1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Książki na prezent dla kobiet

Książki na prezent. (Fot. iStock, materiały prasowe)
Zobacz galerię 9 Zdjęć

My, kobiety jesteśmy wymagającymi czytelniczkami – w literaturze szukamy prawdziwych, ludzkich emocji, fascynujących historii i niebanalnych bohaterów. Oto  tytuły, które nas urzekły i skradły nasze serca – idealne książki na prezent dla kobiet. 

Ałbena Grabowska „Matki i córki”

Bohaterkami książki są prababka, babka, matka i córka – cztery niezwykłe kobiety, które przeszły przez piekło i niosą za sobą cztery tajemnicze historie, splątane kłamstwami i niedopowiedzeniami. Maria w pogoni za miłością dotarła na Sybir. Sabina była więziona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrucku, gdzie wykonywano eksperymenty na kobietach. Magdalena straciła męża i samotnie wychowywała dziecko w trudnych czasach PRL-u. Wreszcie Lila, która przyszła na świat w momencie, w którym umierał jej ojciec – teraz stara się zrozumieć przeszłość i nauczyć żyć zdając sobie sprawę z tego, że jest dzieckiem niechcianym. To atrakcyjna dla czytelnika, choć poruszająca niezwykle trudne tematy opowieść, która niesie za sobą głębokie prawdy o człowieku. W powieści Ałbeny Grabowskiej nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać – to książka na prezent dla silnej kobiety o silnych kobietach. 

"Matki i córki", Ałbena Grabowska, Wydawnictwo Marginesy, cena: ok. 26 zł

Olga Tokarczuk „Księgi Jakubowe”

Każda pozycja naszej świeżo upieczonej noblistki Olgi Tokarczuk to znakomita książka na prezent. Dla tych z nas, które od literatury oczekują czegoś więcej i są gotowe na prawdziwe intelektualne wyzwanie szczególnie polecamy „Księgi Jakubowe”. To książka napisana z niezwykłym literackim rozmachem, wymagająca, zmuszająca do głębokich refleksji, bogata w przeróżne źródła i konteksty. Olga Tokarczuk opowiada o różnorodności kulturowej i religijnej ludzi XVIII, pośród których stawia Jakuba Franka i to właśnie jego postać sprawia, że książka znacznie wyrasta poza ramy zwykłej opowieści historycznej. Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci – „Księgi Jakubowe” to powieść monumentalna, taka, która całkowicie wchłania i wprowadza w trans. 

"Księgi Jakubowe", Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie, cena: ok. 58 zł

Joanna Kuciel-Frydryszak – „Służące do wszystkiego”

„Białe niewolnice” – grupa kobiet z najniższej warstwy społecznej w przedwojennej Polsce, które uciekały z wiejskiej biedy w poszukiwaniu lepszego życia. Lepsze życie oznaczało pracę jako służąca u mieszczańskich rodzin, praca – wykorzystywanie, niedocenienie, upokarzanie, brak praw do urlopu, kąt w kuchni, parę groszy, chleb i zupę. Joanna Kuciel-Frydryszak w swojej książce „Służące do wszystkiego” opisała trudne losy jednej z najbardziej zapomnianych grup zawodowych w Polsce. To opowieść o kobietach żyjących jak niewolnice, bez których ówczesny świat nie mógłby istnieć. 

„Służące do wszystkiego", Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy, cena ok. 39 zł

Bernard MacLaverty  „Przed końcem zimy”

Mistrz irlandzkiej prozy Bernard MacLaverty tym razem w ujmującej historii małżeństwa z długim stażem, które, by przełamać ciążącą na nich rutynę, zdecydowało się wybrać do Amsterdamu na kilkudniowe wczasy. Okazało się jednak, że zimowe krajobrazy i lodowaty wiatr znad Morza Północnego nie sprzyjają wspólnym wycieczkom i spacerom, a wszechobecny chłód zajrzał również do życia bohaterów. On zabija nudę kolejnym drinkiem, ona zmęczona monotonią ciągle myśli o rozwodzie. To książka na prezent dla kobiety, która lubi literaturę celebrować – napisana pięknym językiem, skłaniająca do refleksji i głęboko przemyślana przez autora opowieść przede wszystkim o uczuciach. 

"Przed końcem zimy", Maclaverty Bernard, Wydawnictwo Agora, cena: ok. 35 zł

Jojo Moyes „Kolory pawich piór”

„Kolory pawich piór” to niepublikowana wcześniej w Polsce powieść uwielbianej przez kobiety na całym świecie Jojo Moyes, autorki „Zanim się pojawiłeś”, „Kiedy odszedłeś” i „Moje serce w dwóch światach”. Akcja powieści toczy się w dwóch perspektywach czasowych – roku 1963 i 2001, a bohaterkami są dwie kobiety Athene i Suzanna. Athene to piękna, wyrachowana i nastawiona wyłącznie na własne dobro kobieta, która porzuciła luksusowe życie i zamożnego męża dla domokrążcy. Suzanna – zagubiona we własnym świecie, a mimo  wszystko wyrazista i temperamentna, szuka przynależności do własnej rodziny, nad którą wisi tajemnica śmierci jej matki. To opowieść zbudowana na barwnych osobowościach kobiet, poruszająca temat trudnych życiowych decyzji – perfekcyjna książka na prezent dla wielbicielek stylu Jojo Moyes.

"Kolory pawich piór", Moyes Jojo, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, cena: ok. 33 zł

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze