1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Kobieta która pragnęła mężczyzny

Kobieta która pragnęła mężczyzny

Karen (Sonja Richter), fotograf mody, w paryskiej kawiarni przypadkiem trafia na mężczyznę o imieniu Maciek, który objawia się w jej snach (w tej roli Marcin Dorociński). Mężczyzna budzi w niej na tyle silną namiętność i pożądanie, że wkrótce zostają kochankami. Oboje jednak mają rodziny: on w Warszawie, a ona w rodzinnej Danii. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy Karen wraz z rodziną przyjeżdża do Polski.

"Kobieta, która pragnęła mężczyzny" to obraz nierówny i przede wszystkim popadający we wszelkie możliwe schematy gatunku. O ile pierwsza część, ukazująca pierwsze spotkania Maćka i Karen jest jeszcze w miarę zajmująca (choć głównie dzięki przekonującej grze aktorów),  to część druga właściwie burzy wszystko. Nadmierny dramatyzm, inwazyjna muzyka i wtórność sprawiają, że cała historia bardziej irytuje niż zachwyca.

Spora część akcji filmu rozgrywa się w Warszawie, jednak miasto nie zostało pokazane życzliwym okiem reżysera. Nie licząc krótkiej (i niezbyt efektownej) panoramy na Pałac Kultury, przyjdzie nam obcować z kompletnie zaniedbanymi ulicami warszawskiej Pragi, przypominającej bardziej zapomniane przez diabła miasto trzeciego świata, pełne meneli i starych ludzi oraz budynków z obdrapanymi ścianami, niż europejską stolicę.

Aktorzy dają z siebie wszystko i wypadają naprawdę dobrze na tle całego obrazu. Sonja Richter świetnie poradziła sobie z rolą artystki,  która płynnie przechodzi od silnego pożądania do niemal psychozy. Dorociński to z kolei chyba nasz najlepszy w tej chwili towar eksportowy. Jego Maciek to trochę tajemnicza i niejednoznaczna postać, i taką już zostaje właściwie do samego końca.

Sam film, reklamowany jako odważny erotyk, nie wychodzi tak naprawdę poza to,  co już mogliśmy zobaczyć w całym szeregu – lepszych i gorszych – produkcji tego typu. "Kobietę, która pragnęła mężczyzny" należy usytuować właśnie gdzieś pośrodku. Nie jest to film kompletnie nieudany, ale daleko mu do "Ostatniego tanga w Paryżu".

Kvinden Der Drømte Om En Mand, Czechy, Dania, Francja, Polska 2010, reż. Per Fly, wyk. Sonja Richter, Marcin Dorociński, Michael Nyqvist, dystr. Gutek Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze