1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Film „Młody Platon” z nagrodą miesięcznika „Zwierciadło” na festiwalu Millennium Docs Against Gravity

„Młody Platon”, reż. Declan McGrath i Neasa Ní Chianáin (Fot. materiały prasowe)
Przyznaliśmy „Młodemu Platonowi” nagrodę, bo takich historii i przykładów bardzo nam potrzeba szczególnie teraz, w obliczu wojny w Ukrainie i napływu dotkniętych wojną naszych sąsiadów.

Czy paskudną rzeczywistość można zmienić siedząc i gadając? Po obejrzeniu „Młodego Platona” nietrudno uwierzyć, że można.

Filozoficzne dyskusje, nauka samodzielnego krytycznego myślenia, a co za tym idzie nauka, że konflikty rozwiązuje się na argumenty, że każdego należy wysłuchać, a zdanie swoich rozmówców szanować. Takie metody stosuje Kevin McArevey – dyrektor szkoły podstawowej w Belfaście. Mieście, nad którym wciąż krążą duchy wojny domowej. Konflikt między katolickimi republikanami i protestanckimi lojalistami wcale się przecież nie skończył, o czym świadczą okalane drutem kolczastym mury między charakterystycznymi szeregowymi domami z czerwonej cegły. Tej części Belfastu daleko do idealnego miejsca do życia.

Jak dorastać w cieniu traumy i konfliktu? Jak okiełznać przemoc i rozpacz, jak przerwać traumę, zanim wpłynie na życie kolejnych pokoleń?

W tutejszej szkole podstawowej dla chłopców dyrektorem jest Kevin McArevey – charakterystyczny i charyzmatyczny „pan od filozofii, a po godzinach wielki miłośnik Elvisa Presleya. Na lekcjach ustawia krzesła w kole i organizuje sokratejskie dysputy, uczy krytycznego myślenia, pracuje też z rodzicami uczniów. I jakkolwiek szalony wydawałby się z początku pomysł, że filozofia może być lekarstwem na przemoc, dyskryminację, agresję, dziecięce i młodzieńcze problemy i rozterki, w filmie przekonujemy się, że to ma sens. Zwłaszcza jeśli dodać do tego potężną dawkę zrozumienia i troski.

Każde dziecko zasługuje na metody Kevina McAreveya.

„Młody Platon”, reż. Declan McGrath i Neasa Ní Chianáin na Millennium Docs Against Gravity.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze