1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Łukasz Modelski „Dziewczyny wojenne”

Łukasz Modelski „Dziewczyny wojenne”

fot. materiały prasowe
Kilka lat temu na łamach magazynu dla kobiet ukazał się artykuł o Polkach związanych z podziemiem niepodległościowym w czasie II wojny światowej i w okresie stalinizmu. Ten na pozór niemagazynowy wątek wzbudził zainteresowanie na tyle duże, ze do autora zwrócił się wydawca zainteresowany rozszerzeniem tematu w książce.

I stały się „Dziewczyny wojenne” –  wspomnienia  jedenastu kobiet, których  młodość  przypadła na okres okupacji.  Ich opowieści nie mają w sobie nic z nudnego kombatanctwa.  Z pewnością przyczynia się do tego forma zapisu, bliska oral history: rwana narracja, kolokwializmy,  niekiedy powtórzenia . Chwała redaktorowi, który dał się przekonać do pozostawienia takiego  chropowatego , miejscami na pozór niezręcznego stylu.  Zyskaliśmy w ten sposób zupełnie wyjątkowy przekaz, poruszający swoją autentycznością.

To kolejna książka, która przeciwstawia się stereotypowi, że wojna to męska sprawa.  Bohaterki uczestniczą w niej naprawdę.  Nie tylko w służbach pomocniczych czy na tyle frontu, ale też w pierwszej linii jako snajperzy, lotnicy.  A przy tym, wśród okrucieństwa wojny, niepewności jutra, utraty bliskich chcą zachować swoją kobiecość i intymność.

Wydawnictwo Znak, 2011

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze