1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Felietony
  4. >
  5. W krzywym zwierciadle: o czym szumią dęby

W krzywym zwierciadle: o czym szumią dęby

Maciej Stuhr (Fot. Krzysztof Opaliński)
Maciej Stuhr (Fot. Krzysztof Opaliński)
To, co wyczyniają pisklęta i szyszki, przekracza już granice nie tylko lasu, ale w ogóle wszystkiego! – zaczął swe przemówienie patyk olchowy.

Jego słowa wywołały wielkie poruszenie, zwłaszcza wśród patyków, szczególnie zaś olchowych. Głośno było też w ławach tak zwanych kodziarzy (Korowych Obrońców Drewna), kiedy zobaczyły to dzięcioły, zaczęły nerwowo stukać się (nawzajem) w czoło. Ale prawdę powiedziawszy, większość zebranych miała mniej lub bardziej jasne przeczucie, że sprawy lasu, od paru lat prowadzone przez Pisklęta i Szyszki, zaczynają zmierzać w stronę przypominającą raczej gęstą, bagnistą knieję i głuszę niż przejrzystą, świetlistą i komfortową polanę. „Co jeszcze ma się wydarzyć, żebyśmy przejrzeli na oczy?! – kontynuował Olchowy. – Mech rośnie po południowej stronie drzew, Sowy śpią całymi nocami, za to Niedźwiedzie nie chcą spać w ogóle i są tak wnerwione, że jeśli tylko nie nażrą się w ludzkich śmietnikach opakowań po xanaksie, to roznoszą wszystko, co tylko wejdzie im w drogę! Susza, smog, próchnica i wszechobecna zgnilizna! Byt lasu jest śmiertelnie zagrożony!”

„A od kiedy to patyk jest takim specjalistą od bytu?” – wtrącił lekceważąco Lis. „Skoro już o tym mowa! Wiecie, co mówią ludzie o tym, gdzie można wsadzić sobie szyszkę?” – zapytały Krzaki Malin. „W ziemię! Szyszki w ziemię, Pisklęta w gniazda, tak zawsze było i tak być musi!” – zawyrokowały Korzenie. I choć przez chwilę wydawało się, że wszyscy raczej się zgadzają, zebranie wkrótce przemieniło się we wzajemne pokrzykiwanie, Drzewa przedstawiły szumiące zapowiedzi czegoś tam, Poziomki starały się trzymać poziom, ale w końcu, jak zwykle, Kurkom puściły nerwy, Wilki zarzuciły Niedźwiedziom dorzynanie watahy, Brzoza dała Świerkowi z liścia (Buk jeden wie czemu…), Korowi Obrońcy Drewna podzielili się na frakcję umiarkowaną (Podkorowi Obrońcy Drewna) i rewolucyjną (Hardcorowi Obrońcy Drewna), w końcu dyskusja zeszła na Manowce, Manowce powiedziały, że w takich warunkach to one dyskutować nie będą, i całe zebranie zakończyło się tym samym co zawsze, czyli niczym szczególnym. Wszyscy rozeszli się w podgrupach do swoich zajęć. W podgrupach zresztą czuli się najlepiej, wzajemnie się wspierali, każdy z każdym zgadzał się we wszystkim i każdy każdemu przedstawiał tysiące przykładów świadczących o tym, że podgrupa ma rację. Najlepsze zaś samopoczucie panowało tradycyjnie od stuleci w podgrupie Dębów. Trudno się dziwić – potężne i majestatyczne, górowały nad puszczą, a przypisywana im do tego mądrość często okazywała się samosprawdzającą się przepowiednią. Dębowa społeczność miała też swoich własnych faworytów. Nie tylko te wysokie, ale także giętkie, te o ciekawych, pokręconych kształtach, niebanalne wyrastały na lokalne gwiazdy, uwielbiane i podziwiane przez swych towarzyszy, którzy w swej atencji uchylali się, aby wybrańcom więcej słońca zapewnić, i ustępowali korzeniami z drogi. Najulubieńszy zaś ze wszystkich był dąb Bartek, piękny, mądry, o zabawnie wijących się gałęziach i korzeniach. Jakież było więc zdumienie wszystkich, gdy pewnego poranka, po okresie niezwykle intensywnych opadów, na jednej z gałęzi Bartka ukazała się… szyszka! Oczywiście Bartek nie był drzewem banalnym, wiele można się było po nim spodziewać, ale ten fakt sprawił, że wszystkim drzewom liście stanęły dęba, i nawet Manowce zdębiały. Od pierwszego słowa krytyki ze strony swoich pobratymców do wycięcia Bartka w pień upłynął niespełna tydzień. Skądinąd nie było specjalnie czasu, aby roztrząsać te wydarzenia, gdyż kierownictwo Piskląt i Szyszek, w porozumieniu z Dyrekcją Lasów Państwowych, podpisało niezwykle lukratywny kontrakt na wykarczowanie całego lasu i stworzenie Narodowego Parku Rozrywki Polskiej Rodziny „Las Vegas”.

Maciej Stuhr, aktor. Wszechstronny. Gra, jak nie pisze. Pisze, jak nie gra.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze