1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Czarnobyl – filmy o największej katastrofie atomowej dostępne online

Czarnobyl – filmy o największej katastrofie atomowej dostępne online

Kadr z filmu „Znieważona ziemia” (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Kadr z filmu „Znieważona ziemia” (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Choć od katastrofy w Czarnobylu minęło już 38 lat, jej historia nadal ciekawi i intryguje. Oto filmy o Czarnobylu – fabularne i dokumentalne – które pomagają zrozumieć, jak wielką tragedię przyniosły niedopatrzenia, ludzkie błędy i nieszczęśliwe zbiegi okoliczności.

Artykuł archiwalny

„Znieważona ziemia”

Film fabularny, w którym w głównych rolach możemy zobaczyć Olgę Kurylenko i Andrzeja Chyrę. „Znieważona ziemia” opowiada historię kilku osób i ich rodzin, których życie zostało zdruzgotane przez tragiczny wybuch. 26 kwietnia 1986 roku Ania (Olga Kurylenko) bierze ślub z Piotrem (Nikita Emshanov). Mały Walery (Vladyslav Akulyonok) i jego ojciec Aleksy (Andrzej Chyra), fizyk w czarnobylskiej elektrowni atomowej, sadzą jabłoń. Leśniczy Mikołaj (Vyacheslav Slanko) robi obchód w lesie otaczającym elektrownię. Nagle dochodzi do katastrofy. Piotr jako strażak jedzie do piekła. Aleksy zmuszony do milczenia przez władze woli zniknąć. Dziesięć lat później opuszczone miasto staje się ziemią niczyją i dziwaczną atrakcją turystyczną. Ania jeździ do strefy Czarnobylskiej jako przewodniczka, Walery po to, aby szukać śladów ojca, a Mikołaj pielęgnuje w skażonej strefie zatruty ogród. Do obejrzenia na vod.naekranie.

„Czarnobyl. Wstęp wzbroniony”

Film dokumentalny, który pokazuje Czarnobyl i jego okolice blisko trzydzieści lat po awarii elektrowni. Widzimy w nim nie tylko ruiny elektrowni i położone nieopodal opuszczone miasto Prypeć, ale też wiele innych miejsc związanych z tą katastrofą, w których nierzadko, mimo wszystko, nadal mieszkają ludzie. Dokument pokazuje miejsca dotąd nieznane, w tym między innymi sterownię bloku energetycznego numer 4, gdzie zapadły najważniejsze decyzje doprowadzające do najpotężniejszej tragedii atomowej w historii świata. Film „Czarnobyl. Wstęp wzbroniony” zrealizowała ekipa TVN Turbo z reporterem Jackiem Podemskim na czele. Do obejrzenia online na platformie Player.

„Bitwa o Czarnobyl”

Ten obraz powinien obejrzeć każdy, kto pragnie poznać najlepsze filmy dokumentalne o Czarnobylu. „Bitwa o Czarnobyl” przedstawia przyczyny wypadku, a także sposoby, jakimi ówczesne władze ZSRR starały się niwelować jego skutki zrzucanie do reaktora worków z piaskiem, ołowiu czy też budowę specjalnego sarkofagu mającego przykryć teren wokół elektrowni. Uwzględnia również szczególną rolę nieświadomych zagrożenia żołnierzy i górników, którzy walczyli ze skutkami eksplozji i dążyli do tego, aby uchronić świat przed kolejnym wybuchem, a w konsekwencji sami stali się ofiarami występującego na tym terenie promieniowania. „Bitwa o Czarnobyl” uznawany jest za jeden z najbardziej rzetelnych filmów ukazujących największą katastrofą atomową w historii ludzkości. Do obejrzenia na stronie internetowej czarnobyl.pl.

„Ostatni ludzie Czarnobyla”

Dokument, który doczekał się już trzech części. „Ostatni ludzie Czarnobyla” to emocjonalny obraz z życia samosiołów ludzi, którzy do dziś żyją w Strefie Zamkniętej utworzonej po katastrofie elektrowni jądrowej w 1986 roku. W ich opuszczonych wioskach nie ma bieżącej wody czy sklepu, często brak energii elektrycznej, a oni sami walczą z narastającymi problemami podeszłego wieku. Pomimo trzech dekad spędzonych niemalże w samotności ukazują obraz człowieczeństwa zapomniany w rozwiniętym świecie. „Ostatni ludzie Czarnobyla” do obejrzenia na kanale YouTube Napromieniowani.pl.

„Czarnobyl 1986”

Film o Czarnobylu dostępny na platformie Netflix, który miał być rosyjską odpowiedzią na serialowy hit platformy HBO „Czarnobyl”, a okazał się obrazem powierzchownym i tendencyjnym. To historia strażaka Aleksieja Karpuszina (Daniła Kozłowski, który jest także reżyserem filmu), który odnalazł swoją miłość sprzed lat i udał się na emeryturę. Musi jednak zmienić plany, gdy w Czarnobylu dochodzi do katastrofy. „Czarnobyl 1986” to obraz, który warto oglądać z pewnym dystansem. Do objerzenia na platformie Netflix.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze