1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Kino Atlantic - przedpremierowe kino w samym sercu Warszawy

Kino Atlantic - przedpremierowe kino w samym sercu Warszawy

Kino Atlantic kiedyś i dziś, fot. materiały kina Atlantic
Kino Atlantic jest jednym z najczęściej wybieranych kin przez warszawiaków, nie tylko ze względu na świetną lokalizację, ale również klimat, którego brakuje nowoczesnym multipleksom.

Kino Atlantic to obecnie najstarsze kino w Warszawie. Widzowie mogą tu zobaczyć przedpremierowo najważniejsze tytuły, nawet kilka tygodni przed oficjalną premierą. Dodatkowo często odbywają się pokazy specjalnie z udziałem twórców tj, reżyserów, aktorów, producentów. Podczas takich spotkań kinomaniacy mają niepowtarzalną okazję dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat procesu powstawania filmu oraz zadać pytania.

Historia z Chmielnej...

Gdy w 1930 roku cały kraj pogrążał się w kryzysie międzywojennym, w podwórku XIX wiecznej kamienicy samego centrum Warszawy otwarto Kino Atlantic. Stolica miała już wtedy kilka kin, lecz te prześcigało je komfortowym, jak na tamte czasy, wyposażeniem oraz wystrojem architektonicznym. W Kinie Atlantic wyświetlano filmy z dźwiękiem (podpisanie umowy z amerykańską centralą Fox Marietone News umożliwiło organizowanie pokazów fonicznych kronik filmowych z aktualnościami ze świata). Atlantic było pod tym względem pionierem. Już wtedy zyskało markę, której trudno było dorównać. Stało się luksusowym kinem, prestiżowym miejscem spotkań Warszawiaków.

Kino Atlantic w 1969r., fot. Józef Kicman

W 1944 roku doszło do pożaru, podczas którego kamienica na Chmielnej stanęła w ogniu. Budynek kina przetrwał jednak niemal bez szwanku. Gruntowny remont, który przeprowadzono jeszcze bardziej wpłynął na podkreślenie rangi. Otwarcie nastąpiło już rok później, bo 19 września 1945 roku, a zainteresowanie mieszkańców stolicy było ogromne. W latach 60. kino przeszło kolejną modernizację i okrzyknięto je najpiękniejszym i najbardziej eleganckim kinem w Warszawie.

Dziś Kino Atlantic, nie straciło swojego uroku, a dzięki kolejnym remontom nie ustępuje współczesnym standardom i spełnia wymogi nowoczesnego kina. Posiada cztery niezależne, klimatyzowane sale, dysponujące supernowoczesnymi ekranami i komfortowymi miejscami, najwyższej klasy systemy dźwiękowe oraz najnowocześniejszy sprzęt do odtwarzania filmów. Kino ma również dwie sale (A i B znajdujące się na parterze) przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Atlantic, jako jedno z niewielu warszawskich kin, wyróżnia się niezależnością (nie należy do żadnej sieci).

Kino przy Chmielnej 33, jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Warszawie. Widzowie cenią sobie wyselekcjonowany repertuar, kameralną atmosferę i doskonałą lokalizację w samym sercu stolicy.

Zapraszamy do odwiedzania kina przy Chmielnej 33, szczególnie przy okazji wyświetlania filmów w ramach cyklu, który miesięcznik "Sens" (Wydawnictwo Zwierciadło) współtworzy wraz Kinem Atlantic. Cykl SENS KINA to spotkania psychologiczne wokół współczesnego kina z silną postacią kobiecą na pierwszym planie. Pokazujemy najgorętsze premiery filmowe tego sezonu, a po seansie zapraszamy na rozmowy z ich twórcami oraz psychologami. Wspólnie odkrywamy SENS tego, co artysta chciał powiedzieć, a co widz odnalazł dla siebie.

Do tej pory w ramach cyklu SENS KINA można było obejrzeć takie filmy jak: Przedszkolanka (2018, reż. Sara Colangelo), Gloria Bell (2018, reż. Sebastián Lelio), Słodki Koniec Dnia (2019, reż. Jacek Borcuch) oraz Ciemno prawie noc (2019, reż. Borys Lankosz).

Kino Atlantic ul. Chmielna 33 00-021 Warszawa e-mail: kino@kinoatlantic.pl

Więcej informacji o kinie na

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze