1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Czym byłaby ojczyzna, gdyby nie miała imienia?

Czym byłaby ojczyzna, gdyby nie miała imienia?

fot. Anna Kowalska
Zobacz galerię 10 Zdjęć
Litwa Mickiewicza i Litwa Stasysa- Czy mają ze sobą coś wspólnego? Litwa pierwszej połowy XIX wieku, zaklęta w Balladach i romansach oraz Litwa z drugiej połowy wieku XX, zatrzymana w czarno-białym kadrze artysty o międzynarodowej sławie. Co to za przestrzenie? Gdzie są położone? A może - jak podpowiada autor wystawy, Jarosław Mikołajewski – wymykają się one kategoriom ziemskim? Może to obszar serca i duszy?

 

Niepublikowane ilustracje do Ballad i romansów…

Pierwsza część wystawy wprowadza nas w umowny świat pracowni artysty. Ukazuje warsztat jego pracy i powstałe tu rysunki. Zaprezentujemy siedem, niepublikowanych dotąd ilustracji do Mickiewiczowskich ballad. Kolejne etapy ekspozycji wprowadzają nas w świat osobistej, „litewskiej” wyobraźni Stasysa, niekoniecznie osadzonej w słowie poety. Prezentujemy grafiki, fotografie, wychwytujące codzienne sytuacje mieszkańców litewskiej prowincji oraz słynne Smutki – drewniane maski, rozwinięte w przestrzenne aranżacje parateatralne.

 

Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i Stasys Eidrigevicius

Wystawa Stasysa Eidrigeviciusa w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie jest zdarzeniem porządku poetyckiego. Poetyckiego starcia i spotkania rzeczywistości na pozór niezestawianych, choć mających to samo imię: Litwa. Na początku było pytanie, czy człowiek urodzony, uformowany na Litwie jako człowiek i jako artysta, od lat mieszkający w Polsce, rozpoznaje się w Litwie Mickiewicza. „Wiesz… – odpowiedział Stasys po niedługim namyśle – Zrobiłem kiedyś kilka ilustracji do Ballad i romansów. Jakieś trzydzieści lat temu. Były raz wystawione, lecz nie były publikowane”.  Rzeczą oczywistą było więc powiedzieć: „To pokaż”. Reszta potoczyła się sama.

 

Zapraszamy do Muzeum Literatury od wernisaż: 11 października 2018, godzina 18.00, Rynek Starego Miasta 20

Wystawa będzie trwała do 31 grudnia 2018 roku.

 

 

Pomysłodawca wystawy: Jarosław Mikołajewski

Kuratorki: Joanna Pogorzelska, Zuzanna Rosińska-Waś

Projekt plastyczny wystawy: Joanna Dymmel

Projekty graficzne: Dominika Raczkowska

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze