1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

O tym się mówi – spektakl „Byk” na podstawie tekstu Szczepana Twardocha

Szczepan Twardoch na próbie medialnej spektaklu „Byk” (Fot. Andrzej Hulimka/Forum)
Trwają próby do spektaklu „Byk” na podstawie utworu Szczepana Twardocha napisanego z myślą o scenie teatralnej. Wystąpi – Robert Talarczyk. Prapremiera odbędzie się 19 marca br. w Teatrze STUDIO w Warszawie.

Bohaterem monodramu jest Robert Mamok (na scenie Robert Talarczyk), który w dwóch językach – po polsku i po śląsku – zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną.

Wyreżyserowany przez Talarczyka i Twardocha obraz jest opowieścią o mężczyźnie w kryzysie, który m.in. walczy ze swoją winą i słabościami, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem, goryczą.

Reżyserzy do współpracy zaprosili Marcela Sławińskiego – twórcę prestiżowych scenografii filmowych – oraz Aleksandra Nowaka, kompozytora i autora muzyki operowej.

Szczepan Twardoch i Robert Talarczyk na próbie medialnej spektaklu „Byk” (Fot. Andrzej Hulimka/Forum)

Prapremiera sztuki „Byk” zaplanowana jest na 19 marca 2022 na Scenie Malarnia w STUDIO teatrgalerii w Warszawie. Spektakl jest produkcją STUDIO w koprodukcji z Fundacją Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i w partnerstwie z Teatrem Korez. Monodram zostanie pokazany w dniach 26–27 marca w Katowicach, 22–24 kwietnia w Krakowie oraz w maju przed wrocławską publicznością.

Sztuka ukaże się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego 13 kwietnia 2022.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze