1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

4 książki, które warto przeczytać w październiku

Polecamy 4 nowości wydawnicze, na które warto zwrócić uwagę w październiku. (Fot. iStock)
O Włochach, trudnych relacjach siostry z bratem, samotności i inteligencji interpersonalnej. Ciekawe lektury na październik poleca Monika Stachura, dziennikarka miesięcznika „Sens”.

„Włosi”, John Hooper, tłum. Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel, wyd. WAB

Włosi od lat pozostają w czołówce narodów, których darzymy w Polsce największą serdecznością. Co, owszem, przekłada się na liczbę pizzerii, a nawet na podróżowanie do Italii, ale już mniej na rzeczywistą wiedzę o mieszkańcach tego kraju. „Ludzie, których dziś nazywamy Włochami, przez prawie półtora tysiąca lat żyli na terenach rządzonych przez cudzoziemskich władców lub w miniaturowych chwiejnych państewkach” – pisze wieloletni korespondent brytyjskich mediów John Hooper. Jeśli dodamy do tego, że do zjednoczenia ziem włoskich doszło zaledwie 160 lat temu, to łatwo sobie uświadomić, jak bardzo mogą się różnić od siebie poszczególne regiony. I tak jest, co starannie opisuje autor książki. Rzetelnie udokumentowana i bogata w fakty, jest napisana swobodnie i z sympatią (jeśli udawaną, to skutecznie!) do Włochów, a Hooper bez trudu przeskakuje między tak różnymi wątkami, jak piłka nożna, dorosłe dzieci na garnuszku rodziców czy prawa kobiet. Ciekawa i pouczająca lektura!

„Włosi”, John Hooper, tłum. Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel, wyd. WAB

„Rodzeństwo”, Monika Wojciechowska, wyd. Szelest

Nie istnieje niezawodny przepis na wychowanie rodzeństwa, by połączyła je bliska więź na całe życie. Rodzicom Sandry i Alberta to się udaje. Pytanie, czy o taką więź im chodziło, bo siostra i brat wykraczają daleko poza relację nawet bliskiego rodzeństwa. Ba, także poza akceptowaną społecznie relację między jakimikolwiek członkami rodziny. Znamy już takie związki z literatury i filmu, nie miały dobrych zakończeń. A dokąd zaprowadzą bohaterów tej powieści ich wybory? I jakim kosztem? Autorka nie kryje szczegółów ich intymności, co można miejscami krytykować. Jednak czy mamy udawać, że dla dorosłych ludzi seks się nie liczy...

„Rodzeństwo”, Monika Wojciechowska, wyd. Szelest

„Soledad znaczy samotność”, Carole Martine, tłum. Bożena Sęk, wyd. Mova

„Mama nigdy nie umiała pisać inaczej niż igłą” – słowa narratorki ujawniają mit życiowy kobiet z rodziny Carasco. Gdy do rąk Soledad (tytułowa samotność to jej imię) trafia pudełko do szycia i wyjmuje z niego igły, skrawki materiałów, wie, że dotyka czegoś tajemniczego. Umiejętność „wyczarowywania” pięknych sukni przyniosła jej matce cierpienie, po oskarżeniu o czary musiała uciec ze swojej wsi. W powieści wszystko się przeplata: okrucieństwo i żarty, strach kobiet i ich moc. A magiczność jest tak związana ze światem realnym, że nikogo nie dziwi.

„Soledad znaczy samotność”, Carole Martine, tłum. Bożena Sęk, wyd. Mova

„Inteligencja interpersonalna”, Mel Silberman, Freda Hansburg, tłum. Dorota Piotrowska, wyd. Studio Emka

Do najważniejszych wyzwań w nowych technologiach należy stworzenie tzw. Internetu Zmysłów. A jednak nic! nie zastąpi nam fizycznego kontaktu z innymi ludźmi. Inna sprawa, że relacje interpersonalne są jak pole minowe. Choć jednak każdy z nas jest inny, wszyscy potrzebujemy poczucia zrozumienia. A tego, jak je okazywać, można się nauczyć. I właśnie zawartość wielu praktycznych podpowiedzi, ćwiczeń testów przygotowanych przez dwoje specjalistów w zakresie rozwoju: dr. Mela Silbermana i dr Fredę Hansburg – jest dla mnie największą wartością tego poradnika.

„Inteligencja interpersonalna”, Mel Silberman, Freda Hansburg, tłum. Dorota Piotrowska, wyd. Studio Emka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze