1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Książki na wakacje – nowości wydawnicze

Polecamy 5 nowości wydawniczych, po które warto sięgnąć na wakacjach. (Fot. materiały prasowe)
Polecamy 5 nowości wydawniczych, po które warto sięgnąć na wakacjach. (Fot. materiały prasowe)
Jeśli urlop, to tylko z dobrą książką! Polecamy 5 nowości wydawniczych, po które warto sięgnąć na wakacjach – tych na egzotycznej plaży, nad mazurskim jeziorem, czy pośród górskich szczytów.

Fannie Flagg, „Powrót do Whistle Stop”, czyli kontynuacja słynnych „Smażonych zielonych pomidorów”, Wydawnictwo Literackie

Fannie Flagg, „Powrót do Whistle Stop”, Wydawnictwo Literackie. (Fot. materiały prasowe) Fannie Flagg, „Powrót do Whistle Stop”, Wydawnictwo Literackie. (Fot. materiały prasowe)

Sequel tej kultowej powieści to spełnione marzenie kilku pokoleń czytelników. Bo któż z nas nie uwielbiał słynnych „Smażonych zielonych pomidorów” Fannie Flagg, znanych również z hollywoodzkiej ekranizacji? – Z powodu pandemii nie mogłam nigdzie wyjeżdżać. Tęskniłam za domem, do którego nie mogłam wrócić. Tęskniłam za moimi postaciami. Postanowiłam więc napisać powieść, która miałaby szczęśliwe zakończenie i nic wspólnego z polityką, bo jestem nią bardzo zmęczona. Powieść, która wprawi czytelników w dobry humor, a może też przywoła wspomnienia z dzieciństwa – mówi autorka. Tak powstała pełna życzliwości, wesoła i smutna, dobroduszna i przekorna opowieść w niepodrabialnym stylu vintage. O rozstaniach i powrotach, tęsknocie za domem, a także o tym, że każda tajemnica prędzej czy później znajdzie swego odkrywcę.

Jak dobrze wrócić do domu i uściskać starych znajomych! Otóż i oni: Idgie, Julian i jego żona, Opal; kucharka Sipsey; Duży George; szeryf Grady Kilgore; ich dzieci i wnuki. Po tym, jak kawiarnia w Whistle Stop zamknęła swoje podwoje, a stacja kolejowa przestała działać, miasteczko opustoszało. Dzięki świątecznym listom Dot Weems – zero plotek, same fakty! – sąsiedzka więź jednak przetrwała i znów wszyscy byli świetnie poinformowani. Po latach emerytowany weterynarz Bud Threadgoode postanawia odwiedzić miejsce, w którym on i jego matka Ruth Jamison byli tacy szczęśliwi. Zaginięcie starszego pana uruchamia lawinę zaskakujących wydarzeń. Do akcji wkracza właścicielka różowego cadillaca Evelyn Couch, na jaw wychodzą hazardowe grzeszki Idgie, a córka Buda zaczyna nowe życie właśnie wtedy, gdy myślała, że wszystko już za nią. Co więcej, z okazji premiery książki w Wydawnictwie Literackim ukaże się też wznowienie powieści „Smażone zielone pomidory”. Premiera „Powrót do Whistle Stop” już 11 sierpnia.

Kornel Filipowicz, „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Kornel Filipowicz, „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. (Fot. materiały prasowe) Kornel Filipowicz, „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. (Fot. materiały prasowe)

Czytanie słów, które wyszły spod pióra Kornela Filipowicza, jest doświadczeniem tak pięknym, czułym i niebywałym, że chce się tylko więcej i więcej. „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania” to pierwsze dziecięce wyprawy do lasu i nad rzekę. Migotanie odcieni zieleni i pulsowanie zapadającego zmierzchu. Zachwyt, strach, zaciekawienie. Śmiała próba udomowienia mrówek – i zdumienie, że nie chcą żyć w szklanym słoju. Powolny spacer ze zniedołężniałym psem, ostatnim towarzyszem w długim życiu. Wędkowanie, polowanie, wizyta w zoo. Człowiek w naturze, z naturą, przeciw naturze. Filipowicz patrzy okiem wrażliwego przyrodnika, bohaterowie jego opowiadań dojrzewają i zmienia się ich stosunek do zwierząt, roślin i krajobrazu. Wybrane przez Agnieszkę Daukszę opowiadania z przyrodą w roli głównej pokazują Kornela Filipowicza nie tylko jako arcymistrza krótkiej formy, ale przede wszystkim jako pisarza aktualnego, współczesnego, uniwersalnego. Pisarza na dzisiejsze czasy. To książka, która zostaje z nami na długo, być może nawet na zawsze.

Lily King, „Kochankowie i pisarze”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Lily King, „Kochankowie i pisarze”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka. (Fot. materiały prasowe) Lily King, „Kochankowie i pisarze”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka. (Fot. materiały prasowe)

Historia niebanalna, dowcipna, mądra i, wbrew pozorom, dająca ogromną nadzieję. Zachwyca niemal od pierwszych słów. Casey Peabody, zdruzgotana nagłą śmiercią matki, po kolejnym zawodzie miłosnym przybywa latem 1997 roku do Bostonu. Była cudownym dzieckiem golfa, studiowała literaturę, korzystała z prestiżowego stypendium, a teraz pracuje jako kelnerka i wynajmuje maleńki zapleśniały pokój, wygospodarowany w czyimś garażu. Jej korespondencja to głównie zaproszenia ślubne od dawnych koleżanek i pogróżki od windykatorów, którzy ścigają ją za niespłaconą pożyczkę studencką. W wieku trzydziestu jeden lat Casey wciąż pozostaje wierna młodzieńczym marzeniom, z których wielu jej przyjaciół dawno zrezygnowało, wybierając stabilizację. Natomiast Casey pragnie wieść twórcze życie i bezkompromisowo do tego dąży, od sześciu lat nieustannie pracując nad powieścią. Kiedy zakochuje się jednocześnie w dwóch bardzo różnych mężczyznach, jej życie jeszcze bardziej się komplikuje. Walka o spełnienie twórczych ambicji i pogodzenie sprzecznych wymagań sztuki i życia prowadzi do przełomowego kryzysu. Lily King z humorem śledzi zmagania Casey w decydującej fazie życia, tworząc zachwycający portret niezłomnej młodej artystki walczącej o siebie w nieprzyjaznym świecie. Premiera książki „Kochankowie i pisarze” już 6 lipca.

Nina Lykke, „Ostatnie stadium”, Wydawnictwo Pauza

Nina Lykke, „Ostatnie stadium”, Wydawnictwo Pauza. (Fot. materiały prasowe) Nina Lykke, „Ostatnie stadium”, Wydawnictwo Pauza. (Fot. materiały prasowe)

Coś dla tych, którzy lubią opowieści z medycyną w tle. Wątek lekarski jest jednak tylko pretekstem do opowiedzenia historii o pozornym raju, jakim są kraje skandynawskie. Elin od wielu lat pracuje jako lekarz rodzinny. Jest sfrustrowana swoją profesją, hipochondrycznymi pacjentami przybiegającymi do niej z najdrobniejszymi problemami, a także byciem wzorową żoną i matką. Wieczorami wypija butelkę wina i nałogowo ogląda seriale telewizyjne. Jej mąż, Axel, bierze udział we wszystkich możliwych konkursach narciarskich, jest wiecznie nieobecny duchem i zajęty tylko sobą. Pewnego dnia przez pomyłkę Elin wysyła zaproszenie na Facebooku do swego dawnego chłopaka, Bjørna. Konsekwencje, jakie jej działanie za sobą pociąga, wywracają świat Elin do góry nogami. Pełna wątpliwości i dylematów, porzuca dom i zaczyna ukrywać się w swoim gabinecie. Tu rozmyśla o swoim żałosnym małżeństwie i wygłasza kąśliwe uwagi na temat pacjentów. Jedynym jej towarzyszem jest szkielet Tore, którego wyzywający i zjadliwy głos wybrzmiewa w głowie Elin.Elin wie, że w pewnym momencie będzie musiała opuścić swoje schronienie i stawić czoła rzeczywistości, ale coraz głębiej popada w stan katatonii.

Powieść jest satyrą na klasę średnią w systemie państwa opiekuńczego, które uczyniło swoich obywateli otępiałymi, a przy tym wymagającymi i oczekującymi wiecznej młodości, dobrego zdrowia i szczęścia. Nie dziwi zatem, że za tę surową, a zarazem pełną empatii diagnozę, autorka została uznana za jeden z najbardziej nowatorskich głosów literatury.

Christine Dwyer Hickey, „Wąski pas lądu”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Christine Dwyer Hickey, „Wąski pas lądu”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka. (Fot. materiały prasowe) Christine Dwyer Hickey, „Wąski pas lądu”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka. (Fot. materiały prasowe)

Powieść nagrodzona prestiżową Walter Scott Prize. „Wąski pas lądu” to wyjątkowy literacki portret jednego z największych malarzy dwudziestego wieku – Edwarda Hoppera. Książka wręcz przepełniona nostalgią, zupełnie jak jego obrazy.

Cape Cod, 1950 rok. Dziesięcioletni Michael spędza lato ze swoim rówieśnikiem Richiem i jego rodziną. Kiedy pozostawieni sami sobie chłopcy poznają mieszkające w pobliżu małżeństwo artystów, Jo i Edwarda Hopperów, rodzi się między nimi niezwykła przyjaźń.
Ona jest porywcza, obsesyjnie zazdrosna o męża. On, zamknięty w sobie, borykający się z kłopotami zdrowotnymi, sfrustrowany brakiem weny twórczej, zadurza się w pięknej Katherine, ciotce Richiego, której pozostało niewiele życia. To zauroczenie staje się również udziałem Michaela. "Wąski pas lądu" to przejmująca opowieść o samotności i smutku, a także wizja "amerykańskiego snu" w świecie po drugiej wojnie światowej. Jest to zarazem literacki portret jednego z największych malarzy dwudziestego wieku i poruszające studium jego małżeństwa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze