1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Ebooki pod choinkę

123rf.com
123rf.com
Książki należą od lat do najpopularniejszych prezentów świątecznych. Coraz częściej obok książki papierowej „pod choinkę“ trafia jej elektroniczny odpowiednik: ebook lub audiobook. 

Jeszcze do niedawna nowości na rynku ebooków pojawiały się z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do książek tradycyjnych, ale obecnie większość tytułów ukazuje się jednocześnie w obu wersjach. W prezencie świątecznym możemy więc podarować aktualny bestseller. Najchętniej kupowane są eksiążki z kategorii kryminał i sensacja (19,5%), literatura piękna (17 %), fantastyka (9,8%), literatura faktu (5,8%) oraz romans i erotyki (5,5%). Jak pokazują wyniki Virtualo, w ostatnich miesiącach największą popularnością cieszyły się takie tytuły, jak: „Lampiony” Katarzyny Bondy, „Małe życie” Hanya Yanagihara, „Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 do dziś” Howarda Zinna, „Droga królów” Brandona Sandersona, „Behawiorysta” Remigiusza Mroza, „Królow” Elżbiety Cherezińskiej czy „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins.

Ebooki i audiobooki są dostępne w coraz lepszych cenach. Średnia cena pojedynczego ebooka w najpopularniejszych kategoriach wynosi 19,80 zł, więc jest o 20-30 % niższa od książki drukowanej. Do tego niejednokrotnie organizowane są promocje umożliwiające zakup wybranych tytułów nawet 50% taniej czy wręcz w cenie 9,90 zł. Atrakcyjne ceny, duża dostępność tytułów, brak kosztów wysyłki i długiego oczekiwania na przesyłkę – to ogromne zalety książek elektronicznych, które coraz częściej przemawiają za kupnem literatury właśnie w takiej formie.

W naszym życiu coraz większą rolę odgrywa mobilność i eksiążki odpowiadają na tę potrzebę. Ponad 87% respondentów badania Virtualo podaje, że czyta ebooki na czytnikach, 8% na tablecie, 3% na smartfonie i tylko 2% na ekranie laptopa lub monitorze komputera. Urządzenia umożliwiające odczytanie książki elektronicznej są lekkie. Pod ręką można więc mieć jednocześnie kilkaset tytułów bez konieczności dźwigania ciężkich książek. Nic więc dziwnego, że książka elektroniczna staje się coraz bardziej pożądanym prezentem świątecznym.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze