji planety. Bo właśnie walka o planetę, uświadamianie i edukowanie o stanie degradacji środowiska, świadectwo unikalności życia na planecie, ochrona zagrożonych gatunków, rejestracja ich zwyczajów i rytuałów – to bez wątpienia misja i cel Davida Attenborough, człowieka, który w Wielkiej Brytanii ma nieoficjalny status… skarbu narodowego. A rozmawiała z nim Anna Serdiukow.

Temat trudny, ale ważny. Gwałt. Czym jest? Czy zawsze tylko brutalną napaścią w nocy, w parku czy lesie? Wiele gwałtów wydarza się w domach, sprawcami większości są bliscy ofiary. Gwałt jest zawsze aktem brutalnej przemocy, niezależnie od tego, czy sprawcą jest psychopata wypadający z krzaków, czy szanowany profesor. Czy ofiara krzyczała, broniła się, czy nie. Jak walczyć ze stereotypowym myśleniem? Jak nauczyć się oskarżać sprawcę, zamiast szukać winy w ofiarach? Raport Anny Szulc.

Są takie choroby, których… nie ma. A w każdym razie nie widać ich w badaniach. To choroby psychosomatyczne. Zdaniem dr Ewy Kempisty-Jeznach to epidemia XXI wieku. Na tę epidemię szczepionki nie będzie. Jak więc się bronić? Tekst Joanny Derdy.

Co w modzie? Paryski uniform w nowoczesnym wydaniu. Koszule z żabotem, satynowe topy, skórzane spodnie. Nie tylko na imprezę. W domu też możesz błysnąć.

A szefowa działu urody, Agata Rucińska, zachęca tym razem do… ćwiczeń. Wybrała różne – na pewno każda z nas znajdzie idealne dla siebie.

Marcowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 4 lutego, w cenie 9,80 zł (wersja podstawowa).  Magazyn dostępny również z dodatkami: kremem do ciała California Mango, antybakteryjnym żelem Orientana, szamponem Vianek lub książką (różne tytuły do wyboru)