1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Ilex dla Ukrainy” – fotograficzna aukcja charytatywna

Yaroslav Koval „Jedyny bocian we wsi Tsineva” (Źródło: materiały prasowe)
Ilex Photo, prestiżowa włoska galeria fotograficzna, inauguruje w Polsce swoją działalność aukcją z udziałem najlepszych ukraińskich fotografów.

Renomowana galeria powstała w Rzymie w 2008 r., aby reprezentować legendy światowej fotografii: Vivian Maier, Rene Burriego, Lettizie Battaglie. Od niedawna stała się pierwszą renomowaną zagraniczną instytucją sztuki wizualnej w całości zarządzaną przez Polaków.

Charytatywna aukcja zdjęć ukraińskich fotografów, zorganizowana przez Ilex Photo, potrwa do 6 kwietnia. Selekcja obejmuje zdjęcia legendarnych twórców, takich jak Nikolay Kolovskyi czy Yuri Rupin, a także współczesnych artystów, wśród których są Yeleny Yemchuk i Maxima Donduyka.

Celem aukcji jest zebranie funduszy na pomoc dla Ukrainy, podniesienie świadomości na temat ukraińskiej kultury oraz wsparcie artystów poprzez ich promocję. Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany na konto ukraińskiej armii.

Piotr Pronobis, współwłaściciel Ilex Photo, zwrócił uwagę na historie artystów, którzy oddali dzieła na licytację:

Niektórzy z naszych fotografów aktywnie walczą w armii, innym ciężko było dostarczyć nam prace przez całkowicie zniszczone domy, w których gromadzili swoje dzieła. Te historie potęgują naszą potrzebę pomocy.

Podczas prac nad aukcją charytatywną uświadomiliśmy sobie fenomen, jaki stanowi ukraińska fotografia. Chcemy pokazać światu więcej dzieł – szczególnie tych z edycji kolekcjonerskich, podpisanych przez artystów – na wystawie w maju w jednej z europejskich stolic fotografii.

24 fotografie od 24 ukraińskich artystów są dostępne do wylicytowania na www.ilexphoto.com/ukraine

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze