Przygotowanie organizmu do ciąży – krok po kroku

Powoli zaczynasz myśleć, że nadszedł już idealny moment na zostanie mamą? Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na szybkie poczęcie i prawidłowy przebieg ciąży, to warto się do tego odpowiednio przygotować, jak? Postaramy się wyjaśnić wszystko krok po kroku!

Kiedy najlepiej zacząć przygotowania do ciąży?

Jeśli masz w planach zostanie mamą, to naprawdę nie warto odkładać tego w nieskończoność, dlaczego? Ponieważ wraz z wiekiem maleją szansę na posiadanie upragnionego potomstwa. Największy okres płodności kobiety przypada między 20, a 25 rokiem życia, a drastycznie spada po ukończeniu przez nią 35 lat. W związku z tym, im wcześniej rozpoczniesz starania, tym szybciej będziesz cieszyć się macierzyństwem.

Warto pamiętać też o tym, że świadome planowanie ciąży może zminimalizować ryzyko pojawienia się różnych jej powikłań, a także przyszłych problemów zdrowotnych malucha. Dlatego dobrze jest już wcześniej przeprowadzić pewne zmiany, czy też zmodyfikować swoje codzienne nawyki. A zatem kiedy najlepiej zacząć przygotowanie organizmu do ciąży? Większość lekarzy ginekologów zaleca przyszłym rodzicom, aby zaczęli bardziej dbać o siebie już nawet rok wcześniej. Natomiast minimalny okres to trzy miesiące, tyle bowiem czasu potrzebuje organizm, by zgromadzić zapas niezbędnych dziecku witamin i minerałów.

Przygotowania do ciąży krok po kroku

Chcąc jak najlepiej przygotować swoje ciało do ciąży musisz zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych aspektów. W końcu, aby organizm zniósł trudy tak dla siebie nowej sytuacji, musi być w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Od czego zacząć i na czym najbardziej się skupić? Już podpowiadamy jak zadbać o to krok po kroku!

Pierwszy krok – wykonaj odpowiednie badania

Planując ciążę najlepiej jest poszukać lekarza, do którego będziesz miała pełne zaufanie. Dobrą metodą jest np. podpytanie o to swoich koleżanek, które okres ciąży mają już za sobą i są szczęśliwymi mamami. Zawsze wybieraj placówki medyczne, jedynie z doświadczonymi i dobrze wykwalifikowanymi specjalistami. Takimi rekomendacjami może na pewno pochwalić się jedna z najlepszych w naszym kraju Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA https://www.klinikainvicta.pl/.

Nawet jak czujesz się dobrze i nic Ci nie dolega to tak powinnaś profilaktycznie wykonać komplet badań ogólnych: czynnika Rh, grupę krwi, morfologię, odczyn Wassermana, czy badania moczu. Do tego warto również przeprowadzić badania na obecność antygenu HBs, różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii i wirusa HIV. Ginekolog natomiast nie tylko wykona cytologię, USG narządów rodnych i piersi, ale również przekaże przyszłej mamie dużo cennych wskazówek, odnośnie prawidłowego przygotowania się do okresu ciąży.

Drugi krok – zacznij dbać o swoją formę

Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Najlpszy wskaźnik BMI dla poczęcia dziecka mieści się w granicach 18 – 25. W związku z tym, już dzisiaj zadbaj o swoją kondycję, nawet jeśli nie jesteś zbyt dużą fanką takiej formy wypoczynku. Wśród tak wielu dyscyplin i różnego rodzaju zajęć ruchowych, na pewno szybko znajdziesz coś co sprawi Ci przyjemność. Szczególnie warto postawić na systematyczne ćwiczenia, poprawiające funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego (pływanie, jazda na rowerze), jak i poprawiające elastyczność mięśni (pilates, nordic walking, aerobik).

Trzeci krok – zadbaj o zbilansowaną dietę

Następnym ważnym krokiem jest zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze i witaminy. Zdecydowanie unikaj w tym czasie wysokoprzetworzonych produktów, słodyczy i jedzenia z dużą zawartością soli i niezdrowych tłuszczów. Swoją codzienną dietę postaraj się również wzbogacić o niezbędne witaminy i mikroelementy. Spożywaj produkty bogate w kwas foliowy (banany, jaja, zielone liściaste warzywa, ryż, pomarańcze), a także w wapń, magnez, witaminę E, czy kwasy omega-3. Kompletnie wyeliminuj także alkohol, papierosy i inne używki. Wskazane jest również ograniczenie kawy, z badań wynika bowiem, że picie więcej niż czterech filiżanek dziennie, zmniejsza szansę na poczęcie dziecka, aż o jedną czwartą.

Czwarty krok – odstaw antykoncepcję hormonalną

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie tylko uniemożliwia owulację, ale też zmienia błonę śluzową macicy. Dlatego zaleca się, aby już przynajmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Warto tu również zaznaczyć, że po jej odstawieniu mogą występować cykle bezowulacyjne lub owulacje wielokrotne, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży mnogiej.

Piąty krok – koniecznie idź do dentysty

Wszelkiego rodzaju problemy stomatologiczne, a zwłaszcza bakterie odpowiedzialne za próchnicę, mogą spowodować infekcje narządów, wywołując przedwczesny poród.

Odpowiednie przygotowanie organizmu do ciąży jest bardzo ważne, dlatego warto już znacznie wcześniej zastosować się do naszych wskazówek.