1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Festiwal PERSONA – festiwal sztuki kobiet

(Fot. materiały partnera)
W dniach od 14 do 24 października odbędzie się pierwsza edycja festiwalu PERSONA poświęconego kobietom artystkom. Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie zaprasza na spotkania, debaty, warsztaty i wystawę interaktywną.

Projekt festiwalu wyrósł z niezgody na pomijanie roli kobiet we współtworzeniu polskiej kultury. Zależy nam na przywróceniu właściwej rangi kobietom twórczyniom – mówi Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury i inicjatorka wydarzenia.

Festiwal PERSONA odbywa się po raz pierwszy, ale planowany jest jako festiwal coroczny, poświęcony sztuce kobiet i celebrujący ją. Jego program odzwierciedla bogactwo i różnorodność twórczych kobiet – często pomijanych i niedocenianych w sztuce.

Program festiwalu łączy rożne rodzaje działań artystycznych i spotkań. Wszystkie wydarzenia łączy osoba i twórczość patronki festiwalu – Julii Hartwig. W stulecie jej urodzin festiwal jest okazją do przypomnienia jej dorobku i zaproszenia do twórczej dyskusji inspirowanej jej utworami i osobą.

Spotkania

Wieczór inauguracyjny planowany jest na piątek 15 października. Wtedy zostanie pokazany film „Ułamki codzienności. Julia Hartwig” w reżyserii Elżbiety Rottermund. Odbędzie się także spotkanie z poetą i eseistą Jarosławem Mikołajewskim oraz przyjaciółką i asystentką Hartwig – Anną Piotrowską. Ukoronowaniem wieczoru będzie wernisaż wystawy Dominiki Ruty, która również odpowiada za wizualną stronę całego festiwalu.

Dominika Ruta (Fot. Dominika Ruta)

Każda edycja festiwalu będzie powstawać we współpracy z jedną artystką sztuk wizualnych. W tym roku jest to Dominika Ruta z pracami i działaniami interaktywnymi w Czytelni Elektra, inspirowanymi twórczością Julii Hartwig. W ramach festiwalu odbędą się też spotkania z młodymi reportażystkami, poetkami oraz debata o płci w języku i kulturze.

Na zakończenie festiwalu i cyklu spotkań – 24 października – Beata Stasińska rozmawiać będzie z Andą Rottenberg o wolności w życiu i w sztuce.

Anda Rottenberg (Fot. Dawid Żuchnowicz)

Wydarzenia specjalne

W ramach festiwalu odbędą się dwa spektakle odnoszące się do doświadczeń kobiet i tworzone przez kobiety. 14 października spektakl taneczno-ruchowy Fundacji Sztuka Ciała – „Kobieta Kalendarz” i 24 października spektakl reporterski „Spis Kobiet” Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Tego samego dnia artystki tworzące spektakl przeprowadzą warsztat etnodramaturgiczny – „Herstorie miasta”.

Spektakl taneczno-ruchowy „Kobieta Kalendarz” (Fot. Sylwia Zawadzka)

Spektakl reporterski „Spis Kobiet” (Fot. Piotr Nykowski)

W sobotę 16 października odbędzie się wyjątkowy performance poetycki według scenariusza i w reżyserii Tomasza Cyza z udziałem: Sławomiry Łozińskiej, Doroty Landowskiej, Karoliny Gorczycy, Anny Próchniak i Weroniki Humaj. Pięć aktorek w różnym wieku, o różnym doświadczeniu, głosie i temperamencie w zaaranżowanej przestrzeni przeczyta pojedynczemu widzowi wybrane przez siebie utwory Julii Hartwig. Kilkuminutową wizytę w każdym z pokoi zakończy teatralizowany finał.

Serdecznie zapraszamy na całość festiwalu. Wejściówki i informacje na stronie bilety.mik.waw.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze