1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Nie oglądaj się

Nie oglądaj się

Thriller psychologiczny oparty na grozie płynącej nie z rzeczywistości zewnętrznej, lecz z nas samych, z tego, co w nas nierozpoznane.

Piękna pisarka Jeanne wkrótce po napisaniu powieści autobiograficznej zaczyna zauważać niepokojące zmiany w najbliższym otoczeniu i w sobie samej. Zmieniają się twarze jej dzieci i męża, widzi w lustrze zmiany w swoim wyglądzie. Nie potrafi wytłumaczyć, co się z nią dzieje, coraz częściej traci panowanie nad sobą. W końcu również jej matka przekształca się w zupełnie inną kobietę. Jeanne podejrzewa, że coś przed nią ukrywa. Bohaterkę zaczyna prześladować fantom małej dziewczynki, za którym postanawia podążyć. Reżyserce zręcznie udaje się wykorzystać do budowania napięcia znany powszechnie lęk przed utratą tożsamości. Proces, który dokonuje się w głównej bohaterce, jest uzasadniony psychologicznie – uruchomiony został przez pisanie autobiografii, konieczność wywołania najwcześniejszych wspomnień. Końcowa reintegracja osobowości Jeanne zaprzecza hasłu zawartemu w tytule: samopoznanie wymaga oglądania się za siebie, zaakceptowania prawdy, która tkwi w przeszłości.

Ne te retourne pas, Francja/Belgia/Włochy 2009, Reż. Marina De Van, Wyk. Sophie Marceau, Monica Bellucci, Andrea Di Stefano, Brigitte Catillon, Dystr. Kino Świat

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze