1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Charlize Theron – przegląd najlepszych kreacji aktorskich

Charlize Theron ma na koncie wiele nagród filmowych, w tym tę najważniejszą, czyli Oscara. W 2016 roku magazyn „Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. (Fot. Wiktor Szymanowicz/NurPhoto/Getty Images)
Aby udowodnić, że jako aktorka ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko ładną buzię, potrzebowała kilku lat. Gdy oszpeciła się do roli seryjnej morderczyni w filmie „Monster”, od razu dostrzeżono jej talent, a trudy pracy nagrodzono Oscarem. Charlize Theron jest żywym dowodem na to, że piękna aktorka nie znaczy mniej utalentowana czy nie mająca nic do powiedzenia. W dniu jej urodzin przypominamy role, które wyniosły ją na szczyt.

„Adwokat diabła”

Od tego filmu wszystko się zaczęło. Międzynarodową sławę Charlize Theron zdobyła dzięki roli w kasowym przeboju „Adwokat diabła” z 1997 roku. Aktorka zagrała w nim Mary Ann, żonę głównego bohatera – wziętego prawnika Kevina Lomaxa (Keanu Reeves) – który otrzymuje kuszącą ofertę od elitarnej nowojorskiej firmy. Szybko okazuje się jednak, że stawką w grze jest jego życie, życie jego ukochanej, a także… jego dusza. I choć rola Theron nie była pierwszoplanowa, na dobre utkwiła w pamięci widzów.

„Monster”

Kreacja seryjnej morderczyni w „Monster” z 2003 roku do dziś uważana jest za opus mangum Charlize Theron. Oparty na faktach film przedstawia wstrząsającą historię Aileen Wuornos, prostytutki skazanej na śmierć i straconej w 2002 roku za zabicie sześciu mężczyzn. To kawał mocnego kina, które trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Rola Theron spotkała się z uznaniem krytyków, a także wyróżniona została Oscarem. W ten sposób aktorka stała się pierwszą osobą z pochodzącą z południowej Afryki, która otrzymała nagrodę Akademii Filmowej w kategorii aktorskiej.

„Mad Max: Na drodze gniewu”

Theron świetnie sprawdza się również w kinie akcji. Najlepszym tego przykładem jest chociażby rola w „Mad Max: Na drodze gniewu” z 2015 roku. Głównym bohaterem filmu jest prześladowany przez demony przeszłości Max Rockatansky. Mężczyzna wierzy, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka. Pewnego dnia zostaje jednak wciągnięty do grupy uciekinierek z Cytadeli, które ściga mściwy tyran Wieczny Joe. Kobiety prowadzi piękna i charyzmatyczna imperatorka Furiosa. Rozwścieczony władca zrobi wszystko, żeby dopaść buntowników i wymierzyć im karę.

„Atomic Blonde”

Skoro jesteśmy już przy filmach akcji z Charlize Theron, warto wspomnieć również o tej produkcji. Akcja „Atomic Blonde” rozgrywa się w Berlinie w 1989 roku, niedługo przed upadkiem Muru Berlińskiego i wprowadzeniem w życie nowego układu sił pomiędzy światowymi supermocarstwami. Lorraine Broughton, twarda jak stal i uwodzicielska niczym wąż agentka brytyjskiego wywiadu MI6, zostaje wysłana do Niemiec, żeby unicestwić siatkę szpiegowską, która doprowadziła do śmierci tajnego alianckiego agenta. Jeśli jeszcze nie widzieliście, koniecznie musicie nadrobić zaległości.

„Tully”

Uznanie przyniosła jej również rola w dramacie „Tully” z 2018 roku. Theron zagrała w nim kobietę, która stara się być możliwie jak najlepszą matką, choć nie jest to wcale takie łatwe. Gdy na świat przychodzi jej trzecie dziecko, mordercze nocne pobudki i wieczne niedospanie stają się jej codziennością. Pewnego wieczoru w drzwiach jej domu zjawia się tajemnicza niania o imieniu Tully, która została wynajęta przez majętnego brata głównej bohaterki. Młoda opiekunka, którą cechują oryginalne metody działania, szybko wywraca do góry nogami życie całej rodziny.

„Gorący temat”

Za rolę w opartym na faktach dramacie „Gorący temat” z 2019 roku Theron otrzymała trzecią nominację do Oscara. Aktorka wcieliła się w nim w dziennikarkę uwikłaną w skandal związany z molestowaniem seksualnym pracownic stacji Fox News. W filmie ofiary podejmują wspólną walkę o swoje prawa i godność w starciu z medialną potęgą. Produkcja rzuca nowe światło na kontrowersyjne imperium medialne, a także postać jej despotycznego szefa Rogera Ailesa. Ponadto fenomenalnie pokazuje, jak funkcjonuje dzisiejszy świat polityki i mediów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze