1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Książki z sensem, które warto przeczytać w tym miesiącu

Redakcja miesięcznika \
Redakcja miesięcznika "Sens" poleca 6 książek, które warto przeczytać w marcu. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Oto kilka nowości wydawniczych, które polecamy waszej uwadze w marcu. Życzymy miłej lektury!

"Joga piękna", Marta Kucińska, wyd. Septem

To, że pojęcia "ciałopozytywność" i aging zyskują - i bardzo słusznie - na popularności, nie oznacza, że musimy przyjmować wszystkie zmiany, które zachodzą w naszym organizmie, na zasadzie: „no cóż, w tym wieku...” Wprost przeciwnie, wraz z fizjologicznym starzeniem się ciała, potrzebuje ono większej troski, niż kiedy jesteśmy bardzo młodzi. I nie mam tu na myśli kosztownych zabiegów, a codzienną dbałość o zdrowy wygląd. Marta Kucińska, konsultantka ajurwedy oraz twórczyni bloga Joga Piękna, przekonuje, że połączenie ćwiczeń mięśni twarzy z treningiem oddychania, dietą oraz świadomą mimiką daje spektakularne efekty. Propozycje ćwiczeń, masaży i wiele praktycznych wskazówek można znaleźć w jej poradniku.

 \ "Joga piękna", Marta Kucińska, wyd. Septem

"Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje", Peter H. Diamandis, Steven Kotler, wyd. Poltext

Obyś żył w ciekawych czasach... No cóż, dziś na pewno w takich żyjemy. Choćby dlatego, że doświadczamy nieznanego wcześniej rozwoju technologicznego, który w związku ze zjawiskiem tzw. konwergencji, czyli wzajemnego oddziaływania zmian z różnych obszarów życia – jeszcze przyspieszy. Zmiana napawa lękiem, więc nieraz wolimy pozostać w strefie komfortu, nawet jeśli oznacza to niewygodę (np. szukamy kiosku, zamiast kupić bilet autobusowy w automacie). Jednak odrzucanie technologii będzie coraz bardziej skazywać na wykluczenie. Zatem warto uruchomić ciekawość, bo już w najbliższej dekadzie czekają nas fascynujące innowacje.

 \ "Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje", Peter H. Diamandis, Steven Kotler, wyd. Poltext

"Kompleks Boga", Piotr Rozmus, wyd. Sonia Draga

Co wspólnego może mieć czterdziestoletni singiel spekulujący gruntami z lubianą wykładowczynią uniwersytecką? – zastanawiają się szczecińscy policjanci, gdy kolejno trafiają do nich zgłoszenia o zaginięciu obojga. Jeszcze trudniej będzie im połączyć tę parę z dalszymi zaginionymi. Jednak w umyśle porywacza wszystko jest logiczne, doskonale wie, za co karze (niczym spawiedliwy Bóg) – bo taka przyświeca mu idea – swoje ofiary. I siebie. Nawet jeśli postaci są przerysowane a ostateczne wyjaśnienie motywacji sprawcy nieco akademickie, to autorowi udaje się utrzymać napięcie przez całą powieść. Oderwałam się od niej dopiero po ostatniej kropce, jakoś o trzeciej nad ranem...

 \ "Kompleks Boga", Piotr Rozmus, wyd. Sonia Draga

"Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie", Alex Rovira, Francesc Miralles, wyd. Czarna Owca

Wyposażone w poczucie własnej wartości dzieci w dorosłym życiu dadzą sobie radę w każdych okolicznościach. Nawet jeśli nie będą znały angielskiego ani nie dostaną się do szkoły z najlepszej dziesiątki. Na czym może polegać wspieranie zdrowej samooceny u dziecka? Przede wszystkim na szacunku dla niego i niezbywaniu jego pytań. Oczywiście, nie chodzi o to, by patetycznie ogłaszać: „chodź, kochanie, porozmawiamy teraz o tym, co cię nurtuje”, a wykorzystywać okazje – pomocna będzie w tym książka dwóch hiszpańskich autorów. Zebrali w niej opowieści z różnych stron świata, w których poruszane są takie tematy, jak niezależność, empatia, strata. Dla 10–11-latków może to być samodzielna lektura, młodszym przyda się zaangażowana obecność rodziców.

 \ "Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie", Alex Rovira, Francesc Miralles, wyd. Czarna Owca

"Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach", Tor Åge Bringsværd, wyd. Marginesy

Człowiek człowiekowi wilkiem - mówimy, komentując największą wrogość wobec bliźniego. A może by, nieco przewrotnie, znaleźć w tej maksymie pozytywy, skoro pierwszym przyjacielem rodzaju ludzkiego jest pies, czyli oswojony wilk? Doszło do tego mniej więcej 30 tys. lat temu i jak wynika z książki norweskiego autora – psy przeniknęły wszystkie kultury: od Ameryki Północnej, przez Egipt, po Indie. Były i są bohaterami, obiektami kultu, władcami, postaciami z baśni, mitologii i popkultury. Tor Åge Bringsværd przygotował imponujący zbiór ciekawostek na ten temat. Zdumiewające jest jedynie to, że mimo tylu psich zasług, w języku potocznym funkcjonują tak niegrzeczne wobec nich powiedzenia, jak: „łgać jak pies” czy „wredna suka”...

 \ "Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach", Tor Åge Bringsværd, wyd. Marginesy

"Moc kobiet według Pauliny Młynarskiej" - planer roczny, wyd. Eurograf

„Tak sobie myślę, że niezależnie od wieku i pochodzenia, dopóki jest w nas zdrowy bunt i potrzeba zmieniania świata na lepsze – żyjemy”. Tak Paulina Młynarska zwraca się do czytelniczek we wstępie do rozwojowego planera. Motywując je, by – skoro mają już dość tego, że ciągle ktoś lepiej od nich wie, co powinny robić – przeszły do jedynego działania, na które mają naprawdę wpływ. Czyli... do wewnętrznej batalii nie tylko o odrzucenie zgranych ról, ale i o napisanie własnego scenariusza. W rytmie rocznego cyklu (który można zacząć w dowolnej chwili) Paulina przeprowadza nas przed 12 ról (a może postaci – jak nazywa je psychologia procesu), do których uciekamy się albo które nami kierują w różnych okresach życia. Bez oceniania, czy są dobre, czy złe – autorka dzieli się swoim doświadczeniem, wyniesioną z kryzysów nauką i inspiracjami. Każdy miesiąc poświęcony jest jednemu tematowi, np. wewnętrzne dziecko, marzenia, joga, ale jestem przekonana, że lektura będzie się różniła w zależności od czytelniczki, a proponowane zadania można rozwiązać na wiele sposobów.

 \ "Moc kobiet według Pauliny Młynarskiej" - planer roczny, wyd. Eurograf

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze