1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Sztuka w czasie pandemii. Flagi - wystawy prac Moniki Drożyńskiej

Sztuka w czasie pandemii. Flagi - wystawy prac Moniki Drożyńskiej

Projekt Dwa Moniki Drożyńskiej. (Fot. Monika Stolarska)
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Monika Drożyńska, artystka, performerką i autorką instalacji, uprawia sztukę zaangażowaną. A dosłownie rzecz ujmując, haftuje sztukę zaangażowaną. Jej ostatni projekt "Flagi" można oglądać w Warszawie i w Gdańsku.

Monika Drożyńska wybrała ciekawą formę sztuki - haftuje ręcznie na tkaninie.  Realizuje projekty zaangażowane, które często odnoszą się do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej. Jej pracy przypominają sztandary, na których haftowane godzinami hasła wybrzmiewają niczym protest wobec otaczającej rzeczywistości.

Monika Drożyńska poprzez sztukę staje w obronie kobiet (Fot. Grażyna Makara)

Najnowszy projekt Flagi nawiązuje do sytuacji pandemii koronawirusa. Artystka zaczęła pracę nad nim w czasie lockdownu. Charakterystycznym elementem projektu jest wyhaftowany znak palców rozpostartych w geście Victorii, z zaznaczeniem odległości między nimi, dwóch metrów, czyli dystansu, który w obecnej sytuacji może uratować zdrowie i życie.

Flagi, Monika Drożyńska, dwa, biennale warszawa. Fot. (Monika Stolarska)

- Symbol oddaje frustrację i bezradność, w której znalazło się podczas pandemii wielu mieszkańców krajów na całym świecie. Z jednej strony czuliśmy potrzebę zaprotestowania, a z drugiej było ono praktycznie niemożliwe - mówi artystka.

Pierwsza flaga została zaprezentowana w Galeriach „Arsenał” w Białymstoku oraz Poznaniu. Poza tym flagi pokazuje Biennale Warszawa, Biuro Wystaw/Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, poleciały też do Izraela i Berlina.

Two, praca Moniki Drożyńskiej 2020 (Fot. Mateusz Torbus)

Od 14 sierpnia 28 flag będzie prezentowało Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku w ramach projektu  Solidarni z dystansem!” organizowanego z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Natomiast 15 sierpnia Biuro Wystaw w Warszawie otworzy indywidualny pokaz Moniki Drożyńskiej pt. “Dwa znaczy my”. Wystawa będzie poruszała tematykę kryzysu. Tu będzie można zobaczyć także tkaninę Dwa/Pół która jest matką flagi Dwa.

Od 10.8 do 31.08 Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk Od 15.08 do 15.09 Biuro Wystawa, Warszawa. Wystawa indywidualna “Dwa znaczy my”

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze