1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Mistrzowie Kina Mastercard” – cykl filmów festiwalowych w Multikinie

"Ból i Blask", reż. P. Almodovar (Fot. materiały prasowe)
Ambitne, festiwalowe kino, ważne i nagradzane filmy, które skłaniają do dyskusji – w lutym w Multikinie wystartował cykl „Mistrzowie Kina Mastercard”, skierowany do koneserów kina. Do udziału w projekcie zaproszono Grażynę Torbicką i Michała Walkiewicza. 

Od lutego w każdy poniedziałek na ekranach kin sieci Multikino prezentowane są filmy specjalnie wyselekcjonowane przez najbardziej renomowaną popularyzatorkę dobrego kina w Polsce Grażynę Torbicką i redaktora naczelnego portalu Filmweb.pl Michała Walkiewicza. W wybranych kinach sieci Multikino prezentowane są tytuły, które zyskały uznanie krytyków i podbiły serca publiczności na europejskich i światowych festiwalach filmowych.

W ramach cyklu projekcję każdego tytułu poprzedza premierowy odcinek programu „Mistrzowie Kina Mastercard”, prowadzony przez dwójkę krytyków. Po projekcjach na dużym ekranie odcinki programu można zobaczyć także na portalu Filmweb.pl. Grażyna Torbicka i Michał Walkiewicz na dwa głosy wprowadzają widzów w tematykę filmu, akcentują najbardziej interesujące aspekty, lokują film w szerszym kontekście i zwracają uwagę na detale, których analiza może rzucić nowe światło na całość.

Projekt „Mistrzowie Kina Mastercard” realizowany jest aż w 16 kinach sieci Multikino: w Warszawie (w kinach na Targówku i Ursynowie), Poznaniu (w Multikinie Malta), Gdańsku, Sopocie, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Olsztynie, Pruszkowie, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy i Kielcach.

Najbliższym filmem prezentowanym w ramach projektu będzie "Ból i Blask" - ostatni film jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, Pedro Almodóvara. Doskonałe recenzje, łzy wzruszenia i 10-minutowa owacja po seansie – to tylko kilka reakcji na film. Twórca „Wszystko o mojej matce” i „Porozmawiaj z nią” opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi.

„Ból i blask” to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penélope Cruz, oraz – przede wszystkim – z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. Festiwalu w Cannes. Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?

„Ból i blask” to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie, jak podkreśla światowa krytyka, najlepszy film w jego karierze. To pełne emocji dzieło na miarę „Osiem i pół” Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca swoją niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość z poczuciem humoru, będzie można obejrzeć w wybranych kinach sieci Multikino ze wstępem Grażyny Torbickiej i Michała Walkiewicza. Wyjątkowe pokazy w cyklu „Mistrzowie Kina Mastercard” już 4, 11 i 18 listopada.

Kolejnym tytułem w ramach Cyklu będzie film „Nie ma nas w domu” Kena Loacha – już 25 listopada i 2 grudnia w wybranych kinach sieci Multikino.

Szczegóły, aktualny repertuar i więcej informacji o cyklu „Mistrzowie Kina Mastercard” na .

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze